Sveikata

Adaptogenai ir jų nauda natūraliai organizmo apsaugai

0

Šie augalai ar grybai sugeba adaptuotis prie konkrečių žmogaus organizmo poreikių bei juos patenkinti (todėl ir buvo taip pavadinti). Tai reiškia, kad skirtingus asmenis papildai su adaptogenais veiks skirtingai, tačiau būtent taip, kaip labiausiai reikia. Remiantis 2010 metais atliktų mokslinių tyrimų rezultatais, šių medžiagų poveikis iš tiesų labai platus:

  • padeda kovoti su stresu, nerimu bei nemiga (gerina antinksčių darbą bei daro įtaką streso hormono kortizolio lygiui organizme);

  • stiprina imuninę sistemą;

  • padeda susigrąžinti ar palaikyti normalų kūno svorį;

  • suteikia energijos, pakelia darbingumą, gebėjimą susikaupti;

  • mažina autoimuninių ligų (alergijos, vilkligė, diabetas), taip pat onkologinių susirgimų riziką;

  • padeda išlaikyti gerą atmintį;

  • gerina virškinimo sistemos darbą;

  • lėtina senatvinius procesus;

  • gerina potenciją ir vaisingumą.

Žodis „adaptogenai“ yra šių laikų išradimas, tačiau šios augalinės medžiagos žmonijai žinomos jau seniai ir itin dažnai sutinkamos įvairių tautų liaudies medicinoje. BIYOMA®  produktų kūrėjas, biohakeris ir sveikos gyvensenos ekspertas Andrejus Petruša tikina, kad Lietuvoje kiekvienas nuosavame kieme ar aplink jį galėtume rasti adaptogeninių augalų. Tik, aišku, iš kiemo ar kažkur nuo gatvės jų rinkti maistui neverta. Prie šių augalų galima priskirti visiems pažįstamas paprastąsias kiaulpienes, juozažoles, siauralapius gauromečius ir kt.

Nors terminas „adaptogenai“ yra šių laikų „gaminys“, tačiau šių augalinių medžiagų vartojimas maiste ar liaudies medicinoje siekia išties senus laikus. Ypač jos populiarios kinų medicinoje ir ajurvedinėje mityboje.  Patys žinomiausi bei visame pasaulyje vertinami yra šie:

  • kininis ženšenis;

  • eleuterokokas (sibiro ženšenis);

  • siauralapis bazilikas;

  • kulkšnės šaknis;

  • saldymedžio šaknis;

  • rausvoji radiolė;

  • kordicepsas (grybas);

  • tikrinis blizgutis („Reishi“ grybas).

Svarbi adaptogenų kategorija yra vaistiniai grybai, tokie, kaip „Lion’s Mane“, „Reishi“, „Chaga“, „Cordyceps“, „Shiitake“, „Maitake“ (visų yra BIYOMA Mushroom Complex N60 papilduose). Kai kurių medicininių grybų galima rasti ir Lietuvoje, o „Shiitake“ – nusipirkti maistui prekybos centruose. Vis tik patiems jų rinkti nepatartina, nes jie nykstantys. Taip pat privalote užtikrintai žinoti, kaip paruošti bei po kiek vartoti. Jei renkatės kokybiškus papildus su medicininiais grybais, viskas labai supaprastėja iki vienos kapsulės per dieną.

Kaip vartoti adaptogenus?

Jų pritaikymas gali būti labai įvairus – tiek prieskonių, tiek arbatų pavidalu, taip pat, jei tai šviežios žolelės, galima dėti į salotas ir t. t. Vis tik patogiausia tiesiog elementariai nuryti jais praturtintų papildų tabletę.

Ar adaptogenai gelbsti patiriant daug įtampos, jaučiant nerimą?

Andrejus Petruša tvirtina, kad gelbsti. Visų pirma, kai organizmas aprūpinimas reikiamomis medžiagomis, sveikas ir stiprus, mes žymiai lengviau susitvarkome su stresinėmis situacijomis, gebame efektyviau spręsti problemas, greičiau atsipalaiduojame. Pavyzdžiui ženšenis, kurio ekstrakto yra BIYOMA® Smart Complex N60 papilduose, laikomas energijos suteikiančiu kavos pakaitalu. Šio adaptogeno vartojimas leidžia sumažinti gaunamą kofeino kiekį bei jo trikdantį poveikį nervinei sistemai. Ženšenis, be to, kad suteikia pakankamai energijos, gerina miegą ir normalizuoja arterinį kraujospūdį, yra dažnai rekomenduojamas sergant neurozėmis. Svarbiausia, kad prie jo nepriprantame, kaip kad prie kavos ar medikamentų.

Dar vienas efektyviai su stresu kovoti padedantis adaptogenas yra rausvoji radiolė. Nustatyta, kad augalas gali padėti sumažinti depresijos simptomus, fizinį bei protinį nuovargį, pagerinti dėmesio koncentravimą. Paprastasis saldymedis – puiki priemonė virškinimo nesklandumų malšinimui, tačiau manoma, kad jis taip pat padeda sureguliuoti streso hormonų lygį organizme.

Adaptogenai sustiprina kūno atsparumą fiziologiniam, cheminiam ir biologiniam stresui, tačiau šalia jų vartojimo taip pat reikia pagalvoti, kokios yra to streso priežastys ir ar galima jas pašalinti.

Ar adaptogenai tinkami visiems žmonėms?

Šių gamtinių medžiagų nauda žmogaus organizmui įrodyta moksliniais tyrimais, tačiau jų poveikis nėščiosioms bei krūtimi maitinančioms moterims nėra ištyrinėtas. Stiprių adaptogeninių priemonių patartina vengti ir tiems, kurie kenčia nuo aukšto kraujo spaudimo, serga širdies ar kitokiomis lėtinėmis ligomis. Jei kyla abejonės, visada geriau pasitarti su daugiau nusimanančiais specialistais, gydytojais.

Nemažėjant pranešimų apie telefoninius sukčius – policija įspėja

Previous article

Vilniaus rajonas dėl migrantų ketina samdyti daugiau viešosios tvarkos pareigūnų

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Sveikata