Naujienos

Įsigaliojo draudimas prekiauti mentolio skonio tabako gaminiais

0

Trečiadienį Lietuvoje ir visoje Europos Sąjungoje įsigaliojo draudimas prekiauti mentolio skonio tabako gaminiais. Naujos taisyklės yra taikomos cigarečių ir kitiems tabako gaminiams. Draudimas negalioja kaitinamojo tabako gaminiams. Tai numatanti Europos Sąjungos direktyva patvirtinta dar 2014 metais.

Uždraudus mėtines cigaretes, sudarančias apie penktadalį visos šalies tabako rinkos, rūkalų prekybininkai ir gamintojai įspėja, kad suklestės nelegali jų rinka. Tabako rinkos priežiūros institucijos atstovė abejoja, ar išaugs kontrabanda, nes dažniau mėtines cigaretes rūko moterys ir jaunesni žmonės. Mentolio turinčius rūkalus ES uždraudė būtent norėdama stabdyti paauglių rūkymą bei apskritai sumažinti jo patrauklumą.

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdomasis direktorius Arnas Neverauskas sako, jog šių cigarečių mėgėjai ieškos kelių įsigyti jų nelegalioje rinkoje arba rinksis kitas panašaus skonio cigaretes. „Nuo šios dienos atsivers labai didelė paklausa tiek Lietuvoje, tiek visoje Europos Sąjungoje įsigaliojus šiam draudimui, o ją bus norima užpildyti tam tikra pasiūla“, – sakė A. Neverauskas.

Jis mano, kad nuo gegužės 20-osios įsigaliojus mentolio skonio ir kvapo cigarečių draudimui, didelė jų vartotojų dalis atsigręš į nelegalią rinką arba ieškos legalių skonio alternatyvų, pavyzdžiui, rinksis elektronines cigaretes ar kaitinamąjį tabaką. „Legali rinka tikisi, kad sprendimus priimančios valstybinės institucijos išmintingai reguliuos tas vis dar leidžiamas alternatyvas, kad kuo mažesnė dalis vartotojų, kurie įpratę tokius gaminius vartoti, gręžiotųsi į nelegalią rinką“, – kalbėjo A. Neverauskas.

Tačiau Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian priminė, kad Seime jau svarstomos pataisos, kuriomis siūloma uždrausti kvapus ir skonius elektroninėse cigaretėse. Ji, be to, sakė abejojanti, ar išaugs mėtinių cigarečių kontrabanda, nes jas dažniau renkasi moterys ir jaunesni žmonės. „Tai ne ta žmonių grupė, kuri bėgtų ieškoti kontrabandinių cigarečių (…) Visi žino, kad yra atsakomybė ne tik pardavėjų, bet ir pirkėjų kontabandinių prekių“, – sakė ji.

Tuo metu Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė „valstietė“ Asta Kubilienė tikisi, kad dalis mėtinių cigarečių rūkalių visai atsisakys šio žalingo įpročio, nes cigaretės „taps nebeskanios“.  „Svarbiausia, kad žmonės, kurie dar nerūko, pavyzdžiui, paaugliai, neturės noro užsirūkyti dėl nemalonaus kvapo ir skonio“, – teigė parlamentarė. G. Belian teigimu, Lietuvoje mėtines cigaretes rūko apie 16 proc. žmonių, šalyje jos negaminamos.

A. Neverauskas negalėjo pasakyti, kiek mėtinių cigarečių prekybininkams nepavyko parduoti. Pasak jo, prekybai įtakos turėjo ir koronaviruso krizė, ir informacijos apie draudimą stygius. „Maximos“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė Vilma Drulienė sakė, kad karantino metu visų cigarečių pardavimai sumažėjo, o mėtinių cigarečių likučiai bus perduoti tiekėjams.

Asociacijos vadovo teigimu, rūkalų gamintojai apie būsimą draudimą žinojo nuo 2014 metų, kai buvo priimta ES direktyva, ir tam ruošėsi. Tačiau jis pabrėžė, kad apie tai galvojo ir kaimyninės Baltarusijos Gardino tabako fabrikas – 2018 metais, reaguodamas į mėtinių cigarečių paklausą, jis atidarė naujas gamybos linijas. Pasak A. Neverausko, Muitinės kriminalinė tarnyba pirmąjį šių metų pirmąjį ketvirtį sulaikė penkis kartus daugiau mėtinių cigarečių kontrabandos nei pernai. Didžioji jos dalis buvo iš Rusijos ir Baltarusijos.

Tarnybos atstovas Gediminas Kulikauskas pranešė, kad pernai buvo  sulaikyta 8,2 mln. nelegalių cigarečių pakelių, iš jų 2 proc. buvo mėtinės. Šiemet iki gegužės vidurio jau sulaikyta 7,4 mln. pakelių, iš jų 10 proc. mėtinių.  Lietuvoje yra 4,8 tūkst. vietų, kur prekiaujama tabako gaminiais.

BNS info

The post Įsigaliojo draudimas prekiauti mentolio skonio tabako gaminiais appeared first on Kaunieciams.lt.

Į Kauno oro uostą atvyko respiratorių siunta iš Kinijos

Previous article

PSO užfiksavo didžiausią nuo protrūkio pradžios COVID-19 atvejų prieaugį

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Naujienos