Naujienos

Planuojamas naujas Kauno miesto traukos objektas

0

Kaip šiandienos architektūrą pritaikyti ne tik mūsų, bet ir ateities reikmėms? Kaip suderinti tradicijas ir inovacijas? Į šiuos klausimus atsakymo ieškos Kauno technologijos universiteto (KTU) dirbtuvių „KTU miestelio vartai“ dalyviai, kursiantys universiteto miestelio vartų koncepciją.

Šios dirbtuvės – Kauno architektūros festivalio (KAFe 2019) dalis. Ne vieną profesionalą ar architektūros mėgėją žavintis Tarptautinis architektūros festivalis vyksta Kaune kas trejus metus.

Kurs studentai ir jauni profesionalai

Planuodami kelionių maršrutus dažnai pirmenybę teikiame miestams, kurie garsėja savo architektūra. Jau esame įpratę lankytis senamiesčiuose ar paveldą išlaikiusiose bažnyčiose, tačiau vis dažniau kelionių gidai rekomenduoja pamatyti vietas, pasižyminčias išskirtine architektūra.

Tad ir šių vartų tikslas – aiškiai įženklinti juntamus studentų miestelio „įėjimo taškus“ – kad jame esančios funkcijos kuo labiau atsispindėtų viešoje erdvėje.

Renginio metu studentai ir jauni profesionalai turės galimybę prisidėti prie idėjos studentų miestelio vartams – rekonstruoti susidėvėjusią infrastruktūrą bei saugoti paveldą.

Pasak KTU Statybos ir architektūros (SAF) docento Martyno Marozo, ne visada reikia naujų ir didelių pastatų. Tai yra puiki galimybė jauniems architektams realizuoti save tiek kūrybinėje, tiek profesinėje aplinkoje.

„Sutaupytus pinigus investuosime į tą aplinką, kuri jau yra dabar. Norime, kad miestelis būtų žalias, kad atsirastų natūrali jungtis tarp Kauno miesto ir Studentų miestelio“, – sako M. Marozas.

Sukurti miesto dvasią nereikia didžiulių pastatų

„Kaskart turime skirtingą temą, kuri, mūsų manymu, yra tam laikotarpiui aktuali. Šių metų tema – „įženklinantys“ (angl. landmark) pastatai – klausiame, ar jie įtvirtina, ar griauna miesto tapatybę. Pavadinimas parodo to festivalio kryptį, kuri atsiranda iš to, kad visuomenė pradeda domėtis statybos procesais, miesto plėtros procesais“, – apie festivalį sako KTU SAF docentas Gintaras Balčytis, „KAFe 2019“ vadovas.

Anot jo, pastatytas vadovaujantis modernistiniais principais, KTU studentų miestelis turi savitą architektūrą. Miestelio vartų idėjos gali apimti viską: nuo netradicinių architektūros formų iki inovatyvių atsinaujinančios energetikos, išmanių technologijų koncepcijų, ar kitų meninių ir technologinių instaliacijų. Tai turėtų būti idėjos, kurios „įženklintų“ studentų miestelio pradžią ir pabaigą.

„Įženklinanti architektūra – tai yra miesto ar vietovės identitetą atspindinti ir pabrėžianti architektūra“, – teigia G. Balčytis.

Balčytis atkreipia dėmesį į tai, kad įženklinantys pastatai nebūtinai yra dideli ir dominuojantys, kaip kad dažnai manoma. Kur kas svarbiau tai, kad įženklinanti architektūra kuria miesto dvasią.

Studentų miestelis – vieta, kurioje egzistuoja kitos taisyklės

Dirbtuvių metu bus vertinama ne tik objekto erdvinė išraiška, bet ir sprendinių pagrįstumas, sąsaja su kontekstu, inovatyvumas, funkcionalumas ir kiti aspektai.

„Tai yra galimybė studentams parodyti, ką jie moka. Tai – projektas, kuris gali padėti aiškiau pažymėti miestelio ribas, jo teritoriją. Norime, kad lankytojas jaustųsi taip, lyg vis dar būtų mieste, bet visgi ir kitoje vietoje, kurioje egzistuoja kitos taisyklės, šeimininkauja kitas savininkas“, – sako M. Marozas.

Jis teigia, kad taip pat svarbu, kad studentams šioje erdvėje būtų patogu leisti laiką ne tik paskaitų metu, bet ir po jų. Studentų miestelis gali pavirsti miesto teritorija su savo unikaliu charakteriu ir su aiškiai apibrėžta teritorija.

Dirbtuvėse „KTU miestelio vartai“ gali dalyvauti tie studentai ir profesionalai, kurių studijos ar veikla yra susijusios su architektūra ir pramoniniu dizainu, kuriems įdomi galimybė įtraukti projektą į savo darbų portfolio. Komandas taip pat gali papildyti specialistai iš inžinerijos, IT, rinkodaros ir kitų sričių.

„Neprisirišame prie jokių prioritetų. Dirbtuvės yra susijusios su kūryba, kviečiame bent kažkiek kūrybinių profesijų atstovus – tačiau turbūt didžioji dalis profesijų ir yra tokios. Skatiname jungtis tuos jaunus žmones, kurie norėtų prisidėti prie miesto teritorijos įženklinimo“, – teigia M. Marozas.

Stipriausias idėjas sieks įgyvendinti

Įženklinimas, anot jo, yra susijęs su gebėjimu pastebėti kultūrinius bei architektūrines problemas, jas spręsti.

„Priklausomai nuo komandų kiekio, tikimės gerų, stiprių idėjų, kurių pagrindu būtų galima išrinkti vieną geriausių, vieną stipriausių. Gali būti net ne viena, o kelios sėkmingos idėjos – norėtume jas įgyvendinti. Norime pastatyti tai, ką studentai yra pasiūlę“, – sako M. Marozas.

Dirbtuvėse sukurta ir išrinkta miestelio vartų koncepcija bus plėtojama ją įgyvendinant. Koncepcijos kūrėjai bus įtraukti į miestelio vartų autorių sąrašą ir/arba prisidės prie tolesnio koncepcijos vystymo.

Pasak „KAFe 2019“ vadovo G. Balčyčio, kiekvienas miestas, kiekviena savivalda stengiasi realizuoti įvairiausius projektus, kad pastatytų įženklinančios architektūros pastatą – juk tai yra svarbus miestų plėtros procesas.

„Visuomenės interesas yra labai didelis – įvairūs projektai sulaukia užklausų. Festivaliu norime parodyti, kad miestą kuria ne tik architektai, bet daug įvairių žmonių, tarp jų – ir miesto gyventojai, su kuriais būtina tartis ir viešinti parengtus projektus“, – teigia G. Balčytis.

KTU inf. 

Žaliąsias atliekas tvarkykime teisingai

Previous article

Pyragų diena pagal L. Rimgailę – 6 patarimai ir 3 netikėti tobulo pyrago receptai

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Naujienos