ŠeimaVilniečiams redakcija

Kaip per paskutinius 100 metų pasikeitė šeimų buitis?

0

Per pastarąjį šimtmetį pasikeitė ne tik technologijos, bet ir dauguma kasdienių ruošos darbų. Pateikiami palyginimai, kaip pasikeitė moterų darbo įpročiai, maisto gaminimas, namų priežiūra. Ir ką vietoj dabar mums įprastų buities prietaisų žmonės naudojo 1920-aisiais. 

Prieš šimtmetį dirbo tik kas ketvirta žmona

1920 daugiausia dirbo netekėjusios moterys. Ištekėjusios sudarė tik 23% visų dirbančių moterų. Tuomet moterims tekdavo mokytojų, seselių, bibliotekininkių, virėjų, siuvėjų ir panašių amatų darbai. Jos taip pat turėjo galimybę įsidarbinti tekstilės arba maisto fabrikuose. Palyginimui, pasak 2018 metų duomenis vidutiniškai pasaulyje nedirba tik 5,2% ištekėjusių moterų. Būtent nuo 1920 metų pradėjo ryškėti moterų teisių idėjos, jos vis dažniau buvo taikomos praktiškai. Ilgainiui moterims atsirado vis daugiau galimybių laisvai įsilieti į darbo rinką, daryti karjerą ir siekti vadovaujančių postų. 

Šiandieniniame kontekste nieko nebestebina matyti moteris užimant vadovaujančias pareigas net ir itin didelėse, tarptautinėse įmonėse. Sprendžiant iš statistikos, net ištekėjusios moterys tampa ne tik namų šeimininkėmis, bet ir pilnavertėmis dalyvėmis darbo rinkoje. 

Kaip tai paveikė pareigas šeimoje? Tipinė moters šeimoje užduotis yra laikyti tris namų kampus. Tai buvo įprasta praktika. Atsižvelgiant į tai, kad prieš šimtmetį dirbo tik kas ketvirta ištekėjusi moteris, tai atrodė normalu. Tačiau šiandieninė moteris dirba lygiai tiek pat, kiek jos sutuoktinis. Todėl rūpintis namais ir šeima moteriai darosi vis sunkiau. 

Laikai, kai namuose nebuvo nei skalbimo mašinos nei dulkių siurblio

Tačiau dabartinė žmonos kasdienybė tikrai kitokia, nei prieš šimtą metų. Kad ir rūbų skalbimas. Pirmoji automatinė skalbimo mašina, panaši į tokią, kokią esame pratę matyti šiandien, sukurta tik 1957 metais. Tad iki tol populiariausias (ir kone vienintelis) būdas palaikyti švarą, buvo skalbimas rankomis. 

Panašiai ir su kitais buities darbais. Tikrai ne retenybė jau ir dulkių siurblys-robotas, o ir rankiniai dulkių siurbliai daug patogesni ir galingesni, nei pirmasis nešiojamas dulkių siurblys, išrastas 1908 m. 1920 metais gyvenusi žmona neturėjo ir elektrinio garų lygintuvo, virtuvinio kombaino, mikserio, trintuvo ar paprasčiausio elektrinio virdulio. 

Ji taip pat neturėjo automibilio, į kurį galėtų susikrauti pirkinius ar sergančius vaikus nuvežti iš darželio pas gydytoją. Greičiausiai ji neturėjo ir plaukų feno, nes jis buvo išrastas 1920 ir pirmieji modeliai kainavo tikrai nepigiai. 

Gurmaniškos vakarienės atsiranda beveik be pastangų

Maisto produktų pirkimas ir maisto gaminimas nebeužima tiek laiko, kiek tai truko prieš šimtmetį. Parduotuvių lentynos lūžta nuo pusgaminių, kuriuos pakanka tik pašildyti. Visi didieji prekybos centrai turi gardžiausiais kepsniais, vyniotiniais ir salotomis nukrautus kulinarijos skyrius. O jei pusgaminiai neatrodo patrauklūs vis tiek yra krūva palengvinimų. 

Receptą lengva rasti internete, o produktų galima užsisakyti internetu. Net išeiti iš namų nebereikia, kad šaldytuvas būtų pilnas. Norintiems nesukti galvos, ką gi pagaminti šiandien irgi yra alternatyvos. Nuo kavinių ir restoranų maisto užsakymo į namus iki prenumeruojamų vakarienių, kuomet tereikia sumokėti pinigus ir kas vakarą gaunate receptą ir visus reikiamus produktus. Tačiau tenka pripažinti, kad kuo mažiau darbo norime įdėti tuo daugiau už vakarienės porciją teks pakloti. O po vakarienės tikrai neteks vakaro praleisti prie krūvos indų. Jie keliauja į indaplovę, o šeima – ilsėtis, pramogauti ar užsiimti bet kuo, kas patinka. 

Darbų persiskirstymas – lėtas procesas

Šeimos rolių ir darbų modelių vaikai mokosi iš tėvų. Tad esant tokiam sparčiam technologijų tobulėjimui daugelio jaunų šeimų galvose jau susiformavusį modelį pakeisti nėra taip paprasta. Tačiau riba tarp moteriškų ir vyriškų darbų vis greičiau nyksta. Šiuolaikiniai vyrai ne prasčiau nei moterys moka pasirūpinti savo buitimi, naudotis visais išmaniais prietaisais daugeliu atvejų jiems net lengviau. Išmani technika buitį paverčia vis mažiau energijos reikalaujančia rutina, tad ne tik vyrai, bet ir vaikai mielai prisideda prie būtinųjų šeimos darbų atlikimo. 

Psichologai sako, kad šiandieniniame pasaulyje, kai pasirinkimo laisvė tokia didelė, sunkiausia yra išsirinkti, kas tai naujai šeimai yra svarbu. Ne visos senosios vertybės ir modeliai tinkami, arba pritaikomi šiuolaikiniam tempui. Tad jaunos šeimos susiduria su kitokiais iššūkiais, nei jų tėvai ar seneliai. Tačiau turėdami pakankamai laisvių ir galimybių jie gali kurti naujas tradicijas ir šeimos vertybes. Tik labai svarbu, kad jos būtų abiems partneriams priimtinos. 

Keliautoja Sandra dalinasi pirmaisiais kelionės iš Lietuvos į Gibraltaro traukiniais įspūdžiais

Previous article

Žaliųjų partija reikalauja surinkti į Nerį patekusį plastiką

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Šeima