Maskva nurodė Rusijos propagandistams, įskaitant valstybės pareigūnus ir žiniasklaidą, “santūriai” girti naująją JAV administraciją. Praktiškai jie laikosi šio nurodymo tik kalbėdami apie JAV ir Rusijos santykius.
Kai kurie propagandistai džiūgauja ir teigia, kad JAV administracijos vidaus politika ir santykiai su kitomis šalimis yra naudingi Rusijai, o kai kurie radikalūs patriotai vis dar laiko Jungtines Valstijas Maskvos priešu, nepaisant jokių naujų Vašingtono veiksmų.
Šie pasakojimi sukėlė įtarimų dėl Baltųjų rūmų ryšių su Rusija pirmosios JAV prezidento Donaldo Trumpo kadencijos metu, dėl to Maskvos atžvilgiu atsirado griežtesnės nuostatos, o jei jos tęsis, panaši situacija gali pasikartoti.
Kremlius daugelį žingsnių, kurių buvo imtasi pirmaisiais JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos veiklos mėnesiais, vertina kaip naudingus jo darbotvarkei.
Tarp jų – USAID uždarymas, puolamųjų kibernetinių operacijų prieš Rusiją nutraukimas, išpuoliai prieš Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį ir Europos lyderius ir neseniai nutrauktas JAV finansavimas Laisvosios Europos radijui / Laisvės radijui.
Tačiau Rusijos propagandos priemonės vengia atvirai teigti, kad JAV prezidentas veikia Rusijos interesais, kaip tai darė prieš septynerius metus.
Nepriklausomi žurnalistai per Kremliaus šaltinį išsiaiškino, kad su Kremliumi susijusioms žiniasklaidos priemonėms nurodoma santūriai girti D. Trumpą kaip “žmogų, kuriam užteko išminties atsakyti į ištiestą Rusijos ranką”. Kartu propagandistams patariama “išlaikyti pusiausvyrą”, jei derybos dėl taikos susitarimo tarp Ukrainos ir Rusijos žlugtų.
Atrodo, kad Kremliaus žiniasklaida vengia vaizduoti naujosios JAV administracijos veiksmus kaip nuolaidžiavimą ar silpnumą, o stengiasi juos pateikti kaip žingsnius, kurių D. Trumpas imasi pirmiausia vadovaudamasis savo šalies interesais.
Tačiau propagandistams ne visada pavyksta išlaikyti šį pasakojimą. Santūriausio tono laikomasi nušviečiant Rusijos ir JAV santykius. Pavyzdžiui, norėdami paaiškinti savo auditorijai Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasiūlymą D. Trumpui sudaryti susitarimąsu Rusija dėl retųjų žemės metalų (RŽM).
Pagrindiniai propagandos leidiniai paaiškina, kad “Rusijai reikia atgauti RŽM gavybos patirtį” ir kad “Amerikos investicijos bei technologijos būtų kaip tik tai, ko reikia Rusijai, kad ji galėtų padaryti proveržį šioje rinkoje”.
Kai kurios Rusijos propagandinės žiniasklaidos priemonės tuo pat metu giria JAV politikų veiksmus ir reikalauja iš jų daugiau.
Pavyzdžiui, su Rusijos gynybos ministerija susijusi interneto svetainė “Military Review”, garsėjanti savo radikalia pozicija, skaitytojams aiškina, kad, pagerėjus santykiams su JAV, amerikietiškos įmonės grįš į Rusijos rinką, o sankcijos bankų sektoriui gali būti atšauktos, pabrėždama tai kaip teigiamą pokytį.
Be to, Rusijos žiniasklaida demonstruoja aiškų pritarimą JAV valstybės sekretoriaus Marco Rubio pastaboms, kad Ukrainoje vyksta “tarpinis Rusijos ir JAV karas”.
Taip pat propagandistai primygtinai reikalavo, kad M. Rubio taip pat pripažintų, jog šis karas Jungtinėms Valstijoms buvo “pelningas verslas” ir kad jo pagrindinis tikslas buvo nutraukti Rusijos bei Europos ryšius.
Aprašydami JAV ir Ukrainos santykius, propagandistai stengiasi išlaikyti tą patį profesionalų ir santūrų toną, nes negali nuslėpti savo džiaugsmo bei apmaudo.
