Lietuva

Teismas skelbs sprendimą „Atviros Klaipėdos“ byloje

0

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) ketvirtadienį skelbs sprendimą byloje, susijusioje su naujienų portalo „Atvira Klaipėda“ publikacija apie viešuosius pirkimus.

„Sprendimas bus skelbiamas rašytinio proceso tvarka“, – BNS sakė teismo atstovė Neringa Lukoševičienė.

LVAT sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas. Anksčiau teismas buvo priėmęs portalui nepalankų sprendimą, tačiau lapkritį atnaujino procesą byloje, teisėjų kolegijai pripažinus, kad LVAT pirmininko Gintaro Kryževičiaus teikime nurodytos prielaidos yra pagrįstos.

Kaip skelbė LVAT, procesas atnaujintas dviem įstatyme įtvirtintais pagrindais: jeigu pateikiami akivaizdūs įrodymai, kad padarytas esminis materialiosios teisės normų pažeidimas jas taikant, galėjęs turėti įtakos priimti neteisėtą sprendimą ar nutartį, ir kai būtina užtikrinti vienodos administracinių teismų praktikos formavimą.

„Byloje nėra atliktas išsamus patikrinimas, ar išlaikyta tinkama pusiausvyra tarp įvairių atitinkamu atveju nagrinėjamų interesų, bei visapusiškas proporcingumo nagrinėjimas, kaip tai yra pabrėžiama Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktikoje“, – tada nurodė LVAT kolegija.

Bylą rašytinio proceso tvarka nagrinėjo penkių teisėjų kolegija – Rytis Krasauskas, Ramutė Ruškytė, Romanas Klišauskas ir Arūnas Sutkevičius, pirmininkavo Skirgailė Žalimienė.

Anot jos, byloje pateikiamas vertinimas rodo „fragmentišką ir formalų požiūrį į kriterijus, pagal kuriuos tam tikrus asmenis galima priskirti viešiesiems asmenims“.

Taip pat nurodoma, kad apeliacine tvarka bylą išnagrinėjęs teismas, tai yra LVAT, neatliko išsamios patikros, ar nėra pažeidžiama Konstitucijoje įtvirtinta informacijos laisvės ir kitų konstitucinių vertybių (privataus gyvenimo neliečiamumas) pusiausvyra.

Pernai spalį LVAT neskundžiama nutartimi pripažino naujienų portalą „Atvira Klaipėda“ pažeidus duomenų apsaugos taisykles, nes straipsnyje apie savivaldybės bendrovės viešuosius pirkimus buvo nurodyta pirkimų dalyvės savininko tapatybė ir jo giminystės ryšiai su savivaldybės įmonės darbuotoja.

Publikacijoje portalas nurodė, kad viešąjį pirkimą dėl šviestuvų atramų laimėjusios įmonės vienintelis akcininkas yra „Gatvių apšvietimo“ buvusios finansininkės sūnus. Sutartį dėl šio pirkimo Viešųjų pirkimų tarnyba rekomendavo nutraukti dėl pažeisto skaidrumo principo.

Žurnalistų etikos inspektorius pripažino, jog publikacijos tikslas galėjo būti pasiektas ir neatskleidus asmens duomenų – neįvardijus vardu, pavarde, taip pat nenurodžius giminystės ryšio. Šį sprendimą portalas skundė teismams, tačiau jie palaikė inspektoriaus sprendimą.

Dėl šios situacijos žurnalistų bendruomenė išreiškė palaikymą „Atvirai Klaipėdai“, ragindama apginti teisę į informaciją.

Po šio atvejo Seime inicijuotos įstatymo pataisos dėl viešojo asmens apibrėžimo.

Autorė Ingrida Steniulienė

BNS, Lietuvos naujienų skyrius

kaunieciams.lt

„Lietuvos geležinkeliai“ vertina galimybes krovinius vežti per Lenkiją

Previous article

Teismo sprendimas: laiduotojas „Ergo“ turės sumokėti Kretingos savivaldybei už „LitCon“ broką per 227 tūkst. eurų

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Lietuva