Dalinkitės
Rusija tęsia karinę agresiją prieš Ukrainą, kurią pradėjo 2014 metais ir atnaujino 2022 metų vasario 24 d. Vis daugiau požymių, kad antras frontas prieš besiginančią šalį gali būti aktyvuotas iš Baltarusijos teritorijos. Savo ruožtu, gavusi modernesnės ginkluotės Ukraina, kaip panašu, gali pasiekti tolimesnius okupacinių pajėgų taikinius.
***
Rugpjūčio 11 d. naktį Baltarusijoje, Ziabrovkos aerodrome, girdėjosi sprogimų garsai ir matėsi blyksniai. Karinis objektas yra Gomelio regione.
Apie tai praneša “Telegram” kanalas “Belaruski Hayun”. Nuo rugpjūčio 11 d. 00.30 val. kariniame objekte įvyko mažiausiai 8 sprogimai.
Leidinys „Flagstok“ platformoje Telegram” taip pat rašė, kad buvo girdimi sprogimai ir matomi blyksniai.
„Nuo 00:25 iki 00:32 val. girdėjosi sprogimai, buvo juntama smūginė banga, dėl tvirto debesų sluoksnio kelis kartus buvo matyti šviesos blyksniai. Kryptis – Ziabrovskio aerodromas”, – rašoma pranešime.
Anksčiau Baltarusijos gynybos ministerija pranešė apie priešlėktuvinės gynybos ir karinių oro pajėgų karių mokymus su koviniu šaudymu, tačiau neaišku, ar jie susiję su sprogimais bei blyksniais Ziabrovkos rajone.
Rusija gausina savo pajėgas Baltarusijos teritorijoje. Buvo stebimas tralų, gabenančių raketas, tikriausiai po S-300/S-400 SAM, judėjimas. Anksčiau buvo pranešta, kad rusai perorientuoja oro gynybai skirtas raketas S-300 ir šaudo jomis į žemės taikinius.
Be to, Pentagonas pirmą kartą patvirtino, kad Ukrainai buvo išsiųstos naujo tipo raketos AGM-88 (HARM). Jie gali būti naudojami Rusijos priešlėktuvinių radarų sistemoms, pavyzdžiui, S-400, įveikti.
***
Internete pasirodė Sakų karinio aerodromo Kryme palydovinės nuotraukos. Jas pristatė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgų vadovybė, rašoma “Facebook” pranešime.
„Kaip matote, yra ne devyni, o gerokai daugiau demilitarizuotų rusų lėktuvų! Kas moka gerai skaičiuoti, parašykite mums komentaruose: kiek lėktuvų okupantai prarado Šakių aerodrome?!”, – rašoma žinutėje.
Rugpjūčio 9 d. laikinai okupuotame Kryme Rusijos karinėje oro pajėgų bazėje “Saki” Novofedorovkoje nugriaudėjo keli sprogimai. Būtent iš šios aviacijos bazės rusų lėktuvai kilo bombarduoti Zaporožės, Nikolajevo ir Chersono regionų.
Vėliau Ukrainos gynybos ministerija pakomentavo sprogimus, pažymėdama, kad negali nustatyti jų priežasties, tačiau dar kartą priminė priešgaisrinės saugos taisykles ir draudimą rūkyti neleistinose vietose. Manytina, kad taip buvi pasišaipyta iš ankstesnių Kremliaus teiginių, kad garsusis Rusijos Juodosios jūros laivyno flagmanas – raketinis kreiseris “Moskva” sprogo ir paskendo dėl ne vietoje numestos nuorūkos, o visai ne dėl ukrainiečių raketos smūgio.
Rusijos gynybos ministerija teigė, kad sprogimai Kryme įvyko detonavus šaudmenims. Pranešama apie kelis nukentėjusiuosius ir vieną žuvusįjį. Ukraina, savo ruožtu, pareiškė, jog nepaisant sprogimų priežasties rezultatai ją tenkina.
***
Jungtinė Karalystė nusprendė padvigubinti Ukrainai tiekiamų daugkartinių raketų paleidimo sistemų M270 skaičių. Londonas yra pasirengęs perduoti dar tris MLRS ir jų šaudmenis.
Apie tai BBC pranešė Didžiosios Britanijos gynybos ministerijos vadovas Benas Wallace’as.
Pasak jo, Didžioji Britanija yra labai patenkinta tuo, kaip Ukraina naudoja M270, kurį Vakarai jau suteikė. Ukrainos ginkluotosios pajėgos įrodė, kad jai daug geriau sekasi atskirti taikinius, į kuriuos reikia smogti, todėl šaudmenys greitai nesibaigia.
“Didžioji Britanija ir tarptautinė bendruomenė ir toliau nepritaria šiam neteisėtam karui ir kartu teiks gynybinę pagalbą Ukrainai, kad padėtų jai apsiginti nuo V. Putino invazijos”, – pabrėžė ministras.
Kaip žinoma, M270 MLRS yra universali paleidimo sistema, naudojama kaip MLRS ir taktinių raketų paleidimo platforma. Pirmieji M270 į Ukrainą atvyko liepos 14 d.
Anksčiau karinis ekspertas Serhijus Grabskis teigė, kad Ukrainai reikia bent 300 naujos kartos daugkartinio paleidimo raketinių sistemų, tokių kaip HIMARS ar M270 MLRS, kad galėtų pakeisti karo eigą ir įveikti Rusiją.
***
Jungtinių Tautų Saugumo Taryba ketvirtadienį surengs neeilinį posėdį, kuriame bus aptariama krizė Ukrainos Zaporižios branduoliniame komplekse – elektrinėje, kurią Kyjivas ir Maskva kaltina vienas kitą atakavus, pranešė diplomatiniai šaltiniai.
Šaltinis iš JT Saugumo Tarybos, kuriai šiuo metu pirmininkauja Kinija, naujienų agentūrai AFP sakė, kad posėdis įvyks ketvirtadienį 15 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku.
Kitas diplomatinis šaltinis JT būstinėje Niujorke teigė, kad 15 Tarybos narių susirinks Rusijos, vienos iš penkių nuolatinių Saugumo Tarybos narių, turinčių veto teisę JT rezoliucijoms, prašymu. Be Rusijos, šią teisę dar turi Jungtinė Karalystė, Kinija, Prancūzija ir Jungtinės Valstijos.
Didžiausią Europoje Zaporižios atominę elektrinę nuo pirmųjų karo dienų yra užėmusi Rusijos kariuomenė. Pastarosiomis savaitėmis ji vėl atsidūrė kovų centre. Antradienio naktį rusams sudavus smūgių netoli elektrinės žuvo mažiausiai 14 žmonių.
Trečiadienį Didžiojo septyneto (G-7) grupė, vienijanti pasaulio labiausiai išsivysčiusias ekonomikas, perspėjo, kad Maskvos tęsiama elektrinės okupacija „kelia pavojų regionui“, ir paragino grąžinti objektą Ukrainos kontrolei.
Įtampa sugrąžino prisiminimus apie tuometinėje sovietinėje Ukrainoje 1986 metais įvykusią avariją Černobylio atominėje elektrinėje, per kurią žuvo šimtai žmonių, pasklido didžiulis kiekis radioaktyvių teršalų.
unian.ua, censor.net, kaunieciams.lt, BNS