Naujienos

Lietuvoje daugėja sunkumus patiriančių šeimų: pagalbos reikia ne tik asocialioms šeimoms

0

Nevyriausybinė organizacija SOS vaikų kaimai teikia pagalbą sunkumus patiriančioms šeimoms ir teigia, kad pastaruosius keletą metų tokių šeimų Lietuvoje kasmet daugėja. Nors vis dar susiduriama su nuomone, kad pagalba yra reikalinga ir teikiama tik asocialioms šeimoms, pavyzdžiui, turinčioms problemų su alkoholiu, gyvenančioms skurde ir vos suduriančioms galą su galu, situacija keičiasi – SOS vaikų kaimuose net 30% sunkumus patiriančių šeimų yra iš mums įprastos aplinkos. Šiandien pagalba reikalinga ir iš pirmo žvilgsnio niekuo nesiskundžiančioms ir gerai gyvenančioms šeimoms.

„Mano darbas – padėti šeimoms, patiriančioms sunkumus. Šeimoms, kuriose auga vaikai. Tai nėra geros ar blogos šeimos, tai nėra šeimos kilusios iš nežinia kur – tai šeimos aplink mus: mūsų kaimynai, kartais artimieji ar draugų šeima. Visuomenėje dar labai gajus stereotipas, kad jeigu šeimai yra paskiriama atvejo vadyba ir teikiama specialistų pagalba, vadinasi tai yra asociali šeima, pilna rizikos faktorių savyje ir aplinkai.

Toks šeimos patiriančios sunkumus apibūdinimas yra labai klaidingas. Nepriklausomai nuo problemos sudėtingumo tai tas pats šeimos organas, tik daugiau ar mažiau gebantis veikti savarankiškai“, – teigia SOS vaikų kaimų socialinių paslaugų šeimai vadovė Rasa Zaidovaitė.

Pagalba reikalinga kiekvienai šeimai

Svarbu suvokti, kad pagalbos reikia įvairioms šeimoms. Problemos, kurias patiria šeimos ir jose gyvenantys vaikai, susijusios su supančia aplinka, finansinėmis šeimos galimybėmis – tai, ką mes galime ir, ko negalime daro didelę įtaką teisingų ir klaidingų sprendimų priėmimui, ateinantiems iš turimos ankstesnės patirties, supančio draugų rato, baimių ir kitų mūsų elgesį lemiančių veiksnių.

R. Zaidovaitė sako, kad būtent dėl šių priežasčių problemos užklumpa tiek sunkiai, tiek puikiai finansiškai besiverčiančias šeimas. Pavyzdžiui, priklausomybė nuo alkoholio – ji visose šeimose yra tokia pati, tik skiriasi vartojami svaigalai. Arba, smurtas artimoje aplinkoje yra išreiškiamas tomis pačiomis priemonėmis, tačiau vienose šeimose tai vyksta varganose kaimo trobose, kitose – geriausiuose miestų rajonuose stūksančiose kotedžuose.

„Anksčiau socialiniame lauke daugiau dėmesio buvo skiriama socialinės rizikos šeimoms – tai šeimos neturinčios pajamų, negebančios veikti savarankiškai, sunkiai susidorojančios su tėvystės įgūdžiais, turinčios įvairias priklausomybes, smurtaudavusios ir pan. Tačiau poros metų bėgyje, keičiantis įstatymams ir paslaugų prieinamumui vis daugiau atsiranda šeimų, kurios dar neišgyvena gilios krizės, tačiau pagalbos reikia jau šiandien. Dažnai tai būna tėvų skyrybų atvejai arba kai tėvai susiduria su auklėjimo sunkumais, ypač vaikams įžengus į paauglystės etapą.

Vaikas – šeimos problemų veidrodis

Šeimas, kurios dar nėra gilioje krizėje, tačiau jau patiria sunkumus yra sunku atpažinti. Dažniausiai tai pradeda matytis besikeičiančiame vaikų elgesyje. Kodėl taip nutinka? Vaikai nori namų, kuriuose gyventų laimingi ir juos mylintys tėvai, todėl net mažiausi kivirčai, kurie auga ar pasikartoja, daro įtaką vaikų savijautai. Viso to rezultate keičiasi ir vaikų elgesys su aplinka, kurį pastebi darželių auklėtojai, mokytojai, būrelių vadovai.“

Kalbant apie pagalbą šeimai svarbu žinoti, kad jeigu, pavyzdžiui, šeimoje akivaizdžiai vartojamas alkoholis ar yra smurtaujama, tai jau yra pasekmė anksčiau įvykusios problemos, darančios įtaką dabartiniam elgesiui. Todėl socialinio atvejo vadybininkai kiekvienos šeimos situaciją analizuoja ir padeda šeimos nariams atrasti problemų priežastis ir jas spręsti. Tik jas pripažinus ir norint keisti susidariusią situaciją, galima tikėtis, kad šeima ir vėl po truputį atsistos ant kojų.

Šiuo metu SOS vaikų kaimai globoja 650 sunkumus patiriančių šeimų, kuriose gyvena 780 Lietuvos vaikų. Kiekvienam vaikui ir šeimai teikiame ilgalaikę pagalbą – teisinę, psichologinę, medicininę, edukacinę, aprūpiname maistu bei reikalingais daiktais. SOS vaikų kaimų tikslas yra suteikti tinkamą pagalbą, kad šeima toliau galėtų tinkamai pasirūpinti vaiku ir savimi.

Matukas paskutinį gerą maistą atiduoda kitam

Septynerių metų Matukas toks pats, kaip ir visi kiti vaikai: jis neypatingas ir moka dalintis meile su kitais. Vieninteliai jo draugai ir tikroji šeima yra pliušinis meškinas ir laukinis kačiukas, todėl berniukas puikiai žino, ką reiškia vienatvės ir skausmo ašaros.

Kasdien, prieš eidamas į mokyklą, jis leidžiasi į priemiesčio mišką, kuriame jo laukia mylimas augintinis. Nors dažnai pats negauna šilto maisto, Matukas dalijasi viskuo, ką turi – atiduoda net ir paskutinį šaldytuve likusį pieną silpnesniam už save.

SOS vaikų kaimai intensyviai dirba su Matuko šeima, kurioje dėl nemokėjimo tinkamai išreikšti emocijas kasdien kyla barniai ir kivirčai. Neretai agresijos taikiniu tampa ir berniukas. Tokių šeimų, kaip Matuko, Lietuvoje vis daugėja.

SOS vaikų kaimai – didžiausia šeima Lietuvoje, auginanti jau trečiąją jaunuolių kartą.

The post Lietuvoje daugėja sunkumus patiriančių šeimų: pagalbos reikia ne tik asocialioms šeimoms appeared first on Kaunieciams.lt.

Mažeikių rajone ginkluotas vyras nušovė policijos pareigūną, jis ieškomas

Previous article

Kauno kogeneracinėje jėgainėje pagaminta pirmoji elektros energija

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Naujienos