Š. m. kovo 21 d., sekmadienį, Vilniaus Šv. Juozapo bažnyčioje atidaryta Vilniaus krašto pasididžiavimo – verbų ir tradicinių Kaziuko meduolių paroda. Čia eksponuojami Vilniaus krašto amatininkų, protėvių kultūros ir tradicijų puoselėtojų pintos verbos ir dekoruoti tradiciniai kepiniai, dėl savo autentiškumo žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
Vilniaus Šv. Juozapo bažnyčioje sekmadienį po Šv. Mišių maldos dalyviams bei į parodą atvykusiems svečiams pristatyta unikali paroda apie pavasario tradicinių švenčių simbolius – Vilniaus krašto verbas ir Kaziuko meduolius. Parodos atidaryme dalyvavęs Vilniaus rajono savivaldybės vicemeras Robert Komarovski savo ir Vilniaus rajono savivaldybės merės Marijos Rekst vardu nuoširdžiai padėkojo parodos sumanytojams ir įgyvendintojams už puikią idėją, o parodoje savo dirbinius eksponuojantiems Vilniaus krašto amatininkams – už kultūros, tradicijų, papročių puoselėjimą bei perdavimą ateities kartoms.
Šių amatų perduodamos iš kartos į kartą tradicijos formavosi kelis šimtmečius. Jos nuolat tobulėjo ir keitėsi priklausomai nuo amatininkų gyvenimo aplinkos, įkvėpimo ir fantazijos, ir kiek pasikeitusios atkeliavo iki mūsų dienų.
Vilniaus krašto verba yra neatsiejamas Verbų sekmadienio apeiginis bei tradicinis simbolis, o kartu su širdelės formos meduoliais – mėgstamiausios Kaziuko mugės lauktuvės ir pirkiniai. Ši mugė, kurios ištakos siekia XVII a. pradžią, matyt ir buvo pagrindinė šių simbolių skleidėja.
Leisdamiesi Vilniaus krašto verbų ir Kaziuko meduolių parodos keliais pažinsite padavimus, burtus, patarles, susijusias su šiais simboliais bei jų kilmę. Susipažinsite su amatininkais, kurių darbščios rankos kuria nepakartojamus stebuklus. Tik jų dėka šie amatai gyvuoja. Todėl, visiškai pelnytai, 2019 m. verbų rišimo tradicija Vilniaus krašte įrašyta į Lietuvos kultūros paveldo vertybių sąvadą, o 2020 m. Vilniaus rajono tautodailininkė, septintos kartos verbų rišėja Agata Granicka pelnė Žemės ūkio ministerijos įsteigtą apdovanojimą už tradicinio verbų pynimo amato puoselėjimą ir skleidimą bei tapo 2020 metų sėkmingiausia ne maisto gaminius gaminančia tradicine amatininke.
Ši paroda atskleis Kaziuko meduolių ir Vilniaus krašto verbų unikalumą ir išskirtinumą, priartins šventinių tradicijų paveldo, kuris yra vienas iš Lietuvos kultūros paveldo dalių, vertę. Juk Vilniaus krašto verba, nupinta iš antram gyvenimui prikelto sauso žolyno ir Kaziuko širdelės formos meduolis su palinkėjimu yra nuostabiausia dovana iš Lietuvos!
Paroda veiks iki š. m. balandžio 18 d. Parodą apžiūrėti bus galima kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį 9.00 – 15.00 val. (ne pamaldų metu), Vilniaus Šv. Juozapo bažnyčioje (Tolminkiemio g. 4, Vilnius).
Paroda pristatyta Vilniaus rajono savivaldybei kartu su partneriais įgyvendinant Europos Sąjungos projektą „Atraskime regionų šaknis iš naujo“ Nr. ENI-LLB-1-108 pagal 2014-2020 metų Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programos prioritetą „Vietos kultūros skatinimas ir istorinio paveldo išsaugojimas“.
Projekto partneriai: Žiemgalos planavimo regionas (pagrindinis paramos gavėjas, LV), Polocko vykdomojo komiteto, Švietimo, sporto ir turizmo skyrius (BY), Vilniaus rajono savivaldybės administracija (LT), Neretos savivaldybė (LV), Jėkabpilio miesto savivaldybė (LV), Rokiškio krašto muziejus (LT).
Projektą finansuoja Europos Sąjunga: bendra projekto vertė sudaro 1 031 590,97 Eur, iš jų Europos Sąjungos lėšos – 90 proc. (928 431,87 Eur), 10 proc. sudaro partnerių lėšos. Vilniaus rajono savivaldybės biudžeto lėšos – 15 299,76 Eur (nauda 152 997,60 Eur).
Projekto trukmė: 2019-05-14 – 2021-05-13.
www.eni-cbc.eu/llb
Daugiau apie projektą ir jo veiklas: /go.php/lit/Atraskime-regionu-aknis-i-naujo/2212
Video filmas „Vilniaus krašto verbos“: https://www.youtube.com/watch?v=36Pd79Y_jXw
Video filmas „Kaziuko meduoliai“: https://youtu.be/SUBCRZyuI1s
Paroda ir video filmai sukurti įgyvendinant Latvia-Lithuania-Belarus programos projektą „Atraskime regionų šaknis iš naujo!“
#LatviaLithuaniaBelarus #lvltby #EUinmyRegion
Nuotr. Marian Dzvinel