Skip to content
Vilniečiams.lt
  • Miestas
  • Kriminalai
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Išsikalbėk
  • Reklama
  • Kontaktai
Vilniečiams.lt
Menu
Menu Close
  • Miestas
  • Kriminalai
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Išsikalbėk
  • Reklama
  • Kontaktai

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Vilniuje pristatyta spalvinga instaliacija gyvybės mokslų atradimams įprasminti

  • 2021-05-26
  • vilnieciams.lt
  • Miestas

Vilnius kūrybiškai pažymėjo svarbų mokslo atradimą – prie Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro atidengta menininkės Eglės Žvirblytės sukurta spalvinga genų žirklių instaliacija, skirta sostinėje vykstantiems gyvybės mokslų atradimams įprasminti. Kone svarbiausio atradimo autorius – Vilnių pasiekimais garsinantis mokslininkas profesorius Virginijus Šikšnys, vienas CRISPR-Cas9, genų redagavimo technologijos, pradininkų pasaulyje, už savo atradimus apdovanotas prestižinėmis premijomis. Sostinėje iškilęs kūrinys kvies į itin perspektyvią ir sudėtingą mokslo sritį pažvelgti kūrybišku kampu.

Žvilgsnis į mokslą

2020 m. Nobelio chemijos premija už CRISPR-Cas9 genų redagavimo metodo („genų žirklių“ technologijos) išplėtojimą apdovanotos mokslininkės Emmanuelle Charpentier ir Jennifer Doudna. VU Gyvybės mokslų centro profesorius biochemikas prof. V. Šikšnys kartu su komanda yra vieni šios srities pradininkų, reikšmingai prisidėjusių prie šio atradimo ir jo plėtros.

“Gyvybės mokslų sektorius Vilniuje ir Lietuvoje auga bene sparčiausiai visoje Europoje. Čia gimsta pasaulinio lygio atradimai, kuriamos technologijos, kurios turės didžiulę reikšmę ateityje. Svarbu, kad Vilniaus mokslininkų pasiekimai neliktų nepastebėti, o žinia apie juos motyvuotų ir mūsų augančią kartą, ir į miestą viliotų tyrėjus bei investicijas iš viso pasaulio, – sakė Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas.

Vilniaus universiteto rektorius prof. Rimvydas Petrauskas įsitikinęs, kad VU Gyvybės mokslo centras yra gera tyrėjų mokykla, puikus Lietuvos mokslo pažangos ir laiku atliktos investicijos į jos infrastruktūrą pavyzdys, kuris užtikrino proveržį srityje, reikšmingoje ne tik akademine prasme. „Valstybė elgsis teisingai, jei toliau investuos į mokslą, užtikrins sąlygas tyrimų tęstinumui ir tolesniam plėtojimui. Iškovotas pozicijas tarptautiniu lygiu sunku išlaikyti ir lengva prarasti. Bet aš tikiu tolesne gyvybės mokslų sėkmės istorija universitete ir Lietuvoje“, –  kalbėjo VU vadovas.

Projektą inicijavusios oficialios Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius” vadovė Inga Romanovskienė atkreipia dėmesį, jog pasaulio gyvybės mokslų žemėlapyje Vilnius turi svarią vietą. Pasak jos, tam didžiulės reikšmės turi šiame mieste dirbantis prof. V. Šikšnys ir jo kolegos. “Tikiu, kad ši šiuolaikiška instaliacija ne tik įprasmins profesoriaus darbus, bet ir sugriaus mitą, kad mokslas įdomus tik mokslininkams bei leis pažiūrėti į jį kitomis akimis – mokslas gali būti kūrybiškas, smagus ir spalvingas,” – pridūrė I. Romanovskienė.

Menininkės E. Žvirblytės sukurta spalvinga instaliacija, simbolizuojanti proveržį mokslo srityje, atradus genų redagavimo technologiją CRISPR- Cas9, pristatyta Saulėtekyje, šalia VU Gyvybės mokslų centro. Šiuo meno kūriniu siekiama populiarinti mokslą kaip kiekvienam prieinamą ir aktualią sritį, skatinti smalsumą ir įkvėpti naujus atradimus.

