Naujienos

„Friganizmas“ – kova su vėjo malūnais?

0

„Friganais“ (angl. „free“ + „vegan“) vadinami asmenys propaguoja gyvenimo būdą, kurio esminis tikslas yra pastangos naudoti kuo mažiau išteklių ir tokiu būdu kovoti su švaistymu, kuris yra besaikio vartojimo pasekmė. Labiausiai pagarsėjusi friganų veiklos strategija yra maisto ir buities reikmenų paieška šiukšlių konteineriuose (angl. dumpster diving), jie taip pat mainosi daiktais arba patys užsiima žemdirbyste, siuva sau drabužius ir t. t.

Toks gyvenimo būdas – ne visiems

Daugybei žmonių friganizmas atrodo nepriimtinas dėl nemenkos tikimybės apsinuodyti valgant rastą maistą ir panašių pavojų. Tiesa, daugumos tų pavojų galima išvengti neužsiimant nelegalia veikla ir laikantis atitinkamų saugumo priemonių. Turint pakankamai žinių apie maisto puvimo, pelijimo ir kitus procesus bei išmanant įprastus tokio gyvenimo principus, friganizmas gali tapti gana nesudėtingu gyvenimo būdu.

Žinoma, nėra prasmės neigti, kad buvimas friganu reikalauja rimto atsidėjimo: vien jau naršymas konteineriuose didelei daliai visuomenės atrodo šlykšti ir neetiška veikla. Taigi, kas skatina kai kuriuos rinktis tokį gyvenimo būdą?

Gyvenimas neturėtų būti pinigų uždirbimo ir išleidimo ciklas

Viena iš svarbiausių priežasčių yra didžiulis susirūpinimas Žemės ateitimi. Nuolatinis masinis švaistymas ne juokais prisideda prie jau opių problemų: taršos, globalinio atšilimo, senkančių geriamojo vandens išteklių ir kt. Atsisakydami pirkimo parduotuvėse friganai siekia nors kiek sustabdyti šiuos procesus ir sumažinti Žemei daromą žalą.

Dar vienas svarus faktorius yra tai, kad nemokėjimas už prekes ir paslaugas suteikia galimybę mažiau dirbti, o mažiau laiko darbe reiškia papildomą laiką pomėgiams, bendravimui su draugais ir artimaisiais, kitiems interesams. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad friganai siekia sutaupyti ne pinigus, o laiką: jie priešinasi idėjai, kad gyvenimas turi būti nenutrūkstantis pinigų uždirbimo ir išleidimo ciklas.

Padėti pasauliui galima ir mažais žingsneliais

Kiekvienas žmogus, atsižvelgdamas į turimas galimybes, pasirenka savo gyvenimo būdą. Kai įprantame gyventi mums tinkamu režimu, dažnai nesusimąstome apie savo ilgalaikių įpročių ydas ir aplinkai daromą žalą. Jei friganų propaguojamas gyvenimo būdas jums atrodo nepriimtinas, vis tiek galite prisidėti prie globalių problemų sprendimo pakeisdami keletą savo kasdienio gyvenimo įpročių. Štai keletas pasiūlymų:

  • Jei esate visavalgis, galite sumažinti savo dietoje suvartojamos mėsos ar žuvies kiekį, kartais pasirinkdami tokias alternatyvas kaip tofu arba kitus sojų gaminius bei valgydami daugiau grybų.
  • Planuokite savo pirkinius, o pirkdami atkreipkite dėmesį į galiojimo laiką ir apsvarstykite, ar tikrai spėsite produktus suvartoti iki jų galiojimo pabaigos.
  • Vietoje vairavimo, esant palankioms sąlygoms rinkitės vaikščiojimą, važiavimą dviračiu ar keliones viešuoju transportu. Visos šios alternatyvos prisidės ir prie oro taršos bei spūsčių mieste mažinimo.
  • Parduotuvėse venkite naudotis prie kasų pardavinėjamais vienkartiniais pirkinių maišeliais – pigių medžiaginių maišelių galite įsigyti padėvėtų drabužių parduotuvėse. Verta prisiminti ir tai, kad vaisių ar daržovių kieta žievele (avokadų, bananų ir kt.) tikrai nereikia dėti į plastikinį maišelį.

The post „Friganizmas“ – kova su vėjo malūnais? appeared first on Kauniečiams.

Kelyje nuo Vilniaus iki Kauno bus įrengtos greičio valdymo ir saugaus eismo įspėjimo sistemos

Previous article

Kaip vyko mokymosi procesas prieš 100 metų? Žiūrėkite video

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Naujienos