MiestasNaujienos

KTU Studentų miestelio vartų vizijoje – senieji Kauno troleibusai

0

Meno kūriniais išmarginti senieji Kauno troleibusai dar galėtų tarnauti miestui. KTU Studentų miestelio vartų vizijoje jie prikelti antram gyvenimui kaip funkcionalios, ilgalaikės erdvės, skirtos jaunimui. 

Lapkričio 12-13 dienomis, vykusiose „KTU miestelio vartai“ dirbtuvėse, jaunieji profesionalai turėjo galimybę prisidėti prie naujo traukos objekto Kaune – sukurti Studentų miestelio vartų koncepciją.

Trys komandos iš architektūros bei dizaino sričių ieškojo būdų kaip aiškiai įženklinti juntamus miestelio „įėjimo taškus“, kad jame esančios funkcijos kuo labiau atsispindėtų viešoje erdvėje.

Nugalėtojų komanda pristatė idėją turinčią daug galimybių – jie pasiūlė pritaikyti senus troleibusus, kurie jau yra papuošti meniniais kūriniais.

KTU nuotrauka

„Mūsų idėja – tai inžinerijos ir meno samplaika, kuri sąlyginai yra kaip dėžė, kurią dar galima pritaikyti ir prikelti naujam gyvenimui. Reikia tikėtis, kad su ta idėja pavyks prikelti ir patį miestelį“, – pasakojo vienas iš laimėjusios komandos atstovų – Laurynas Razmantas.

Norint Kauno technologijos universiteto (KTU) Studentų miestelyje turėti gyvybingas viešąsias erdves, būtina jas įprasminti, atsižvelgti ne tik į studentų, bet ir viso miesto bendruomenę. Laimėjusi komanda, teigia, kad tokias erdves galima užpildyti funkcionaliomis meno instaliacijomis ­– troleibusais, kuriuose galima būtų vaikščioti ar net išgerti kavos.

Idėja, įženklinanti vietovę

Šios dirbtuvės – Kauno architektūros festivalio (KAFe 2019) dalis. KTU Statybos ir architektūros docentas, projekto vadovas bei kuratorius, Gintaras Balčytis teigia, kad įženklinanti architektūra – tai yra miesto ar vietovės identitetą atspindinti ir pabrėžianti architektūra. Labai svarbu atpažinti, ko yra tikimasi iš konkretaus ženklo.

L. Razmantas pasakoja, kad idėja kilo pradėjus ekskursijas, vaikštant po miestelį bei šnekant su dirbtuvių mentoriais.

„Miestelyje egzistuoja identitetas, tačiau trūksta traukos. Atkreipėm dėmesį, kad troleibusai jau nenaudojami ir jie turi savitą išraišką – inžinerijos ir praktiškumo simbolį. Tai yra utilitaristinis objektas ir iškart kilo sąsaja su KTU studentų miestelio pastatais. Pastatai yra ir modernūs, ir seni. Tad kodėl gi šie du dalykai negalėtų vienas kito papildyti ir, manau, pagelbėti vienas kitam“, – sako L. Razmantas, „P9Designs“ architektas.

Senų troleibusų pritaikymas miestelio erdvėje atliktų ne tik meninę, bet ir praktinę funkciją. Viduje galima įrengti kavinę, kurioje ne tik studentai, bet ir visi apsilankiusieji galėtų leisti laisvalaikį. Taip pat, sujungus du troleibusus, erdvėje tarp jų įrengti lauko kavinę, kuri vasaros metu džiugintų lankytojus. Senuosiuose troleibusuose įmanoma įrengti ir laiptus, o viršuje padaryti aikštelę – vietą, kurioje studentai galėtų leisti laiką paskaitų metu.

Pasak G. Balčyčio, tokio tipo dirbtuvėse svarbiausia yra idėja, nes duodamas laikas – ribotas. Vis dėlto, jaunieji profesionalai šią užduotį įveikė puikiai.

