Naujienos

Medikams pirmą kartą pavyko užšaldyti ir atgaivinti žmogų

0

Žmogaus užšaldymas dar visai nesenai tebuvo mokslinė fantastika. Medikams pagaliau pavyko rasti technologiją, pavertusią šią idėja realybe. Tačiau pastebimi šalutiniai efektai verčia dvejoti, ar artimiausiu metu ši technologija bus taikoma medicinoje ar astronautikoje. 

Didžiausias tolimesnį kosmoso tyrinėjimą ribojantis veiksnys yra itin ilgos kelionės. Tokioms kelionės įveikti reikalingas fizikos proveržis, kuris leistų žmonėms pasiekti būseną, kuomet gyvybinės funkcijos maksimaliai sulėtinamos. Arba keliavimo greitis turi būti artimas šviesos greičiui.  Antraip tokie tyrimai nebus galimi.

Bet dabar, gydytojai pagaliau pasiekė progresą užšaldydami ir atgaivindami žmogų. Samuelis Tishermanas, Marylando Universiteto medicinos mokyklos profesorius, vadovavo komandai, kuri sukėlė žmogui būseną, panašią į žiemojančio gyvūno. Tai dalinis pagrindinių gyvybinių organizmo funkcijų sustabdymas.

Tishermanas laikraščiui „New Scientist“ teigė, kad jis pakeitė žmogaus kraują lediniu fiziologiniu tirpalu. Šį sunkų išbandymą jis pavadino „šiek tiek siurrealiu.”  Po tirpalo suleidimo pacientas yra išimamas iš aušinimo sistemos ir perkeliamas į operacinę dviejų valandų chirurginei procedūrai. Vėliau paciento organizme yra atkuriama  kraujo apykaita, o kūnas atšildomas iki įprastos temperatūros ir sugrąžinamas į normalią būseną.

Tishermanas paminėjo, kad šį atradimą aprašys moksliniame darbe, kuris pasirodys 2020 metais. Jo tikslas – sustabdyti gyvenimą kiek įmanoma ilgiau, kad būtų galima atlikti skubias operacijas. Medikas pripažino, kad ši technologija neturėtų būti naudojama rengiant keliones į kosmosą. Jo nuomone, šis atradimas turi tarnauti gelbstint gyvybes.

Gindamas savo poziciją jis papasakojo istoriją apie jauną vyrą, kuris buvo nudurtas. Gydytojai neturėjo pakankamai laiko jo išgelbėti: „Prieš kelias minutes jis buvo sveikas, jaunas vyras, o paskui staiga mirė. Mes galėjome jį išgelbėti, jei būtumėm turėję daugiau laiko. Noriu jus užtikrinti, kad siekiame išlošti daugiau laiko gyvybėms išgelbėti, o ne išsiųsti žmogų į Saturną.”

Tačiau, tai yra laiko klausimas: kada šis atradimas bus integruotas rengiant keliones į kosmosą.

Tishermanas atsisakė atskleisti, kiek nesėkmingų bandymų buvo atlikta iki šio, sėkmingai pavykusio. Šiam eksperimentui pritarė JAV Maisto ir vaistų administracija (US Food and Drug Administration – FDA). Institucija patvirtino, kad šiam bandymui pacientų sutikimai nereikalingi. Taip yra todėl, kad bandyme gelbėti žmonės, kuriems nebuvo galima padėti jokiu kitu medicinai žinomu būdu. Kol kas nepavyko išvengti nepageidaujamų reakcijų po atšildymo – pastebėti kraujotakos sutrikimai, ji atsistato ne visuose audiniuose.

„Dar nenustatėme visų kraujotakos sutrikimus sukeliančių veiksnių,”– teigė Tishermanas.

Bet kokiu atveju, „ateitis” apie kurią galėjome įsivaizduoti  tik filmuose, yra visai šalia mūsų.

themindunleashed.com informacija

Iš anglų kalbos vertės redaktorė Inga Bočiūtė

Pergalė!„Kauno Žalgiris“ paskutinėse A lygos namų rungtynėse 1:0 įveikė „Panevėžį“

Previous article

Varžybose su „Dzūkija“ žibėjo „Žalgirio“ debiutantas Riversas, užfiksuotas LKL sezono rekordas

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Naujienos