Lietuva

Seime socialdemokratų siūlymas tirti situaciją energetikos sektoriuje 

0

Opozicinė Seimo socialdemokratų frakcija parengė nutarimo projektą, kuriuo siūlo steigti specialiąją tyrimo komisiją, skirtą atsakyti į klausimus dėl galimai neskaidrių „Ignitis grupės“ veiksmų, elektros rinkos liberalizavimo žlugimo bei galimai viešąjį interesą pažeidusio energetikos sektoriaus valdymo.

Antradienį socialdemokratai nutarimo projektą perdavė kitoms Seimo frakcijoms, kurios turės galimybę projektą peržiūrėti ir papildyti – sudaryta redakcinė komisija.

Seimo Statutas numato, kad jeigu ne mažesnė kaip 1/4 Seimo narių grupė raštu pareikalauja sudaryti laikinąją kontrolės arba tyrimo komisiją, spręsti dėl tokios komisijos sudarymo Seimas turi artimiausio posėdžio metu.

Pasak LSDP pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės, energetikos sektorių persekiojantys skandalai pasiekė „lūžio tašką“, todėl situaciją būtina įvertinti parlamente.

„Valstybės kontrolės tyrimas aiškiai parodė, kad gyventojų interesai energetikos sektoriuje yra nustumti į antrą planą. Vartotojai „ESO“ permokėjo 160 milijonų eurų, o juos sugrąžinti štai jau prireiks daugiau nei penkerių metų. Šnekama apie pražūtingą elektros tinklų nusidėvėjimą, o „ESO“, užuot investavusi į infrastruktūrą, vartotojų pinigus naudoja vadovų dividendams didinti. Tai gali būti įžūlūs viešojo intereso pažeidimai“, – sako V. Blinkevičiūtė.

Siūlo tirti elektros rinkos liberalizavimą, aiškintis „Ignitis grupės“ lobistinę veiklą

Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnės R. Budbergytės teigimu, specialioji tyrimo komisija spręs, be kita ko, ar „Ignitis grupė“ valdoma nepažeidžiant viešojo intereso.

„Ne pirmą kartą „Ignitis grupė“ ir jos dukterinė įmonė „ESO“ įklimpsta dėl galimai neskaidrios paslaugų kainodaros, tačiau energetikos ministrui D. Kreiviui visa tai – nė motais. Suprask, ministras niekuo dėtas, kadangi „Ignitis grupės“ akcijas valdo Finansų ministerija. Tad mes ir klausiame: ar ši tvarka, kuomet energetikos ministras gali it karštą bulvę permesti atsakomybę kitai ministerijai, nepažeidžia viešojo intereso. Į tai turėtų atsakyti ši tyrimo komisija“, – teigia R. Budbergytė.

Seimo narys socialdemokratas G. Paluckas pažymi, kad tyrimo komisija taip pat vertintų elektros rinkos liberalizavimo valdymo klaidas.

„Rengiant elektros rinkos liberalizavimo įstatymo projektą, buvo žadama, kad labiausiai iš to išloš vartotojas, kuris galės pasinaudoti konkuruojančių tiekėjų siūlomais pasiūlymais. Tačiau akivaizdžiai matome, kad liberalizavimas žlugo – jokios konkurencijos elektros rinkoje nebeliko. Turime tris monopolininkus, kurie daro didžiulę įtaką elektros rinkai. Komisija vertins, kokios klaidos lėmė liberalizavimo projekto fiasko“, – tikina G. Paluckas.

Tarp svarbiausių komisijos tyrimo sričių G. Paluckas įvardija „Ignitis grupės“ lobistinę veiklą bei per menką Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) vaidmenį.

„Bus keliamas klausimas dėl „Ignitis grupės“ lobistinės veiklos ir jos įtakos liberalizavimo proceso žlugimui. Aiškinsimės ir dėl akivaizdžiai per menko VERT vaidmens rinkoje. Taip pat įvertinsime dividendų išmokėjimo „ESO“ vadovybei tvarką, t.y. komisija vertins, ar dabar galiojanti tvarka nesudaro sąlygų nepakankamam „ESO“ investavimui į elektros tinklų infrastruktūrą“, – komentuoja G. Paluckas.

The post Seime socialdemokratų siūlymas tirti situaciją energetikos sektoriuje  appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.

Lietuva prisijungė prie 7 tarptautinių kovos su klimato kaita iniciatyvų

Previous article

5 idėjos, kaip kūrybiškai priderinti sidabrinius auskarus savo įvaizdyje

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Lietuva