Pavyzdžiui, kiekviena D. Trumpo susitikimo su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu Ovaliajame kabinete detalė buvo noriai analizuojama aprašant ne tik D. Trumpo žodžius, bet ir jo veido išraiškas. Rusijos propagandininkai tokiu pat šlovės kupinu tonu aprašinėja ir USAID uždarymą.
Jie pažymi, kad D.Trumpo komanda ją likviduoja “demonstratyviai ir itin negailestingai”, leisdami suprasti, kad net “giluminės valstybės sistemos fasadas ir simbolis gali būti visiškai sunaikintas”. Kremliaus žiniasklaida
atvirai vadina USAID “Rusijos priešu” ir džiaugiasi, kad Rusijos opozicija išeivijoje ir kiti vadinamieji “dotacijų valgytojai” liks be finansavimo. Tačiau kai kurie siūlo, kad JAV vyriausybė galėtų atgaivinti USAID ir net padaryti ją veiksmingesnę, ir įspėja, kad Maskva “dar neturėtų atsipalaiduoti”.
Jie pabrėžia, kad D. Trumpas tokio žingsnio imtųsi tik nenoriai, kaip kompromiso su demokratais. Ne mažiau dėmesio propaganda skyrė ir Elono Musko kritikai Laisvosios Europos radijui / Laisvės radijui, cituodama jo pastabas apie “pamišusius radikalius kairiuosius”, kurie “kalba patys su savimi”.
Karinės pagalbos Ukrainai sustabdymas taip pat sulaukė plataus pritarimo Rusijoje. Propagandininkai noriai
skaičiavo, kiek laiko Ukraina “išsilaikytų” pagal tokį scenarijų, ir padarė išvadą, kad Kijevas be JAV paramos išsilaikytų ne ilgiau kaip šešis mėnesius.
Cituodami Lenkijos žiniasklaidą, propagandistai taip pat pažymi, kad “JAV dalijimosi žvalgybos informacija su Ukraina sustabdymas bus rimtas smūgis Kijevui” ir gali galutinai “palaužti” V. Zelenskį.
Dauguma propagandistų arba vengia teigti, kad D. Trumpas sąmoningai nuolaidžiauja Rusijai, arba pabrėžia, kad jis tai daro netyčia, vedamas savo interesų.
Pavyzdžiui, pagrindinis Rusijos propagandistas Vladimiras Solovjovas teigė, kad Europa, remdama Zelenskį, “pradėjo kovą su Jungtinėmis Valstijomis”, o tai gali paskatinti Trumpą sudaryti karinį aljansą su Rusija. Žemesnio rango propagandistai, pavyzdžiui,”60 minučių” vedėjas Jevgenijus Popovas, kartais atvirai pareiškia, kad D. Trumpas “dirba Rusijos darbą”, sėdami nesantaiką Europoje.
Kariniai analitikai taip pat teigia, kad palikdamas Ukrainą vienai susidurti su Rusija, “Amerikos prezidentas stoja Kremliaus pusėn”.
Kai kurie propagandistai ir toliau skeptiškai vertina šiltesnių Maskvos ir Vašingtono santykių galimybę.
Ultranacionalistai tvirtina, kad “kolektyviniai Vakarai”, vadovaujami JAV, yra egzistencinis Maskvos priešas, kurio tikslas – sunaikinti rusų tautą. Pagal šį pasakojimą, Jungtines Valstijas iš tikrųjų valdo satanistai, kurių tikslas – užkariauti visą pasaulį, pradedant Rusija. Jie teigia, kad Jungtinės Valstijos niekada nesustos, todėl vienintelis Rusijos kelias į išlikimą – sutriuškinti savo priešą.
Tačiau šis radikalus požiūris išlieka paraštinis, o dauguma propagandistų atvirai optimistiškai vertina naujosios JAV administracijos veiksmus. Vis dėlto verta prisiminti, kad per pirmąją D. Trumpo kadenciją Kremliaus liaupsės tapo pagrindiniu katalizatoriumi įtarimams dėl Baltųjų rūmų ryšių su Rusija.
Dėl to, siekdamas išsklaidyti šiuos įtarimus, D. Trumpas buvo priverstas laikytis griežtesnės pozicijos Maskvos atžvilgiu. Jei Kremliaus propagandistai ir toliau propaguos šiuos naratyvus, panaši situacija gali susiklostyti ir šį kartą.
Ksenija Kirilova, Eurasia Daily Monitor