Lietuva

Seimo komitetas remia 4 dienų darbo savaitę daliai tėvų, bet tik iš viešojo sektoriaus

0

Seime skinasi kelią idėja dėl keturių dienų darbo savaitės mažus vaikus auginantiems tėvams. Tačiau kol kas tokia tvarka siūloma tik viešojo sektoriaus darbuotojams, verslas teigia nepritariantis trumpesnei darbo savaitei.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas trečiadienį iš esmės pritarė, kad valstybės ir savivaldybių įmonių bei įstaigų darbuotojams, auginantiems vaikus iki trejų metų, būtų galima dirbti keturias dienas, arba 32 valandas per savaitę, mokant vidutinį darbo užmokestį.

Trumpesnė darbo savaitė būtų taikoma vienam iš tėvų, įtėvių arba globėjų. Jeigu jie į darbo rinką grįš anksčiau negu po dvejų metų, jie turėtų atsisakyti vaiko priežiūros išmokos.

Tokią Darbo kodekso pataisą Seimui pateikė parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir grupė liberalų frakcijos narių.

Pasak V. Čmilytės-Nielsen, keturių dienų darbo savaitė visų pirma siūloma viešajame sektoriuje, nes ir vaiko priežiūros išmokos, ir įstaigų darbo užmokesčio fondas formuojamas iš tų pačių valstybės lėšų.

Tuo metu privačiame sektoriuje tokia tvarka, V. Čmilytės-Nielsen teigimu, kol nėra kompensacijų, gultų ant darbdavio pečių.

„Tokią tvarką gali taikyti įmonės, jeigu finansiškai tai gali daryti“, – komiteto posėdyje sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ siūlė keturių dienų darbo savaitę taikyti ne tik viešajame, bet ir privačiame sektoriuje, tačiau Biudžeto ir finansų komitetas dėl to nebalsavo, paliko spręsti Socialinių reikalų ir darbo komitetui. Dalis Seimo narių siūlė kol kas neapkrauti verslo papildoma finansine našta.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos vadovas Ričardas Sartatavičius teigė, kad verslas nepritaria keturių dienų darbo savaitei.

„Tai būtų didelė našta darbdaviams, ypač dabar, kai turime daug problemų su ekonominiais dalykais tiek Lietuvos viduje, tiek ir už jos ribų“, – komitete kalbėjo jis.

Socialinių reikalų ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas pabrėžė, kad Trišalėje taryboje nebuvo svarstomas klausimas dėl keturių dienų darbo savaitės privačiame sektoriuje.

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pranešė, kad ministerijoje jau išbandoma keturių dienų darbo savaitė.

„Efektyvumas, matome, nelabai sumažėjęs“, – posėdyje teigė jis.

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Mykolo Majausko teigimu, pernai 7-8 proc. vaikų susilaukusių tėvų nutarė imti  vaiko priežiūros atostogas vienerius metus, o 92-93 proc. – dvejus metus.

Dabar, kol vaikui sukaks treji metai, jį prižiūrinčiam vienam iš tėvų darbdavys darbo vietą turi išsaugoti, ji negali būti panaikinama.

Šiuo metu iki dvejų metų vaiko priežiūros išmoka siekia 100 proc. atlyginimo, jei atostogos trunka vienerius metus, o jei dvejus – pirmaisiais metais ji siekia 70 proc., antraisiais – 40 proc. atlyginimo.

Žmogaus teisių komitetas taip pat yra pritaręs grupės Seimo narių siūlymui keturių dienų darbo savaitę taikyti ir viešajame, ir privačiame sektoriuje. Toliau šį klausimą svarstys ir išvadą teiks Seimui Socialinių reikalų ir darbo komitetas.

Autorė Sniegė Balčiūnaitė

Redaktorė Roma Pakėnienė

kaunieciams.lt

B. Vanagas po čiurnos operacijos: komandos planai nestoja

Previous article

Vokietija uždraudė dalies Rusijos dalies televizijų transliacijas

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Lietuva