„Abu mano tėvai – pagal išsilavinimą biotechnologai, o tėtis kurį laiką net dirbo kartu su prof. V. Šikšniu laboratorijoje. Aš taip pat rimtai svarsčiau stoti į tiksliuosius mokslus, tačiau galiausiai pasirinkau meno studijas užsienyje. Tad dabar labai džiaugiuosi, jog ratas apsisuko ir vėl turiu galimybę grįžti prie mokslo pasaulio bei sukurti savo gimtąjam miestui skulptūrą, žyminčią Nobelio vertą proveržį gyvybės moksluose.“, – sako instaliacijos autorė E. Žvirblytė.

Paskatinimas jauniesiems talentams

Instaliacijos pristatyme dalyvavęs profesorius V. Šikšnys džiaugiasi tokiu mokslininkų darbo įprasminimu. „Malonu sulaukti pripažinimo iš miesto, kuriame mokslininkams suteikiamos galimybės aktyviai vykdyti savo veiklą ir daryti tokius atradimus. Į šią instaliaciją galime žvelgti ne tik kaip į mūsų su komanda nuveikto darbo simbolį, bet ir kaip į iniciatyvą, skatinančią ir įkvepiančią jaunus mokslininkus atskleisti savo talentus būtent Vilniuje“, – sako mokslininkas.

Pasak VU Gyvybės mokslų centro direktoriaus profesoriaus Gintaro Valinčiaus, instaliacija galės pasigrožėti ir akademinė bendruomenė, ir visi miestiečiai bei miesto svečiai. „Manau, kad žaisminga, DNR grandinės motyvą naudojanti instaliacija patrauklioje formoje  primins studentams ir kitiems akademinės bendruomenės nariams, kad dideli, žmonių gyvenimus keičiantys atradimai gimsta ne tik kažkur toli, o ir čia pat,  mūsų laboratorijose ir mokslinėse diskusijose. Tai skatina kelti naujus, į atradimus vedančius klausimus o Vilnius  jau dabar tampa skirtingų sričių specialistų iš viso pasaulio traukos vieta“, – tikina profesorius.

Vilnius vis labiau atsiskleidžia kaip vienas pasaulio lyderių gyvybės mokslų srityje. Sostinė garsėja ne tik V. Šikšnio CRISPR-Cas9 technologijos atradimu ir plėtojimu, bet ir kitais pasiekimais. Veiklą mieste vykdo tokios garsios tarptautinės biotechnologijų kompanijos, kaip „Thermo Fisher Scientific“, „Teva“ ir visai neseniai Lietuvoje įsisteigusi JAV bendrovė „Biogen“. Vilniuje vyksta didžiausias Baltijos šalyse gyvybės mokslų forumas „Life Sciences Baltics“, o VU Gyvybės mokslų centre greitu metu įsikurs prestižinės Europos molekulinės biologijos laboratorijos partnerystės institutas, kuriame bus plėtojamos genų redagavimo technologijos.

„Investuok Lietuvoje“ duomenimis, gyvybės mokslų sektorius Lietuvoje kasmet auga vidutiniškai 22 proc. – bene sparčiausiai Europoje. Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) informuoja, kad valstybė eksportuoja net 90 proc. savo produkcijos į daugiau nei šimtą pasaulio šalių.

