Pasaulis

Ukrainos pirmoji ponia O. Zelenska: VDU Ukrainos centras sugrąžina galimybes, kurias atėmė rusai, ir prideda naujų

0

„Brangūs Lietuvos ir Ukrainos bičiuliai, atrodo, tik vakar mes su jumis atidarėme Ukrainos centrą Lietuvoje. Atrodo, tik vakar jį svetingai priėmė pas save Vytauto Didžiojo universitetas, o šiandien jam jau dveji metai. Bet į šiuos dvejus metus tilpo tiek įvykių ir pasiekimų, kad jų užtektų dešimtmečiams“, – šeštadienį sveikindama Vytauto Didžiojo universitete (VDU) veikiantį Ukrainos centrą su antruoju gimtadieniu sakė Ukrainos pirmoji ponia Olena Zelenska.

Centras buvo įkurtas 2022-ųjų birželį Lietuvos ir Ukrainos pirmųjų ponių Dianos Nausėdienės ir Olenos Zelenskos iniciatyva, prasidėjus Rusijos plataus masto agresijai. Šia proga VDU Botanikos sode Kaune vyko ukrainiečių bendruomenių piknikas, VDU Ukrainos centrą remiančių organizacijų mugė ir įvairios edukacinės bei pažintinės veiklos. Renginyje nuskambėjusiame nuotoliniame vaizdo sveikinime O. Zelenska pabrėžė, kad centro veiklą geriausiai apibrėžia žodis „galimybės“.

„Tas galimybes, kurias iš ukrainiečių atėmė rusų įsiveržimas, Ukrainos centras sugrąžina bei prideda dar ir naujų: galimybes mokytis, tobulėti, dirbti, jaustis reikalingu, būti tarp savųjų ir jausti palaikymą. Galimybes būti ne priverstiniu migrantu, karo auka, o bendruomenės nariu, laisvu, savimi pasitikinčiu žmogumi, kuris turi, ką pasakyti bei žino, ką padaryti“, – kalbėjo Ukrainos pirmoji ponia.

O. Zelenska ne tik šiltai atsiliepė apie Ukrainos centro darbus, kurių dėka šalies balsas plačiai nuskambėjo ir tarptautiniu mastu, bet ir padėkojo visai Lietuvai už nuoširdumą bei supratingumą. „Lietuvoje niekada neklaustų: „O ką gina Ukraina?“ arba „Ar mes nepavargome nuo karo?“, nes Lietuva žino, kaip svarbu yra įveikti rusų agresiją, kad ji daugiau niekam negrėstų. Yra toks ukrainiečių palinkėjimas: kad visas jūsų gėris sugrįžtų jums šimteriopai. Būtent to ir linkiu jums: šiandien ir visada“, – sakė O. Zelenska, taip pat išsakiusi pasididžiavimą ir Lietuvos ukrainiečiais už orų atstovavimą Ukrainai.

Renginio dalyvius taip pat pasveikino Lietuvos pirmoji ponia Diana Nausėdienė, kuri pasidžiaugė, kad per dvejus metus Ukrainos centro bendraminčių ir rėmėjų gretos smarkiai išaugo ir toliau didėja, jungiamos humanistinių idėjų.

„Prieš dvejus metus VDU Švietimo akademijoje Vilniuje kartu su Ukrainos pirmąja ponia Olena Zelenska bei universitetine bendruomene atidarėme tarptautinės draugystės ir bendradarbiavimo namus sostinėje karo ir agresijos Ukrainoje paliestiems žmonėms. Per dvejus metus nutiesėme ne tik humanitarinės pagalbos, bet ir edukacinio, akademinio, tarpvalstybinio, tarpinstitucinio, regioninio bendradarbiavimo tiltus“, – VDU Botanikos sode pažymėjo D. Nausėdienė.

Lietuvos pirmoji ponia išsakė padėką Ukrainos, Japonijos, Latvijos, Nyderlandų, Ispanijos ambasadoriams, Britų tarybai, VDU rektoriui ir prorektorei bei visiems Ukrainos centro partneriams. Centro darbuotojams ir kitų organizacijų atstovams ji padėkojo už dovanojamą europinę ateities perspektyvą ir pažymėjo, jog Ukrainos pergalė – viso demokratinio pasaulio žmonių pergalė.

„Kiekvienas turime įpareigojimą istorinių pasirinkimų metu stovėti gėrio ir taikos gynimo bei realaus vaikų teisių užtikrinimo pozicijoje. Rinktis ne agresiją, ne destrukciją, o draugystę, sugyvenimą ir nuoseklią bendrą rytdienos kūrybą. Darykime gerus darbus drauge. Ukrainos centras uždegė vilties žiburį ne tik Ukrainos žmonėms, bet ir visiems mums parodė, kiek daug mes galime padaryti, kai veikiame bendrystėje“, – kalbėjo Diana Nausėdienė.

