Lietuva

Ukraina turi priemonių smogti tiesiog Maskvai, bet susilaiko

0

Dalinkitės

Išpuoliai prieš Rusijos sostinę “būtų sąžiningas žaidimas”, tačiau yra priežastis, dėl kurios Ukraina nenori smogti Maskvai. Taip rašo agentūra UNIAN.ua. Pasak ukrainiečių ir kitų užsienio agentūrų, susilaikoma tik todėl, kad nenorima plėsti karinio konflikto. Juolab, kad Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas vėl viešai pareiškė, jog branduolinio karo grėsmė auga.

***

Ukrainos sausumos frontas, tęsiants Rusijos agresijai, stabilizavosi, tačiau šalys vis labiau rungtyniuaja oro atakų srityje.

Jei Ukrainos bepiločiai orlaiviai iš tiesų bombarduoja Rusijos karinius aerodromus, esančius už daugiau nei 500 km nuo Rusijos sienos, tai rodo, kad Ukraina dabar turi technologinių priemonių smogti Maskvai, esančiai už 400 km nuo sienos.

“Tai visiškai nereiškia, kad Ukraina ketina pulti Maskvą. Tiesą sakant, yra rimtų priežasčių, kodėl Kijevas susilaiko nuo Maskvos puolimo. Tačiau tokio didelio miesto užpuolimo galimybė sostinėje sukeltų ne vieną bemiegę naktį”, – “Forbes” citavo į atsargą išėjusį Australijos kariuomenės generolą Micką Ryaną.

Tekste pažymima, kad ataka prieš Maskvą galimai reikštų karinio konflikto naują fazę. Iki šiol ukrainiečiai smogdavo oro bazėms, tiltams ir logistikos objektams, kurių daugelis yra Rusijos okupuotoje Ukrainos teritorijoje, o dauguma kitų – Rusijos teritorijoje netoli sienos. Kitaip nei rusai, ukrainiečiai civilinių objektų priešo teritorijoje nelietė.

Tuo pat metu, rašo “Forbes”, išpuoliai prieš Rusijos sostinę “būtų sąžiningas žaidimas”. “Juk Rusijos kariai bombardavo Kijevą ir kitus Ukrainos miestus”,  – pažymi leidinys.

Maskva turi pakankamai potencialių strateginių taikinių. Ukraina turi keletą būdų smogti. Paprasčiausias, bet rizikingiausias yra žmonių vykdomas sabotažas.

Alternatyva sabotažui – dronų smūgis. Ataką prieš Rusijos karinius aerodromus, kaip manoma, bent jau iš dalies, galėjo įvykdyti nuo sovietinių laikų išlikę Ukrainos žvalgybiniai bepiločiai lėktuvai Tu-141.

Ukrainos oro pajėgos esą pakeitė dronų kameras sprogmenimis ir suprogramavo jų inercines navigacijos sistemas taip, kad jos būtų paleistos į žemę ties Diagilevo ir Engelso miesteliais. Kiek Tu-141 ir panašių Tu-143 yra likę Ukrainos karinėse oro pajėgose, nežinoma. Santykinai didelius sovietinius sandėlius paveldėjusi šalis dešimtmečiais garsėjo, kaip vienas pagrindinių ginklų kontrabandos šaltinių.

Tačiau, panašu, nėra jokių techninių priežasčių, kodėl Kijevas negalėtų jų nukreipti į Maskvą. Dronai gali veikti beveik tūkstančio kilometrų atstumu.

Be to, nereikėtų manyti, kad Rusijos priešlėktuvinė gynyba lengvai numuš dronus, pažymi “Forbes”. Pasikartojantys Ukrainos reidai įrodė, kad Rusijos oro gynyba yra nepakankama ir kad Ukrainos planuotojai sugeba rasti būdų, kaip įveikti šią gynybą.

“Pagrindinė priežastis, dėl kurios ukrainiečiai negali smogti Maskvai, yra ta, kad reidai apgyvendintose teritorijose gali kelti pavojų civiliams gyventojams. Tiesą sakant, kalbant apie Rusijos reidus į Ukrainos miestus, svarbiausia yra tai, kad jie žudo, žaloja, perkelia ir baugina civilius gyventojus”, – rašo “Forbes”.

Leidinyje pažymima, kad Rusijos tikslas – terorizuoti Ukrainos gyventojus, siekiant susilpninti paramą karinėms pastangoms. Tačiau ne kartą įrodyta, kad išpuoliai prieš miestus paprastai ne sumažina, o padidina civilių pasipriešinimą. Tad dabar matomą Rusijos piliečių demotyvaciją kariauti civilių žūtys galėtų pakeisti.

***

Ukrainos saugumo tarnyba sulaikė rusų okupantų “energetiką”, kuris atjungė elektros energiją dalyje Donecko srities ir nukreipė ją į priešo bazes.

Apie tai pranešta Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) “Telegram” kanalo žinutėje. Pažymima, kad tarnyba atskleidė dar vieną kolaborantą-sabotažininką išlaisvintose Donecko srities teritorijose. Paaiškėjo, kad priešo pakalikas yra buvęs vietos elektros tinklų darbuotojas palaikę užpuolikus.

“Už tai jis buvo paskirtas “RES Krasnolimansko rajono”, kuris buvo pavaldus teroristinės organizacijos (teroristais juos laiko oficialus Kijevas) “DNR” vadinamajai “Anglies ir energetikos ministerijai”, vadovu. Eidamas savo pareigas, piktavalis “atjungė” rajono centrą nuo elektros energijos tiekimo ir nukreipė ją Rusijos okupacinių grupuočių poreikiams”, – teigė SBU.

Samdydamas “darbuotojus” tech iniam darbui, jis ėmėsi bendradarbiauti su laikinai okupuotos Horlivkos “regioninės elektros tiekimo įmonės” atstovais.

“Atjungę elektros energijos tiekimą miestui, Rašistai užtikrino elektros energijos tiekimą savo okupacinei valdžiai, karinėms bazėms ir ginklų bei šaudmenų sandėliams”, – sakoma pranešime.

Išlaisvinus Limaną, nusikaltėlis bandė pabėgti iš miesto, bet SBU pareigūnai laiku jį išaiškino ir sulaikė.

Ukrainos saugumo tarnybos tyrėjai dabar informavo įtariamąjį pagal Ukrainos baudžiamojo kodekso 111-1 straipsnio (bendradarbiavimo veikla) 4 dalį. Svarstomas kardomojo kalinimo klausimas.

***

Padėtis Doniecko srityje išlieka įtempta. Didžiosios Britanijos žvalgyba mano, kad Rusijos kariai vargu ar sugebės užimti visą srities teritoriją. Anot ukrainiečių bataliono “Svoboda” karininko Andrijaus Iljenkos, Rusija Bachmuto kryptimi metė visus savo kovai parengtus dalinius.

Ukrainos prezidento biuro patarėjas Oleksijus Arestovičius pranešė, kad Rusijos kariuomenė spaudžia operatyvine ir taktine prasme visose fronto linijose.

Savaitgalį Kaune – dokumentinio filmo apie moterų fizinį aktyvumą premjera (video)

Previous article

Su narkotinėmis medžiagomis sulaikytas vyras

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Lietuva