Dalinkitės
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė trečiadienį Vilniuje susitikusi su Taivano skaitmeninių reikalų ministre Audrey Tang daugiausia dėmesio skyrė bendrų projektų įgyvendinimui skaitmeninio raštingumo ugdymo, finansinių technologijų ir inovacijų viešajame sektoriuje, skaitmeninimo srityse.
„Bendradarbiavimas su partneriais iš Taivano vis labiau įgauna pagreitį. Dabar ne tik siūlome savo įmonių paslaugas Taivano rinkai, bet ir kartu investuojame į mūsų šalies ateitį – vaikų skaitmeninio raštingumo didinimą ir informatikos pagrindų stiprinimą. Didžiausia tokių susitikimų nauda yra ta, kad jie leidžia efektyviai išsigryninti sritis, kurios abiem pusėms atrodo perspektyviausios ir patraukliausios“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė.
Vizito metu pasirašytas ketinimų protokolas tarp Inovacijų agentūros ir Taivano atstovų dėl bendradarbiavimo didinant Lietuvos regionų moksleivių ir mokytojų skaitmeninius įgūdžius. Jis taip pat numato keitimąsi talentais, stažuočių programas – tai sudarys galimybes jauniems specialistams įgyti tarptautinės patirties pirmaujančiose technologijų inovacijų įmonėse.
Vienas šio protokolo tikslų – siekis užtikrinti, kad visi vaikai Lietuvoje įgytų skaitmeninių ir informatikos įgūdžių, nepaisant lyties, lokacijos ir socioekonominės situacijos.
„Taivano pagalba stiprinant regionų mokytojų skaitmeninius įgūdžius yra labai naudinga. Švietimo skaitmeninimas šiuo metu yra vienas mūsų šalies prioritetų. Lietuva į šią sritį investuoja savo ir ES lėšas, netrukus startuos pedagogų skaitmeninės kompetencijos tobulinimo gerinimo programa, kuriamos skaitmeninės mokymo priemonės. Tikiuosi, kad bendradarbiavimas su Taivanu šioje srityje tik stiprės“, – pasirašytą ketinimų protokolą vertino švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Tai įgyvendinti padeda programa „Vedliai“, kuria naudodamiesi mokytojai jungia kasdienes pamokas su inovatyviomis, kūrybinės informatikos praktikomis: virtualia realybe, 3D modeliavimu, dirbtiniu intelektu ir kitomis. Ši programa iki šiol įtraukė 4,6 tūkstančio pradinių klasių mokytojų bei per 80 tūkstančių vaikų iš 570 Lietuvos mokyklų.
„Tikimės, kad Taivano ir mūsų partnerystė padės įtraukti dar maždaug 50 tūkstančių 1–8 klasių moksleivių Lietuvos regionuose ir taip padidinti prieigą bei informatikos įgūdžių pasiekiamumą iki 50 proc. šios amžiaus grupės moksleivių visoje Lietuvoje“, – sako „Vedlių“ įkūrėja ir vadovė Monika Katkutė – Gelžinė.
Susitikimo metu aptarta pažanga vykdant ankstesnius susitarimus ir Lietuvos bei Taivano galimybės dalyvauti trišaliuose projektuose, pavyzdžiui, diegiant pažangiąsias informacinių ir ryšių technologijas trečiosiose šalyse ar įgyvendinant kitus projektus.
Ministrės teigimu, vienas trišalio bendradarbiavimo pavyzdžių galėtų būti nuo karo nukentėjusios Ukrainos atstatymas: Lietuva turi daugiau patirties veikti šios šalies statybų sektoriuje, geriau pažįsta rinką, o Taivanas galėtų padėti Ukrainai diegti kompiuterinę įrangą, skaitmenizuoti viešąjį sektorių.
Abipusių ekonominių santykių plėtrai padeda tai, kad 2022 metų rugsėjį Taipėjuje pradėjo dirbti Lietuvos Respublikos prekybos atstovas, o Lietuvos prekybos atstovybė Taipėjuje oficialiai atidaryta 2022 m. lapkričio 7 dieną.
Pernai lapkritį Lietuvos lazerių įmonė „Litilit“ pritraukė 3,5 mln. eurų iš Taivano rizikos kapitalo fondo „Taiwania Capital“. Tai pirmoji šio fondo investicija Vidurio ir Rytų Europoje.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos informacija