Naujienos

Kitokios Velykos – kaip susikurti šventę pasitinkant ją saviizoliacijoje

0

Vos už poros dienų – gražiausia pavasario šventė – šv. Velykos. Šiemet, Lietuvai gyvenant karantino režimu, ją prašoma pasitikti kitaip ir prie pusryčių stalo sėsti tik su artimiausiais šeimos nariais. Vaistininkai kartu su „Sidabrinės linijos“ psichologe sako, kad net ir liekant namuose galima sukurti šventinę atmosferą ir rasti būdų, kaip bendrauti su artimaisiais.

Nors šių metų Velykos bus tokios, kokių dar neturėjome, – laiką leisime izoliuoti, be galimybės jas švęsti su būriu artimųjų, atsargesni ir gal šiek tiek nerimaujantys dėl tvyrančios nežinios, vis tiek turėtume rasti būdų, kaip susikurti šventę namuose. Vis dėlto „Sidabrinės linijos“ psichologė Justina Belevičienė sako, kad svarbu savęs nespausti ir suprasti, kad tokiomis aplinkybėmis nesame išskirtiniai, jeigu jaučiamės neįprastai.

„Normalu nerimauti, normalu liūdėti, pykti. Normalu ilgėtis buvusio dienos ritmo ir baimintis, dėl karantino trukmės. Normalu sakyti „gyvenu neblogai“ arba „prastai“ ir negalėti šypsotis. Visa žmonija šiuo metu tam tikra prasme patiria kolektyvinę emocinę traumą – išgyvename staigų ir besitęsiantį neigiamų emocijų šuolį, kurio įklampinti turėsime pasitikti ir vieną didžiausių metų švenčių“, – sako psichologė.

Būtent šiuos sunkumus sako pastebinti ir vaistininkė Laura Gogienė. Anot jos, jau beveik mėnesį trunkantis karantinas daugeliui visų pirma tampa psichologiniu iššūkiu. „Sunkiausia atsilaikyti nuo pagundų ir atsiriboti nuo neigiamų minčių. Turime nepamiršti, kad svarbu likti vieningais ir per šventes likti namuose“, – sako vaistininkė L. Gogienė.

Nepaisant to, kad šiemet teks koreguoti įprastas velykines tradicijas, specialistai prašo į tai žiūrėti ramiai ir ieškoti būdų, kaip išsaugoti šventinės dienos ypatingumą, kurį sukurti gali padėti dienos planavimas, pasiruošimas, bendravimas, įprastai puoselėjamos vertybės – jas galima atkartoti ir namuose.

Pasak psichologės, svarbu ieškoti būdų, kaip sukurti šventinę nuotaiką, nepamiršti marginti margučių, dalintis jų nuotraukomis su artimaisiais. Nors daugelis namuose praleidžia didžiąją dalį savo laiko, per šventes psichologė ragina nepraleisti progos gražiau apsirengti, pasipuošti, susitvarkyti namus – tai padės susikurti pakilią šventinę nuotaiką ir įneš bent šiek tiek daugiau teigiamų emocijų, kurios, aplink vyraujant įtampai ir nerimui,  yra itin svarbios.

O kaip be tradicijų?

Sveikatos priežiūros specialistai prašo visuomenės šias Velykas praleisti kitaip ir likti namuose, taip elgtis planuoja ir vaistininkė L. Gogienė.  „Liksiu namuose su savo šeima ir šiais metais močiutė per Velykas liks neaplankyta, nes tikrai ją saugome ir nenorime rizikuoti“, – sako vaistininkė.

Tie, kurie žino, kad jų artimieji per šventes bus vieni, pasak psichologės, gali pasinaudoti technologijomis ir rasti laiko ilgesniam pokalbiu, nes vienišumo jausmas per šventes tik stiprėja.

„Kai kurie vyresnio amžiaus asmenys, kurie gyvena vieni ir jaučiasi vieniši, bent jau būdavo tikri sulauksiantys artimųjų per didžiąsias metų šventes, o šiemet netenka ir šios galimybės. Bendravimas telefonu gali ženkliai sumažinti vienišumo jausmą ir priminti – esu čia ne vienas, mes esame kartu“, – rekomenduoja J. Belevičienė. Pasak jos, jeigu žinote, kad jūsų aplinkoje yra tokių žmonių, net jeigu jie jums nėra artimi, paskambinkite, pasikalbėkite arba patarkite pabendrauti su „Sidabrinės linijos“ savanoriais.

Sveikatos priežiūros specialistė sako, kad šiemet vaistinėje prieš Velykas gerokai rečiau nei įprastai ieškoma dovanėlių sveikatai stiprinti, žmonės užsuka tik būtinų prekių ir tai daro kiek tik gali rečiau.

Įprasto ritualo kartu sėsti prie pusryčių stalo su būriu artimųjų pasigendantys žmonės, vaistininkės teigimu, turėtų pasitelkti išmaniąsias technologijas. „Galime susiekti vaizdo skambučiu ar turėti ilgesnius pokalbius telefonu, tai sušildytų kiekvieno širdį, juk jie gali būti visai panašūs į gyvus pokalbius – vienas kitą matant. Be to šis atstumas gali būti gera proga pasikalbėti ir didesnį dėmesį skirti tiems, kas yra šalia“, – pozityviomis mintimis dalinasi L. Gogienė.

Vaistininkė akcentuoja, kad šiemet prie gausaus vaišių stalo įpratusios šeimos šiemet jį turėtų planuoti optimaliai, įvertinti žmonių kiekį ir nepamiršti, kad gausus Velykų stalas yra tik antraeilis dalykas ir daug svarbiau yra žmonės, su kuriais gali pasidalinti džiaugsmu, – gyvai ar virtualiai.

Pasak L. Gogienės, geriausias dalykas, ko šiemet per Velykas galime palinkėti vienas kitam – likti namuose. „Į tai sutelpa viskas, taip mes saugome save, savo artimuosius ir aplinkinius. Dabar labai reikia susitelkimo ir sąmoningumo, o likdami namuose su savo šeimomis mes darome didžiulę paslaugą ir kitiems žmonėms“, – sako ji.

The post Kitokios Velykos – kaip susikurti šventę pasitinkant ją saviizoliacijoje appeared first on Kaunieciams.lt.

Patvirtintas septynioliktasis mirties nuo koronavirusinės infekcijos atvejis

Previous article

Kontrolės duomenys rodo – lietuviška paukštiena išsiskiria ir savo kokybe, ir sauga

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Naujienos