Miestas

Šiemet „Kalėdos sostinėje“ vyks kitaip: šviesesnės, arčiau namų ir su alternatyviom idėjom

0

 

2020-ųjų „Kalėdos sostinėje“ dėl pandemijos bus kitokios – mažiau būriavimosi, bet daugiau šviesos ir papuošimų visame mieste. Atsvara visus ribojančiai realybei bus didžiulis dėmesys Vilniaus puošybai, šviesos dekoracijoms, bendruomenių kūrybiškumui ir pastarosiomis dienomis vis gimstančioms originalioms alternatyvių Kalėdų idėjoms. Vilniečiai dar per pirmąją koronaviruso bangą parodė, jog sugeba susitelkti pačiu sudėtingiausiu laikmečiu ir įjungia visą savo kūrybiškumą. Kalėdos sostinėje bus išties šviesesnės, arčiau namų ir pasiūlys įvairių alternatyvų.

 

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Nors Vilnius įvairiems Kalėdų scenarijams ruošėsi dar nuo vasaros ir buvo galvojama apie eglės įžiebimo – koncerto kitokius formatus, tačiau augant atvejų skaičiui šalyje, tenka imtis dar rimtesnių priemonių gyventojų saugumui užtikrinti. Atsižvelgus į naujausias pasaulio bei Lietuvos visuomenės sveikatos ekspertų rekomendacijas, kitų užsienio šalių Kalėdinių miestelių organizatorių analogiškus sprendimus, savivaldybei ir projekto „Kalėdos sostinėje“ organizatoriams teko priimti vieną sunkiausių per visą žiemos švenčių istoriją sprendimą – siekiant užtikrinti vilniečių saugumą ir sveikatą mases žmonių suburiančius tradicinius renginius ir muges teko atšaukti: atsisakyti Kalėdinės 3D pasakos, Kalėdų traukinuko, Kalėdų miestelių, Tarptautinės Kalėdų labdaros mugės, Kalėdinio dizaino skvero – visi jie sutraukdavo tūkstantines minias žmonių, kur kontroliuoti atstumų laikymąsi būtų itin sudėtinga, be to, didžioji dalis renginių apskritai yra laikinai uždrausti.

Visa tai pakeis šventiškai nuteikiantys pasivaikščiojimai po gražiai išpuoštą Vilnių ir alternatyvios idėjos, į kurias jau įsitraukė ne vienas menininkas, aktyvios bendruomenės, ir visa tai miestas pristatys dar iki eglių įžiebimo mieste.

„Išbūkime atsakingai šį karantiną, kad sveiki pasitiktume Šv. Kalėdas sostinėje, kurios šiemet bus dar šviesesnės, dvasingesnės, labiau suartinančios. Esamomis aplinkybėmis būtų neatsakinga tęsti masinančius renginius, kai neturi galimybės užtikrinti  atstumų laikymosi ar kitų reikalavimų.  Turime būti ryžtingi, nes žmonių sveikata ir saugumas mums yra pagrindinis prioritetas“, – sako Vilniaus mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė.

Daugiau šviesos dekoracijų – saugiems pasivaikščiojimams po kalėdinį Vilnių 

Vilniečių lauks daug šventinių papuošimų visame mieste – nušvis ne tik Senamiestis ir centras, kur bus išpuoštos Katedros ir Rotušės eglės, Lukiškių aikštės medžių masyvai, Odminių skvero medžių lajos, Šventaragio slėnio centrinė dalis, Vingio parko prieigos nuo Čiurlionio gatvės, bet ir atokiau nutolusių rajonų erdvės arčiau namų: rajonuose bus daugiau šviesos dekoracijų, bus įžiebtos bendruomenių eglės, šviesomis tarpusavy varžysis kvartalai, namai, vitrinos, kur bus smagu pasivaikščioti ir grožėtis drauge su artimiausiais žmonėmis, laikantis visų rekomendacijų ir saugių atstumų.

Vizualizacija

Pirmąkart kalėdinę gatvių puošybą kartu rinko ir patys vilniečiai 

Vilniaus miesto savivaldybė šiemet pirmąkart buvo paskelbusi konkursą šventinės gatvių puošybos profesionalams, kuriame renkant laimėtoją buvo skaičiuojami ir visuomenės apklausos balsai, lėmę 50 proc. galutinio įvertinimo. Gyventojai savo balsus galėjo atiduoti specialiai tam sukurtoje internetinėje platformoje 15min.lt tinklapyje.