„Kiekvienas dalyvis, kiekviena komanda parodė savo požiūrį, kiekvienas įsivaizdavo šią užduotį kitaip. Dalyviai ieškojo originalių idėjų, kurios galėtų reprezentuoti šią vietą ir tapti menamais vartais arba tikrais vartais. Susirinko kūrybingi žmonės“, – džiaugiasi vienas iš komisijos narių G. Balčytis.

Architektas teigia, kad nugalėtojų projektas – tai žingsnis link norimo rezultato. Kiekviena idėja turi daug interpretacijų ir labai daug kas priklauso nuo tolimesnio jos vystymo ir įgyvendinimo.

„Kauno miestui yra labai svarbu, kad mieste būtų kuo daugiau studentų. Studentija atgaivina bet kurį miestą. Jeigu mieste nėra universiteto, tai galima sakyti, kad progreso jame nebus. Šiuo atveju dirbtuvių metu kilusios idėjos įgyvendinimas prisidėtų prie viso Kauno miesto informacinės sklaidos ir prie bendrakultūrinės raidos“, – sako G. Balčytis.

Nuostabi vieta ateities kartoms

Dirbtuvių metu mentoriai pristatė dalyviams Studentų miestelio viziją bei problematiką. Jose buvo siekiama sukurti KTU Studentų miestelio vartų koncepciją – pažymėti miestelio pradžią ir galą. Tai unikali galimybė jauniems profesionalams prisidėti prie dar vieno traukos objekto Kauno mieste.

KTU nuotrauka

Pasak komisijos atstovų, buvo vertinama ne tik objekto erdvinė išraiška, bet ir sprendinių pagrįstumas, sąsaja su kontekstu, inovatyvumas, funkcionalumas ir kiti aspektai. Studentų miestelis – tai vieta, kuri turėtų sukurti papildomą reikšmę žmonėms.

KTU miestelio erdvė susideda iš keturių „įėjimo“ taškų. Vienos iš komadų, „KAI“, pagrindinė idėja buvo sujungti visas šias dalis. Taškuose, kur žmogus įžengia į KTU Studentų miestelį, įėjus būtent į tą tako dalį, jis tarsi užsižiebtų ir parodytų skaičių, kelintas žmogus yra apsilankęs miestelyje tą dieną.

Komandos iš Kauno kolegijos „+ – Kolegos“ pristatė net kelias idėjas, kaip įženklinti KTU miestelio pradžią ir pabaigą. Viena iš jų ­– tiltas, kuris jungtų miestelį ir Vydūno alėją. Šiuo metu teritorijas jungia judri gatvė, todėl tiltas tarsi sujungtų šias dvi erdves. Komanda taip pat pasiūlė pastatyti ženklą „KTUnas“, kurio idėją įkvėpė legendinis Holivudo užrašas Jungtinėse Amerikos Valstijose. Ženklas galėtų įsikurti netoli Dainų slėnio – būtų puikiai matomas leidžiantis nuo kalno Tunelio gatve.

„Jeigu dirbtuvių nugalėtojų komandos darbas bus įgyvendintas, tai bus labai didelis impulsas ateičiai, kad tokios dirbtuvės išpopuliarėtų. Linkiu, kad jau tada komisijos narių nereikėtų prašyt, kad jie atvažiuotų, bet kad jie patys prašytųsi, ten nuvažiuoti“, – sako Vytautas Baltus, KTU dėstytojas ir vienas iš komisijos narių.

Planuojama, kad dirbtuvėse sukurta ir išrinkta miestelio vartų koncepcija bus atsakingai įvertinta ir, akademinei bendruomenei pritarus, bus svarstomos detalios jos realizavimo galimybės. Koncepcijos kūrėjai bus įtraukti į miestelio vartų autorių sąrašą arba/ir prisidės prie tolesnio koncepcijos vystymo.

KTU informacija

Rekordą pagerinęs D. Sabonis – NBA lygoje tarp geriausių

Previous article

Migrantų vaikai Lietuvoje sužinojo turintys teisę į savo nuomonę

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Miestas