Naujienos

Lietuva – finansinių technologijų rinkos lyderė Europos Sąjungoje

0
2019-ieji šalies finansinių technologijų (FinTech) vystymesi buvo reikšmingi metai. Per praėjusius metus į Lietuvos FinTech ekosistemą įsiliejo daugiau nei 40 naujų dalyvių, o darbuotojų, dirbančių šiame sektoriuje, skaičius padidėjo 30 proc. Lietuva ir toliau sparčiai stiprina finansinių technologijų industriją, neužleisdama pirmaujančių pozicijų. Šiuo metu šalis yra pirmasis pagal licencijuotų bendrovių skaičių finansinių technologijų centras Europos Sąjungoje, o pasauliniame FinTech reitinge užima 4-tą vietą pagal šalies patrauklumą FinTech įmonėms ir patenka tarp stipriausių valstybių – JAV, Jungtinės Karalystės ir Singapūro.

www.livetradingnews.com nuotr.

Penktadienį pristatytame „FinTech 2019“ ekosistemos apžvalgos ataskaitoje išanalizuoti 102 įmonių pateikti duomenys. Lietuvos banko, Finansų ministerijos, „Investuok Lietuvoje“ ir FinTech bendradarbiavimo erdvės Rockit Vilnius atstovai akcentavo ne tik finansinių technologijų sektoriaus šalyje išskirtinumą ir privalumus, tačiau taip pat diskutavo apie priemones, reikalingas siekiant ir toliau išlaikyti lyderės poziciją rinkoje.

„FinTech 2019“ raporte pastebima Lietuvoje įsikūrusių FinTech įmonių sparti plėtra. Daugelis apklaustų rinkos dalyvių samdo vis daugiau darbuotojų, atliekančių įvairias, aukštos pridėtinės vertės funkcijas, taip pat Lietuvoje veikiančios įmonės sėkmingai plečiasi, pritraukia kapitalo investicijas.

Vyriausybė, paskelbusi finansinių technologijų plėtrą vienu iš prioritetų, nuo 2016 m. skiria didelį dėmesį ne tik atveriant naujas galimybes inovacijoms taikyti (sukurta palanki infrastruktūra, teisinė aplinka, programos, skirtos skatinti inovatyvias finansines paslaugas bei kt.), bet ir saugumui užtikrinti. Pernai finansų ministro Viliaus Šapokos iniciatyva devynios šalies institucijos pasirašė memorandumą dėl bendradarbiavimo ir keitimosi informacija valdant rizikas finansinių inovacijų ir finansinių technologijų srityje. Finansų ministerijos ateities planuose – naujos reglamentavimo iniciatyvos, dar labiau skatinančios mūsų šalyje kurtis FinTech įmones, tobulinami tapatybės nustatymo metodai, plečiama FinTech sprendimų ir paslaugų pasiūla bei FinTech įrankių naudojimas „žaliųjų“ investicijų skatinimui.

„Lietuva per labai trumpą laiką įsitvirtino pasaulyje kaip FinTech centras. Tai lėmė mūsų atvirumas inovacijoms, greitis, rizikų valdymas bei efektyvus ir progresyvus visų FinTech ekosistemos dalyvių bendradarbiavimas. Turime nuolat žengti kartu su finansinėmis naujovėmis ir išnaudoti jų teikiamas galimybes. Viena naujausių krypčių, apie kurią kalba visas pasaulis – FinTech įtaka pereinant prie žaliosios ekonomikos“, – teigia finansų ministras V. Šapoka.

„FinTech sektorius – vienas sparčiausiai didėjančių aukštą pridėtinę vertę sukuriančių Lietuvos ekonomikos sektorių, kuris nuo 2016 metų išaugo dvigubai. Jo nauda Lietuvai akivaizdi – aktyvus FinTech sektorius leidžia pritraukti žinomas kompanijas, kurios kuria naujas darbo vietas šalyje ir skatina inovacijas. Todėl galime pasidžiaugti, kad 2019 metais mūsų šalyje veikė daugiau nei 200 fintech įmonių, kuriose dirbo daugiau kaip 3 tūkst. profesionalų. Didelė dalis jų pasirinko Lietuvą dėl palankaus reguliavimo, puikios infrastruktūros ir talentingų specialistų. Visi šie veiksniai prisideda prie svarbaus Lietuvai tikslo – tapti vienu iš Baltijos jūros regiono finansinių centrų“, – teigia ekonomikos ir inovacijų viceministras Marius Skuodis.

Atsižvelgęs į sparčią FinTech rinkos plėtrą, Lietuvos bankas sustiprino pajėgumus priežiūros srityje – tam skirta daugiau žmogiškųjų išteklių, investuojama į IT įrankius. Jau artimiausiu metu bus pristatytas konkretus RegTech sprendimas, kuris supaprastins priežiūrai reikalingų ataskaitų gavimą – operacijų duomenys bus siunčiami automatiškai ir vienodu formatu tiesiai iš finansų rinkos dalyvių. Lietuvos bankas taip pat aktyviai dalyvauja pasaulinėje inovatyvių reguliuotojų iniciatyvoje ir diskusijose dėl centrinių bankų skaitmeninių valiutų ateities, netrukus išleis pirmąją pasaulyje skaitmeninę kolekcinę monetą LBCOIN.

„Per ketverius metus įgyvendinome itin ambicingą tikslą tapti regiono finansinių technologijų centru. Toliau skatindami platesnį finansinių paslaugų prieinamumą Lietuvos visuomenei, turime įtvirtinti užimtas pozicijas. Tam būtinas institucijų susitelkimas. Sektoriaus plėtra bus tvari, jei skirsime reikalingą dėmesį su augimu ateinantiems iššūkiams ir rizikų valdymui“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

Per 2019 metus Lietuvos FinTech ekosistemą papildė tokie svarbūs rinkos žaidėjai, kaip „SumUp“, „Verse“, „Sonect“ ir kiti.

2019 m. pabaigoje Lietuvoje veikė 210 FinTech įmonių (2018 m. jų buvo 170). Dirbančiųjų šiame sektoriuje skaičius per metus padidėjo 31 proc. (nuo 2,6 tūkst. iki 3,4 tūkst.). Pastebimas didėjantis poreikis ne tik IT, bet ir pinigų plovimo prevencijos (angl. AML) bei atitikties (angl. compliance) specialistų.

FinTech leidžia didinti konkurenciją finansinių paslaugų rinkoje, suteikia didesnį pasirinkimą vartotojui, paprastesnes ir dažnai pigesnes paslaugas. Inovacijos finansų ir kituose sektoriuose yra vienas iš ekonomikos augimo variklių, kuriančių didžiausią pridėtinę vertę šaliai.

Britų muzikos duetas „Oh Wonder“ koncertuos Vilniaus Botanikos sode

Previous article

5 Europos miestai, labiausiai pritaikyti šeimų kelionėms

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Naujienos