Vizualizacija

Konkursą laimėjusiai įmonei vilniečiai atidavė net 9126 balsų. Vilniečių ir komisijos sprendimu, konkursą laimėjusi UAB „Adam Decolight“ naujai šventiškai  išpuoš: Gedimino pr., Konstitucijos pr., Rotušės a., Vokiečių g., Vrublevskio g., Šventaragio g., Pilies g., Stiklių g., Aušros Vartų gatvė nuo Šv. Teresės bažnyčios iki Aušros Vartų koplyčios, Aušros Vartų gatvė ties Basanavičiaus paminklu, Gariūnų g. (nuo Gariūnų turgaus iki tilto per Nerį), Savanorių pr., Ukmergės g. (nuo Tarandės g. iki šviesoforo ties M. Lietuvio g.), Molėtų pl. (nuo Skersinės g. iki Mokslininkų g.), Nemenčinės pl. (nuo Svajonių g. iki O. Milašiaus g.), Dariaus ir Girėno g. (nuo Eišiškių pl. iki Kapsų g.) bei Galvės g. (nuo Žarijų g. iki Kirtimų g.). Metams tam skirta daugiau kaip 179 tūkst. Eur.  Puošybos konkursą įmonė laimėjo trejiems metams.

Eglės įžiebimą transliuos televizija

Žiemos švenčių sezono pradžią Vilnius skelbs lapkričio 28 d., TV3 transliacijos metu, kai bus įžiebta pagrindinė Lietuvos eglė Katedros aikštėje. Tradiciškai, eglės puošybos idėja nebus atskleista iki pat iškilmingo momento, kurį  visi išvys ekranuose, jaukioje ir saugioje savo namų aplinkoje. O gruodžio 5 d. nušvis ir antroji eglė Rotušės aikštėje. Pasivaikščioti po miestą nesibūriuojant ir saugiai grožintis žaliaskarėmis bus galima iki pat sausio 7 d.

Kalėdiniai renginiai ir kelionės atšaukiamos visame pasaulyje 

Susirūpinimas dėl COVID-19 jaučiamas visame pasaulyje ir Vilnius, atšaukdamas masinius susibūrimus ir muges čia neišsiskiria. Daugelyje Europos didmiesčių masiškai atšaukiami ilgai planuoti renginiai: kalėdinės mugės, karnavalai, eitynės, eglių įžiebimo šventės bei įvairūs pasirodymai. Seniausias Kalėdų šventimo tradicijas turinčios šalys šįmet skausmingai, bet ryžtingai nusprendė susilaikyti ir nusižengti amžius puoselėjamai tradicijai – organizuoti kalėdines muges. Atšaukiamos dauguma tradicinių mugių Nurnberge, Starsburge, Berlyne, Hamburge, Frankfurte, Kiolne, Londone, Lione, Paryžiuje, Liuksenburge, Prahoje, Birmingeme, Jorke, Čikagoje, Niujorke, Bostone, taip pat ir kaimyniniame Taline.

Oficialiai paskelbta, jog pirmą kartą nuo 1982 m. atšaukta seniausia Jungtinės Karalystės Linkolno kalėdinė mugė, garsiausios pasaulyje Nurnbergo, Strasburgo bei Paryžiaus Eliziejaus laukų kalėdinės mugės. Frankfurto stiliaus Birmingeno kalėdinė mugė, kuri per pastaruosius kelerius metus pritraukdavo daugiau nei 5 milijonus lankytojų, buvo atšaukta dar rugsėjo mėnesį. Nevyks jauki Naujųjų metų šventė „Winter Wonderland“ Haid parke Londone ir t.t.

„Tradicinių renginių atšaukimas – liūdna žinia tiems, kas jas ilgai planavo, organizavo ir investavo, tačiau „Kalėdas sostinėje“ mes paversime kitokia šventimo forma, grįšime su spalvinga naujų idėjų ir pasiūlymų programa, o svarbiausia – visi dabar turime pasistengti, kad atlaikius antrą bangą ji ir būtų paskutinė, kad gyvybė grįžtų į miesto gyvenimą ir daugelį suplanuotų ir jau sukurtų šaunių projektų mes galėtume įgyvendinti kitą žiemą“, – žada „Kalėdos sostinėje“ organizatoriaus Vilniaus kultūros centro vadovas Paulius Jurgutis.

Neilgai trukus bus paskelbta ir keletas konkursų verslui bei gyventojams, kurie kvies šventiškai pasipuošti įstaigas, įmones, gyvenamąją aplinką, langus ir drauge su savivaldybe kurti šventišką nuotaiką mieste.  Šįmet konkurso organizatoriai už dalyvavimą konkursuose žada atsidėkoti dosniais prizais.

Šventiniam miesto papuošimui, eglei ir kitoms alternatyvioms švenčių idėjoms iš viso miestas šiais metais skirs apie 280 tūkst. Eur.

Vilnius kviečia pasitikti šventes jaukiai, arčiau namų ir optimistiškai – kūrybiškumas yra galinga jėga. Saugokime vieni kitus, kad Kalėdų sulauktume sveiki.

Daugiau apie „Kalėdos sostinėje“: www.kaledossostineje.lt 

Mobilioji programėlė ,,Neužkibk, o užsidirbk“ padės kovoje su prekyba žmonėmis

Previous article

Griežtėja imituojančių ūkininkavimą kontrolė

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Miestas