Lietuva

SAM mano, kad korupcija medicinoje nuosekliai mažėja

0

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) Tarptautinei antikorupcijos dienai paminėti skirtame renginyje kartu su gydymo įstaigų vadovais ir už korupcijos prevenciją atsakingais specialistais apžvelgė šalies sveikatos sektoriaus situaciją ir gerąsias korupcijos prevencijos praktikas. Iniciatyvos „Skaidrus sveikatos sektorius 2023“ nugalėtojams (gydymo įstaigai, medikams ir žurnalistei), už indėlį skaidrinant sveikatos sektorių, įteiktos Skaidrumo statulėlės.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys akcentuoja, kad suvokiminė korupcija sveikatos apsaugos sistemoje nuosekliai mažėja, ją dar labiau paskatintų trauktis ir pačių medikų bei pacientų viešai demonstruojamas nepakantumas korupcijos apraiškoms.

„Didžiausia problema lieka suvokiminė korupcija, kuri kompromituoja visą sveikatos apsaugos sistemą. Tyrimai rodo, kad vos keli procentai pacientų ir medikų tiesiogiai dalyvauja kyšio davime ir ėmime. Didesnis viešas nepakantumas korupcijos apraiškoms tiek iš medikų bendruomenės, tiek iš pacientų, kurio šiai dienai vis dar trūksta, didintų visuomenės pasitikėjimą ir mažintų pakantumą kyšininkams. Džiaugiuosi, kad atsiranda vis daugiau drąsių medikų, kurie kalba apie šią įsisenėjusią ligą sveikatos sistemoje“, – teigia ministras.

Siekiant įvertinti, kaip keičiasi korupcijos situacija sveikatos sektoriuje, atliekamos šalies gyventojų ir asmens sveikatos priežiūros specialistų nuomonės apklausos. 2023 m. UAB Spinter atliktos apklausos rezultatus pristatęs Ignas Zokas sakė, kad nepakantumas korupcijai didėja ir iš medikų, ir iš pacientų. Didžiausi veiksniai, skatinantys duoti kyšį, išlieka tie patys: visuomenės kultūros tradicijos ir paslaugų prieinamumas, kai tuo tarpu trečiasis – maži sveikatos priežiūros specialistų atlyginimai, palyginus su pernai metų rezultatais tampa mažiau aktualus. Ekspertas pabrėžė, kad visuomenės suvokimą apie korupcijos mastą ypač paveikia rezonansiniai įvykiai.

„Kiekvienas viešai nuskambėjęs korupcijos atvejis visuomenėje kuria įspūdį apie blogėjančią situaciją korupcijos srityje, nors pati sistema gali ir gyti. Dėl to reikia saugoti, globoti ir plėsti tokias iniciatyvas, kurios skatintų siekti skaidrios veiklos, ir pokytį tikrai pamatysime. Gal ne po metų, bet ketverių tai tikrai“, – sakė UAB Spinter atstovas I. Zokas.

Renginyje gerąsias ligoninių praktikas valdant korupcijos rizikas pristatė LSMUL Kauno klinikų ir Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) atstovai.

LSMUL Kauno klinikų Teisės tarnybos juristas Jokūbas Špokas akcentavo korupcijos žalą, kuri gali būti materiali ir nemateriali. „RAND Europe“ tyrimo duomenimis korupcijos rizikos kaina per metus Lietuvai gali siekti iki 4,491 mlrd. Eur, o tai galėtų sudaryti 11,42 proc. BVP. Nemateriali korupcijos žala turi ilgalaikių neigiamų pasekmių piliečiams ir valstybei: verčia visuomenę abejoti valstybės institucijomis, dėl to pakertamas pasitikėjimas, pažeidžiami demokratinėms valstybėms būdingi principai (pvz., lygiateisiškumas); net ir vienkartinė neigiama korupcijos patirtis sukuria įspūdį apie paplitusį ir visus valdžios lygius apimantį kyšininkavimą (ypatingai sveikatos apsaugos sektoriuje); kyšio siūlymas asmens sveikatos priežiūros įstaigos specialistui žemina jo vardą; sukuriamas neteisingumas, kuris sprendžiamas plėšikiška materialia nauda.

RVUL direktorė Jelena Kutkauskienė pabrėžė kaip svarbu, kad pacientas, patekęs į gydymo įstaigą, jaustųsi saugus. Todėl RVUL ligoninėje, į kurią patenka daugiausia skubios pagalbos pacientų, daug dėmesio skiriama pacientų informavimui apie gydymo procesą ir eigą.

„Pacientai duoda kyšį, nes nesijaučia saugūs, kad gaus reikiamas paslaugas, arba tikėdamiesi jas gauti greičiau. Todėl turime kalbėti apie vadybinius ir procesinius dalykus, kurie patekusiems į gydymo įstaigą, dažnai ištiktiems nerimo ir sunkių būklių, suteiktų aiškumo ir saugumo“, – sakė J. Kutkauskienė.

Renginį vainikavo apdovanojimų ceremonija, kurioje ministras A. Dulkys įteikė Skaidrumo statulėles ir padėką už indėlį skaidrinant sveikatos sektorių. Nominuotus asmenis ir gydymo įstaigas vertino specialiai sudaryta komisija. Asmens sveikatos priežiūros įstaigų kategorijoje statulėlė įteikta Respublikinei Vilniaus universitetinei ligoninei, medikų kategorijoje – LSMU Kauno ligoninės gydytojai Astai Ugenskienei ir slaugytojai Eglei Merkytei, žurnalistų kategorijoje – LRT tyrimų žurnalistei Jurgai Tvaskienei. Taip pat už korupcijos prevencijos iniciatyvą ministro padėka įteikta VšĮ Palangos vaikų reabilitacijos sanatorijai „Palangos gintaras“.

The post SAM mano, kad korupcija medicinoje nuosekliai mažėja appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.

Pasaulinę dirvožemio dieną pakalbėkime apie jį

Previous article

Visureigis pateko tarp sportiškiausiųjų „Lietuvos metų automobilio“ konkurse?

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Lietuva