NaujienosVerslas

Mokesčių susigrąžinimas po darbo užsienyje: kokie iššūkiai laukia?

0

Neretai perprasti mokesčių sistemos niuansus nėra taip paprasta. Tai ypač taikytina, kai kalbame apie užsienio šalis, nes svečiose valstybėse mokesčių tvarka gali gerokai skirtis nuo mūsiškės. Tiems, kas dirbo užsienyje ir pretenduoja į mokesčių susigrąžinimą sugrįžus namo, tikrai nebūtina perprasti sistemos ir žinoti viską, tačiau pasiruošti galimiems iššūkiams būtų naudinga.

Iš pradžių – apie mokesčių grąžinimą

Tikra netiesa, jog mokesčiai juda tik viena kryptimi – iš mokėtojų kišenių. Mokesčiai gali judėti ir priešinga kryptimi, jei tai yra mokesčių grąžinimas Lietuvoje– tai yra puikus procesinis būdas atsiimti dalį sumokėtų pajamų mokesčio už laiko tarpą, kai dirbote ir mokėjote mokesčius užsienio valstybėje. Dėl netinkamų tarifų taikymo ar kitokių klaidų, sumokama mokesčių daugiau nei privaloma, todėl pagal mokesčių mokėtojo pageidavimą tuos pinigus galima atgauti. Visą mokesčių sumą gali susigrąžinti tik tie, kurie neperkopė tos šalies neapmokestinamo pajamų dydžio minimumo ribos. Jei dirbote ne Europoje, pasidomėkite ar ta šalis pasirašiusi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį su Latvija, nes tik tuo atveju galėsite susigrąžinti permokas.

Kaip susigrąžinti mokesčius laiku?

Kiekviena šalis turi nusistačiusi savo finansinių metų pradžios ir pabaigos datas. Jų pabaigoje teikiamos pajamų ir mokesčių deklaracijos, susimokami mokesčiai ir tvarkomi kiti mokestiniai reikalai. Būtent iki finansinių metų pabaigos turėsite užpildyti deklaraciją ir kartu su dokumentais ją pateikti užsienio mokesčių institucijai. Daugelyje valstybių finansiniai metai sutampa su kalendoriniais metais, bet, žinoma, yra ir išimčių, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje finansiniai metai baigiasi balandžio 5 d.

Tačiau finansinių metų pradžia ir pabaiga gali būti ir ne tokia svarbi, jei jau baigėte dirbti ir grįžote į savo gimtąjį kraštą. Deklaraciją dėl mokesčių grąžinimo galima pateikti ir iš karto grįžus, bet turite žinoti, už kuriuos praėjusius metus galite susigrąžinti mokesčius. Iš Jungtinės Karalystės, Danijos ar Nyderlandų permokėtus mokesčius galite susigrąžinti už praėjusius 5 metus, iš Vokietijos, Airijos, Norvegijos – už 4 metus, iš JAV – už 3 metus. Nespėjus susigrąžinti permokų, pinigai paprasčiausiai nukeliauja į tos šalies biudžetą ir daugiau galimybių pretenduoti į juos nebelieka.

Didžiausias iššūkis – dokumentai

Sužinoti, kada pradėti mokesčių grąžinimą Lietuvoje, užtenka tinkamo šaltinio internete ir kelių klaviatūros mygtukų, bet su dokumentais gali pasitaikyti keblumų. Paprastai susiduriama su tam tikrų dokumentų trūkumu, todėl reikia pasidomėti, kokių dokumentų prašo užsienio mokesčių institucija, kur juos gauti ir kaip tinkamai užpildyti. Žinoma, visur reikia paso arba asmens kortelės kopijos, o toliau dažniausiai prašomi algalapiai ar dokumentai, liudijantys apie jūsų uždirbtas pajamas ir sumokėtus mokesčius. Viską, ką gavote iš darbdavio ar užsienio valstybinių institucijų, reikėtų išsaugoti, nes to gali prireikti susigrąžinant mokesčius.

Šiame procese gana dažna situacija, kai pritrūksta tam tikrų dokumentų. Bet tai toli gražu nėra neišsprendžiama problema. Susiklosčius tokiai situacijai galima arba ieškoti dokumentų patiems, kreipiantis į atitinkamas užsienio institucijas dėl trūkstamų dokumentų išdavimo ar dublikavimo. Arba kita išeitis – kreiptis į specialistus, kurie imtųsi tvarkyti visą mokesčių grąžinimo procesą už jus, prisiimdami bet kokių probleminių situacijų išsprendimą. Dažna priežastis, kodėl žmonės kreipiasi į įmones, užsiimančias mokesčių grąžinimu, yra neaiškumas dėl to, kur kreiptis ir ko prašyti, kaip viską suderinti. Todėl mokesčių grąžinimas Lietuvoje tampa žymiai paprastesnis, jei į savo rankas procesą perima šios srities specialistai, pilnai pasirūpinantys nuo dokumentų radimo iki deklaracijos užpildymo, taigi jums atkristų kone visi su procesu susiję iššūkiai.

Kai padaryta klaidų

Paprastai įvairūs dokumentai ir deklaracijos pildomos tos šalies valstybine kalba, todėl jos gerai nemokant padidėja klaidų ir nesusipratimų tikimybė. Pateikus neteisingus ar tikslumo stokojančius duomenis, galite sulaukti skambučio iš mokesčių inspektoriaus. Šiai problemai išspręsti gali sutrukdyti kalbos barjeras ar paprasčiausias specifinių žinių trūkumas. Čia profesionali pagalba tampa svarbia ir reikšminga. Todėl prieš nuspręsdami savarankiškai imtis mokesčių grąžinimo proceso, apgalvokite, ar susidorosite su čia pa minėtais ir neminėtais iššūkiais.

Papildomų rūpesčių neieškantiems ir sklandaus teigiamo rezultato besitikintiems specialistų pagalba leistų sutaupyti laiko ir padėtų išvengti netikėtumų. Tuo tarpu atkakliems ir iššūkius mėgstantiems gliaudyti pretendentams mokesčių grąžinimas Lietuvoje iš užsienio gali tapti puikiu išbandymu.

Skelbiama valstybės lygio ekstremalioji padėtis dėl koronaviruso grėsmės

Previous article

Lietuvoje patvirtintas pirmas koronaviruso atvejis: teigiamas 39 metų moters mėginys

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Naujienos