MiestasNaujienosVerslas

Projektas „3BURĖ“ – „žaliausias“ biurų pastatas Baltijos šalyse

0

Modernus biurų dangoraižis „3BURĖ“ po daugiau nei 10 metų pertraukos užbaigė trijų burių verslo kompleksą Vilniaus Giedraičių ir Krokuvos gatvių sankryžoje. 2018 m. iškilusi „3BURĖ“ iš kitų verslo centrų išskiria įdiegtais inovatyviais sprendimais ir ypatingu dėmesiu ekologijai.

„3BURĖS“, iki tol vadintos „Vilniaus verslo uostu“, – vienas pirmųjų A klasės biurų kompleksų Vilniuje. 2008-aisiais, a.a. architekto Leonido Merkino suprojektuotame komplekse pastačius pirmąsias dvi bures – „Didžiąją“ ir „Mažąją“, – suplanuoti inžineriniai sprendimai, technologijos ir infrastruktūra užtikrina patogias ir šiuolaikiškas darbo sąlygas įvairaus dydžio verslo įmonėms.

I

Išskirtinė naujojo 23 aukštų A klasės biurų dangoraižio forma pareikalavo ypatingų sprendimų. Kad pavyktų viršutiniuose aukštuose fasado sienas išgaubti į išorę, pirmąkart Baltijos šalyse montavimo metu panaudotas stiklo paketų lenkimas šaltuoju būdu (angl. „cold bend“). Stiklo paketai buvo pagaminti tiesūs, montuojant po truputį lenkti, kol pavyko išgauti burės formą.

Maksimalus komfortas darbuotojams ir klientams

Į naująjį 19 tūkst. kv. m verslo centrą jau įsikėlė didieji jo nuomininkai – net 15-ka viršutinių aukštų užėmęs bankas „Swedbank“ ir šešiuose aukštuose įsikūrusi norvegų informacinių technologijų kompanija „Visma Lietuva“. Statytojai pasirūpino ne tik pastato energiniu naudingumu ir taupumu, bet ir aktyvaus poilsio galimybėmis pastate dirbantiems žmonėms. Vienas labiausiai intriguojančių sprendimų bokšte – atvira sporto aikštelė 63 m aukštyje.

Svečių bei darbuotojų patogumui pastatyta daugiau nei 5 tūkst. kv. m ploto 3 aukštų požeminė ir 4 aukštų antžeminė automobilių stovėjimo aikštelės. Jose – 136 vietos automobiliams, iš jų – 24 skirtos elektromobiliams. Taip pat verslo centre įrengtos kelios saugyklos į darbą atvykstantiems dviratėmis transporto priemonėmis: 111 vietų paprastiems, elektriniams dviračiams ir paspirtukams.

Pagalvota ne tik apie patogų atvykimą į verslo centrą, bet ir judėjimą pastato viduje. Sumontuoti 6 greitaeigiai „Schindler“ liftai (vienas iš jų krovininis), kurie išsiskiria ne tik energiniu efektyvumu, bet ir sparta. Jie važinėja net 3 m per sekundę greičiu ir yra vieni greitesnių Baltijos šalyse. Liftų valdymo sistema taip pat nestandartinė – kabinose nėra mygtukų. Keleiviams liftai priskiriami dar prieš įlipant. Toks sprendimas optimizuoja liftų darbą, sutrumpėja laukimo laikas ir keleiviai greičiau patenka į reikiamus aukštus. Liftų valdymo sistemoje yra integruoti kortelių skaitytuvai, kurie identifikuoja keleivius, apsaugo verslo centrą nuo atsitiktinių lankytojų ir užtikrina didesnį verslo centre dirbančių žmonių saugumą. Pastate įrengti du nepertraukiami maitinimo šaltiniai (UPS) po 400 kW ir 6 minučių 1 000 kW dyzelinis generatorius, todėl, dingus elektrai, pastatas gali ja apsirūpinti pats ir išlikti visiškai autonomiškas.

Aplinką tausojantys sprendimai padeda sutaupyti

Naujajame dangoraižyje daug dėmesio skirta energiniam efektyvumui. Pastato energijos poreikius patenkina vienas labiausiai gamtą tausojančių šildymo sprendimų – geoterminė 33 gręžinių jėgainė. Bendras jėgainės galingumas – nuo 107 iki 345 kW. Ši sistema pastatą šiluma aprūpins net tada, kai lauke bus +5 laipsnių temperatūra. Esant žemesnei temperatūrai, pasitelkus BMS automatinio valdymo sistemą, įjungiama centralizuota šildymo sistema. Vasaros metu geoterminė energija naudojama objektui vėsinti. Jei yra poreikis, darbuotojai turi galimybę patys reguliuoti mikroklimato palaikymo sistemas.

Biurų pastate šiluma sklinda iš plieninių „PURMO Compact“ radiatorių. Tai aukšta kokybe ir ilgaamžiškumu garsėjantys plokštiniai radiatoriai su konvekciniais elementais, kurių šoniniai paviršiai turi gaubtus, o viršutinis paviršius uždengtas grotelėmis. Jie greitai įkaista ir yra lengvai kontroliuojami, o dėl savo nuosaikios išvaizdos puikiai dera prie bet kokio interjero.

