Lietuvoje pirmą kartą vyks tarptautinė, jau 30-ąjį kartą organizuojama ir iš 18 skirtingų šalių studentus ir tyrėjus suburianti „Euroweek“ konferencija. O vienintelė joje dalyvaujanti šalies aukštoji mokykla – Vilniaus kolegija (VIKO).
„Šių metų projekto tema – dirbtinis intelektas (DI) XXI amžiuje: galimybės ir iššūkiai. Daugiau nei 100 studentų ir apie 50 dėstytojų jau vykdo tyrimus ir pranešimus apie DI poveikį tvariai verslininkystei, finansų strategijoms, verslo modeliams, draudimo bei kitoms sritims”, – sako VIKO Verslo vadybos fakulteto docentė ir „Euroweek“ projekto studentų koordinatorė dr. Alina Katunian.
„Euroweek“ – tai kasmetinė konferencija, suburianti studentus ir dėstytojus iš universitetų, priklausančių ne pelno siekiančiai asociacijai „PRIME Networking“. Šis tinklas vienija aukštąsias mokyklas iš 18 šalių, o VIKO – jo asocijuotoji narė (nuo 2024 m). Projekto metu tarptautinės, skirtingų studijų krypčių studentų komandos pristato savo parengtus projektus, o geriausi iš jų yra apdovanojami. Šiemet „Euroweek“ konferencija pirmą kartą vyks Lietuvoje – balandžio 28 d. – gegužės 2 d. Vilniaus kolegijoje.
„Tai puiki proga skatinti tarpkultūrinį ir tarpdisciplininį mokymą, akademinį bendradarbiavimą, tyrimus bei ryšius tarp universitetų ir verslo įmonių. Nors konferencijoje bus apdovanoti geriausi tyrimai įvairiose nominacijose, svarbiausia – įgytos kompetencijos ir tarptautiniai akademiniai ryšiai“, – projekto naudą įvardija dr. A. Katunian.
Tiriamas DI panaudojimas draudimo sektoriuje
Projekte analizuojamos dirbtinio intelekto taikymo galimybės ir grėsmės įvairiose srityse. Viena iš jų – draudimo sektorius.
„Mūsų komandos nagrinėjama tema – „Dirbtinio intelekto taikymas draudimo sektoriuje“. Siekiame išsiaiškinti, kaip specialistai vertina DI technologijų galimybes, kokiose srityse jos jau yra taikomos arba galėtų būti pritaikytos – nuo rizikos vertinimo iki klientų aptarnavimo ar žalų administravimo. Taip pat domimės, ar įmonės turi konkrečių planų diegti DI sprendimus artimiausioje ateityje, ir kokias grėsmes ar iššūkius jos įžvelgia, kalbant apie šių technologijų plėtrą”, – pasakoja „Euroweek“ projekte dalyvaujanti III kurso agroverslo technologijų studijų programos studentė Aušrinė Pupšytė.
Jos komandos narė II kurso kineziterapijos studijų programos studentė Patricija Tomašun pristato tarptautinę grupės narių sudėtį: „DI galimybes ir grėsmes draudimo sektoriuje nagrinėjame kartu su dviem VIKO dėstytojomis, dviem studentėmis iš Suomijos ir jų dėstytoja bei su dviem studentais iš Graikijos ir jų dėstytoju, kuris yra pagrindinis mūsų komandos vadovas, turintis daugiausiai patirties „Euroweek“ projekte.”
Studentai susiduria su iššūkiais
Kadangi tyrimus vykdančios studentų bei dėstytojų komandos – mišrios, tad neišvengiamai kyla iššūkių.
„Vienas iš jų – kalbos barjeras. Dirbant prie mokslinio projekto susikalbėti kartais nėra lengva, tačiau situaciją išsprendžia visų narių motyvacija siekti bendro tikslo – atlikti kokybišką ir visuomenei naudingą tyrimą. Juk būtent tarptautinis bendradarbiavimas ir yra pagrindinė šio projekto esmė“, – pasakoja studentė A. Pupšytė.
Vis dėlto didžiausiu iššūkiu išlieka reikiamo skaičiaus respondentų surinkimas net iš trijų skirtingų valstybių.
„Žmonės apklausas pildo gana vangiai, o mes turime užtikrinti pakankamą imtį Lietuvoje, Suomijoje ir Graikijoje. Situaciją dar labiau apsunkina tai, kad apklausiame įmones – dėl konfidencialumo jos dažnai atsisako dalyvauti tyrime. Vis dėlto dirbame kryptingai, o dar turimas laikas tikrai leis projektą įgyvendinti ne tik laiku, bet ir kokybiškai“, – sako studentė A. Tomašun.
„Euroweek“ projekto laimėtojai nominacijose bus paskelbti ir apdovanoti paskutinę konferencijos dieną – gegužės 2-ąją.