Lietuva

Maironio premijos laureatas atkirto „pažanguoliams”

0

Dalinkitės

Kaip jau rašė portalas kaunieciams.lt, Kauno miesto savivaldybės Maironio premija šįkart atiteks rašytojui Juliui Kelerui už poezijos knygą „Virtuvėlė pilna Ukmergės“. Autoriui apdovanojimą planuojama įteikti tarptautiniame poezijos festivalyje „Poezijos pavasaris“. Antradienį tam pritarė posėdžiavusi taryba.

Kokiu mastu rašytojas, poetas tikisi premijų? „Manau, kad rašytojas, kaip ir kiekvienas kuriantis žmogus, siekia pripažinimo, palaikymo, supratimo. Juk kūrybai jis aukoja savo gyvenimą (jei tai tikras rašytojas, o ne sekmadieniais iš dykinėjimo rašinėjanti poniutė ar poniukas). Man siekti premijos – yra nesuprantamas, netgi keistas užmojis. Žinau, kad esama tokių autorių, tačiau daugeliu atveju jų kūriniai yra abejotinos vertės, – portalui kaunieciams.lt sakė J. Keleras.

Ar rašytojai/poetai tarpusavy konkuruoja? Esama, anot J. Kelero, įvairių skonių bei amžiaus grupių rašytojų, tad natūralu, kad atsiranda tam tikros įtampos, kartais net nesveikos. Tačiau tai, kaip pabrėžia jis, vyksta visose gyvenimo sferose, tai nieko nuostabaus čia nėra.

Paklaustas, kas yra jo paties kumyras poezijoje ir prozoje, jei toks yra, literatas atsakė nei vieno išskirtinio autoriaus.

Autorius apdovanotas Maironio premija, tad portalas teiravosi dėl kai kurių pasisakymų vertinimo. Mat yra nuskambėję minčių, jog šis klasikas atgyvenęs, jo eilės šių dienų vaikams banalios, ten per mažai alegorijų, poetinės virtuozikos, tad jo kūrinius reiktų net išimti iš mokyklinių programų. Antai jaunesnioji, progresyvia save laikanti karta arba pasaulio piliečiais pasiskelbę intelektualai sakosi išvis “nenorį būti įkalinti lietuvių kalboje” ir priduria: eikit jūs su tais savo maironiais.

J. Keleras į tokį “progresą” turi požiūrį kategorišką. „Maironis – lyrinės lietuvių poezijos tėvas, tad sakyti, kad jis banalus (nors atsiliepiantiesiems reikėtų apibrėžti šį būdvardį išsamiau), reikštų tą patį, kaip „tėvas ir motina yra banalūs,” – nukirto laureatas.

***

Gegužės 26 dieną, penktadienį, 18 val. Maironio lietuvių literatūros muziejus sodelyje įvyks tradicinė laureato pagerbimo ir vainikavimo šventė, Juliui Kelerui bus įteikta prestiziškiausia poezijos premija, Lietuvos ir užsienio poetai skaitys savo eiles. Renginio vedėjai – poetai Erika Drungyte ir Tomas Vysniauskas.

Vilniaus krašto tradicijos juda

Previous article

Policininkai skursta?

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Lietuva