„Labai džiaugiamės, kad Lietuvos biotechnologijų sektorius yra vienas iš sparčiausiai augančių Europoje, – sakė Lietuvos biotechnologų asociacijos prezidentas Tomas Andrejauskas. – Atsižvelgiant į turimą akademinį ir industrinį potencialą Lietuvoje, aktyviai dalyvaujant Europos Sąjungos žaliojo kurso programoje, bei pritaikant ES Atsigavimo ir atsparumo fono finansavimą, artimiausioje ateityje tikimės ženklaus postūmio Lietuvos biotechnologijų sektoriaus tolimesniam šuoliui.“

Įsteigta ir stipendija

Siekiant įprasminti prof. V. Šikšnio pasiekimus, 2020 m. gruodį Vilniuje buvo įsteigta tarptautinė profesoriaus vardo stipendija, kasmet siekianti 10 tūkst. eurų. Vilniaus miestas įsipareigojo šią stipendiją finansuoti bent penkerius metus. Į ją pretenduoti gali gabiausi aukštesniųjų studijų pakopų gyvybės mokslų studentai iš viso pasaulio, vykdantys mokslinius tyrimus Vilniuje.

Už vadinamųjų „molekulinių genų žirklių“ atradimą profesorius V. Šikšnys jau yra apdovanotas Harvardo universiteto Warreno Alperto premija, taip pat prestižine Kavli premija, kurią skiria Norvegijos mokslų akademija. Be to, dar 2017 m. profesoriui įteikta Danijos fondo „Novo Nordisk“ įsteigta „Novozymes“ premija.

„Genų žirklės“ yra kryptingas DNR sekos, koduojančios gyvųjų organizmų veiklą lemiančius molekulinius procesus, keitimo metodas, kuriame dalyvauja CRISPR-Cas9 baltymo ir RNR molekulių kompleksas.

Tikimasi, kad ateityje ši technologija leis išgydyti ne tik paveldimas kraujo ar akių ligas, bet ir raumenų distrofiją, paveldimas širdies ydas. Šis genomo redagavimo metodas gali padėti išgydyti žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) sukeliamą AIDS ir yra svarbus kuriant inovatyvius vėžio gydymo būdus. Be to, technologija jau pradedama taikyti žemės ūkyje, kuriant naujas augalų veisles, kurios būtų atsparios sausrai ar kitoms nepalankioms klimato sąlygoms.

Taip pat skaitykite:

Vilniuje nuo pirmadienio veiks 2 testavimo punktai Galimybių pasui gauti

Gera žinia norintiems naudotis laisvesnio gyvenimo privalumais – nuo gegužės 24 d., pirmadienio, 6:30 val., sostinėje bus atidarytos dvi vietos testams dėl Galimybių paso atlikti. COVID-19 testavimo punktai norintiems gauti Galimybių pasą veiks naujame Lukiškių aikštėje įrengtame… ❯❯❯

2021-05-21

Galimybių pasą bus galima gauti specialiame interneto puslapyje

Galimybių pasą bus galima gauti apsilankius specialiai sukurtame interneto puslapyje ir atlikus vos du veiksmus – suvedus asmens autentifikavimo duomenis ir išsisaugojus gautą QR kodą telefone ar kompiuteryje. Visuomenei kylant daug klausimų apie Galimybių paso taikymo principus,… ❯❯❯

2021-05-11

Vilnius pildo didžiausio šalyje vakcinavimo centro komandą: ieško registratorių ir slaugytojų

  Stabilizavusis vakcinų nuo COVID-19 tiekimui, Vilnius toliau didina skiepijimo pajėgumus ir, ruošdamasis masinei vakcinacijai, terminuotam darbui iki rugsėjo 1 d. renka vakcinavimo komandos papildymą. Darbui „Litexpo“ įrengtame vakcinacijos centre ieškomi įvairių sričių… ❯❯❯

2021-05-05

Vilnius didelių įmonių darbuotojams siūlo „Vaxzevria“ vakciną

  Vilniaus miesto savivaldybė nuo šiandien pradeda registruoti vakcinai daugiau nei 100 darbuotojų turinčias įmones, kurių veiklos srityse per pastarąjį mėnesį buvo nustatyta COVID-19 židinių. Šių įmonių darbuotojams artimiausiu metu bus sudaryta galimybė pasiskiepyti tik… ❯❯❯