Ant 23 aukštų pastato stogo sumontuotos saulės jėgainės įrenginiai kompensuos dalį išlaidų pastato apšvietimui ir padės sumažinti aplinkos taršą. Gerokai sumažinti energijos sąnaudas leidžia ir apšvietimo sprendimai. Patalpose apšvietimas reguliuojamas automatiškai.

Inovatyvius sprendimus įvertino rinkos profesionalai

„Lietuvos metų gaminio 2019“ aukso medalis bendrovės „YIT Lietuva“ pastatytam verslo centrui „3BURĖ“ skirtas už kompleksiškumą, inovacijas, pasiektą aukščiausią pastatų tvarumo „LEED Platinum“ lygį, pasiektą aukščiausią BIM taikymo įvertinimą Lietuvoje, darbų kokybę ir socialinę atsakomybę. Platininis LEED sertifikatas rodo, kad „3BURĖ“ pastatyta ir įrengta laikantis aukščiausių tarptautinių tvarios statybos standartų.

Poveikio aplinkai vertinimo standartas LEED reikalauja mokyti pastato darbuotojus taupyti resursus. Todėl pirmojo aukšto liftų hole per projektorių rodoma informacija apie pastate sunaudojamą elektros ir vandens kiekį, be to, informuoja, kiek išgaunama geoterminės bei saulės energijos. Skaičiai intriguojantys – statant „3BURĘ“ panaudoti 43,5 km pertvarų gipso kartono profilių, 37 tūkst. kv. m gipso kartono plokščių, 1 987 tonos armatūros. Maždaug pusė visų panaudotų medžiagų yra lietuviškos kilmės.

Projekto autorius – UAB „Architektūros paletė“ architektas a. a. Leonidas Merkinas. Darbus tęsė MB „Metro forma“ architektas Mindaugas Martinkus.

Didžiausioje Baltijos šalyse tarptautinėje statybų parodoje RESTA vykusioje konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2019“ buvo apdovanotos geriausios Lietuvos įmonių praktikos, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją. Modernus dangoraižis „3BURĖ“ buvo pripažintas geriausiu visuomeninių pastatų BIM projektu. 2018 m. įgyvendinti projektai buvo vertinami atsižvelgiant į BIM panaudojimą sprendžiant projektavimo klausimus, siekiant užtikrinti tvarumą „žaliai“ statybai, garantuojant inovatyvų projektų informacijos panaudojimą ir projektuose naudotus standartus bei metodikas.

Kęstutis Vanagas, „YIT Lietuva“ generalinis direktorius

Verslo komplekso naujasis pastatas „3BURĖ“ išsiskiria ne tik unikalia jachtos burę primenančia architektūra ar įspūdinga daugiafunkce poilsio ir sporto aikštele 19 aukšte. Visų pirma – tai pirmasis šalyje verslo centras, turintis aukščiausią – platininį LEED sertifikatą. Tai reiškia, kad jis gali būti vadinamas „žaliausiu“ biurų pastatu Baltijos šalyse. Tad bokšte įdiegti inovatyvūs sprendimai ir vystant projektą ekologijai skirtas dėmesys lemia svarbiausius privalumus ir pastato nuomininkams, ir klientams.

Pagal LEED sistemos standartą vertinamas statinio inovatyvumas, tvarumas, specifiniai reikalavimai keliami statyboje naudotų medžiagų kokybei, energijos išteklių sunaudojimo rodikliams ir kt. Daugiau nei trečdalis verslo komplekso „3BURĖ“ dangoraižio statyboms panaudotų medžiagų pagaminta iš antrinių žaliavų, ant pastato stogo įrengta aukščiausia Lietuvoje saulės jėgainė leidžia pastatą aprūpinti alternatyvia elektros energija. Čia taip pat įrengtas geoterminis šildymas, o išmaniosios apšvietimo ir apsaugos nuo saulės sistemos leidžia sutaupyti 10 proc. energijos sąnaudų.

 

Darbuotojų komfortą ir tvarią biurų eksploataciją lemia ir daugiau pastate įdiegtų sprendimų. Štai melsvo atspalvio fasadiniai langai atlieka ne tik estetinę funkciją, bet ir prisideda prie šilumos sąnaudų mažinimo. Fasado konstrukcijoms sandarinti naudotos medžiagos ir vidaus dažai visai neturi lakiųjų organinių junginių arba jų turi itin mažai.


Būtent šie ir daugybė kitų sprendimų „3BURĘ“, kaip pastatą, daro išskirtinį ir kasdien užtikrina tvarią ir komfortišką aplinką nuomininkų darbuojamas bei svečiams.

 

statybunaujienos.lt informacija

3 priežastys, kodėl sportuodami nepasiekiate rezultatų

Previous article

Paukščių augintojai raginami laikytis saugumo priemonių

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Miestas