MiestasMokslasNaujienos

Nobelio premijos laureatui – VU garbės daktaro vardas

0

Vasario 5 d. (trečiadienį) 15 val. Vilniaus universiteto (VU) Mažojoje auloje VU garbės daktaru iškilmingai bus inauguruotas Nobelio fizikos premijos laureatas profesorius Gérard’as Mourou.

vu.lt nuotr.

Iš Prancūzijos kilęs mokslininkas prestižine mokslo premija 2018 m. buvo įvertintas už atrastą čirpuotų šviesos impulsų stiprinimo (angl. Chirped pulse amplifiationCPA) technologiją, leidžiančią generuoti itin trumpus ir galingus lazerio šviesos impulsus. Šiuo metu absoliučiai visi modernūs lazeriai, generuojantys trumpus šviesos žybsnius, naudoja būtent šią technologiją. Profesoriaus darbai praskynė kelią intensyviai lazerių fizikos plėtrai, kurioje aktyviai dalyvavo ir tebedalyvauja VU lazerininkai.

 

Prof. G. Mourou VU garbės daktaro vardas suteikiamas už indėlį į lazerių fizikos mokslo plėtrą ir praktinį jo taikymą Lietuvoje. Jis glaudžiai bendradarbiauja su VU Fizikos fakulteto bei Lietuvos lazerininkais ir aktyviai prisideda prie Lietuvos lazerių mokslo pasiekimų sklaidos ir mūsų šalies vardo garsinimo pasaulyje. Prof. G. Mourou ir VU mokslininkų bendradarbiavimas įkvėpė VU Lazerinių tyrimų centro tyrėjus 1992 m. pagal prof. A. Piskarsko iškeltą idėją sukurti naują šviesos impulsų stiprinimo technologiją (moduliuoto dažnio impulsų parametrinį stiprinimą, OPCPA), kuri laikoma svarbiausiu lietuvių indėliu į pasaulinį lazerių fizikos mokslą. Šios technologijos pagrindu jau dešimtmečius kuriamos ar atnaujinamos itin trumpų ir ypač galingų šviesos impulsų lazerinės sistemos daugelyje pasaulinių mokslo centrų.

 

Nobelio premijos laureatas ne kartą lankėsi VU, skaitė paskaitas jo studentams ir doktorantams. Pernai jis VU studentų kvietimu viešėjo jų organizuojamoje fizinių ir gyvybės mokslų konferencijoje „Open Readings“, kur skaitė pranešimą apie aistrą ekstremaliai šviesai.

 

Vasario 13 d. dar vienas VU garbės daktaro vardas bus suteiktas iškiliam Jungtinių Amerikos Valstijų fizikui prof. Ianui B. Spielmanui, kurio tyrimų sritis – kondensuotų medžiagų ir šaltųjų atomų fizika.

 

VU garbės daktaro vardas teikiamas nuo 1979 m. Juo įvertinami užsienio šalių mokslininkai, ypač nusipelnę plėtojant veiklą, atitinkančią VU misiją. VU garbės daktaro vardą yra suteikęs 61 užsienio mokslininkui.

 

vu.lt informacija

 

Naujovė iš ateities: paslaugų kokybę Vilniaus savivaldybė vertins per emocijas

Previous article

Verkių ir Kareivių gatvėse bus rekonstruoti lietaus nuotekų tinklai

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Miestas