2021-05-05

Kviečiami registruotis 45 m. ir vyresni vilniečiai – siūloma daugiau nei 18 tūkst. dozių „Vaxzevria”

Praėjęs savaitgalis parodė, kad vilniečiai nori sugrįžti į įprastą gyvenimą – vien per šeštadienį Vilniuje paskiepyta 10 000 gyventojų, o per savaitę panaudotos visos 46 tūkst. vakcinų. Suprasdami, kad tik nelėtindami apsukų galime pasiekti geidžiamą 70 proc. paskiepytųjų… ❯❯❯

2021-05-03

Vilnius kviečia pasirūpinti apsauga nuo erkių: miestuose fiksuojama daugiau susirgimų nei kaimuose

Statistiniai duomenys rodo, kad erkių pernešamomis ligomis užsikrečia daugiau miestų gyventojų nei žmonių iš kaimiškų vietovių. 2020 m. Lietuvoje erkiniu encefalitu miestuose ir kaimuose sirgo beveik tiek pat asmenų, o nuo Laimo ligos kentėjo du kartus daugiau miestiečių nei… ❯❯❯

2021-05-03

Panašūs straipsniai:

Vilnietei Mildai Kauno klinikos atsatė regos dovaną

2025-05-10
Horoskopai

Astrologinė prognozė gegužės 10-ai

2025-05-09
Greitas maistas

Prie Vilniaus – ilgai laukta greito maisto naujiena

2025-05-06

Vilniuje – atsakymai į pasaulinius iššūkius

2025-05-05

„EXPO 2025“ Osakoje lankytojai sodina mišką…Lietuvoje ir Latvijoje

2025-05-05

Fabijoniškėse keisis neatpažįstamai

2025-05-05

Islandijos stotelė naktiniam Vilniui

2025-05-04

Kokia nuomonė apie Medeinos gatvę?

2025-05-04

Studentai kviečia atsiverti knygoms ir aukoti ukrainiečiams

2025-05-03

Seimo bendruomenė sugalvojo Steigiamojo Seimo mėnesį

2025-05-02

VU mokslininkai atrado ir žurnale „Nature“ aprašė unikalią molekulę

2025-05-02

Gegužės 1-ąją darbo žmonės nedirba

2025-05-01

I. Šimonytė atmeta kaltinimus konservatoriams

2025-04-30

Tobulo gyvenimo spąstai: socialiniai tinklai didina jaunimo nerimą

2025-04-30

Kokybiškas šilumos siurblio montavimas Vilniuje: kokių rezultatų tikėtis?

2025-04-28

Keli faktai apie būstų rinką

2025-04-28

Gaisras atliekų rūšiavimo gamykloje suvaldytas

2025-04-28
Gaisras

Kas Vilniuje dega ir ką daryti?

2025-04-27

Prezidentas pagerbė Popiežių Pranciškų

2025-04-27

„Akropolyje“ – vasaros stovyklų ir užimtumo mugė

2025-04-26

Svarbi žinia medžiotojams

2025-04-22

SPECTRUM. E. sportas: pasaulinė pramogų pramonė ir Lietuvos šansas tapti jos lydere

2025-04-22
Šv. Jonų bažnyčios varpinė

Lankytojams atveriama Šv. Jonų bažnyčios varpinė

2025-04-22

Ministras Pirmininkas užjaučia dėl Popiežiaus Pranciškaus mirties

2025-04-21

Pašilaičių gyventojams kvietimas keisti Medeinos gatvę

2025-04-21

Kartingo čempionato starte – atkakli kova ir gamtos išdaigos

2025-04-21
Vasara

Su šv. Velykom, Vilniau

2025-04-20

VU studentų komandos triumfas kvantinėje fizikoje

2025-04-20

Vilniuje taisomi laiptai

2025-04-19

Didysis penktadienis – Kristaus kančios ir mirties diena

2025-04-18

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@vilnieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2025 Vilniečiams.lt