VDU Komunikacijos prorektorė doc. dr. Vilma Bijeikienė, sveikindama susirinkusiuosius, pasidžiaugė galimybe susitikti ramybės ir grožio oazėje – VDU Botanikos sode, tačiau priminė, jog Ukrainos centro įkūrimą paskatino pragariškos aplinkybės, brutali Rusijos agresija.

„Viena vertus, apima džiaugsmas matant, kokia plačiai aprėpianti ir susitelkusi tapo Ukrainos centro bendruomenė ne tik Vilniuje ir Kaune, bet ir visuose Lietuvos regionuose. Kokios prasmingos yra mūsų gausios veiklos, ir kiek nuostabių ištikimų partnerių prisideda prie jų įgyvendinimo. Kita vertus, jaučiame gilų įsipareigojimą Ukrainos pergalei, laisvei ir europietiškai jos ateičiai, nes ji nepailsta aukotis už mus“, – pabrėžė VDU Komunikacijos prorektorė.

Doc. dr. V. Bijeikienė pasidžiaugė, jog Ukrainos centras gali pasiūlyti akademinį įsitraukimą, universiteto ir visų partnerių bendrystę. „Tikiu, kad VDU ir Ukrainos centre auga ir ugdosi Ukrainos ateities talentai, bendruomenių lyderiai, kultūros diplomatai ir kūrėjai, nepaprastai stiprios ir atsparios asmenybės“, – sakė ji ir palinkėjo renginio dalyviams būti kartu iki Ukrainos pergalės ir po jos.

Ukrainos centro gimtadienio metu buvo surengta mugė, kurios metu buvo pristatytos centro iniciatyvos, tokios kaip „Playback“ teatras „Vahtery“, „Bendruomenių akseleratorius“, „Knygos be sienų“ bei jas įgyvendinti padedantys partneriai: Japonijos ambasada, Lenkų kultūros institutas, ukrainiečių bendruomenės Jonavoje, Alytuje ir Kaune, ukrainiečių jaunimo nevyriausybinės organizacijos ir daug kitų. Renginyje dalyvavo Ukrainos, Japonijos, Ispanijos, Nyderlandų, Latvijos ir Lenkijos ambasadoriai Lietuvoje, „Caritas“, Raudonojo Kryžiaus, „Gelbėkit vaikus“, Maisto banko, Kultūros institutų ir kitų organizacijų atstovai.

Gimtadieniui paminėti skirto pikniko metu visi norintys turėjo galimybę paragauti ukrainietiškų užkandžių, pasigrožėti VDU Botanikos sodu ir sudalyvauti visų amžių žmonėms skirtose veiklose – piešimo ant veido, gėlių puokščių kūrimo ir kitose. Pikniko dalyvius taip pat džiugino gyva ukrainietiška muzika.

Apie VDU Ukrainos centrą

Nuo 2022 m. birželio VDU Švietimo akademijoje Vilniuje veikiantis Ukrainos centras ne tik telkia Lietuvoje įsikūrusią ukrainiečių bendruomenę, bet ir rūpinasi jos poreikiais, siūlo atvirą kultūros, švietimo ir bendruomeninių paslaugų erdvę, rengia Lietuvos ir tarptautinius ekspertus įtraukiančias konferencijas. Ukrainiečių antraisiais namais tapęs centras kiekvieną mėnesį sulaukia tūkstančių lankytojų, čia rengiama šimtai įvairių veiklų, įskaitant psichologinius, edukacinius, kultūrinius užsiėmimus. Bendradarbiaujant su Britų Taryba ir kitomis institucijomis, centre rengiamos jaunimo idėjų kalvės, diskutuojama apie dirbtinio intelekto, daugiakultūriškumo ir kitas temas. Centro iniciatyva „Bendruomenių akseleratorius“ organizuoja mokymus ukrainiečių ir Lietuvos bendruomenių lyderiams, kuriais siekiama prisidėti prie pilietinio dalyvavimo skatinimo ir bendruomenių įgalinimo. Šios iniciatyvos dėka Ukrainos centras tapo ukrainiečių bendruomenes vienijančiu centru visoje Lietuvoje. Bendradarbiaujant su VDU Ukrainos centru, analogiškos institucijos kuriasi ir kitose šalies vietovėse – šių metų vasarį duris jau atvėrė ir pirmasis regioninis Ukrainos centras Kupiškyje.

The post Ukrainos pirmoji ponia O. Zelenska: VDU Ukrainos centras sugrąžina galimybes, kurias atėmė rusai, ir prideda naujų appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.

Prezidentas: „Tegul Dainų šventė mums visiems būna pavyzdys ir įkvėpimo šaltinis“

Previous article

„Gamink sveikiau“ darbingo amžiaus asmenims (Vilniaus rajone)

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Pasaulis