VšĮ „Amatų gildija“ 2023 m. pagal Vilniaus miesto savivaldybės organizuotą Vilniaus dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programos konkursą vykdė projektą „Pažink. Kurk. Atrask. Vilnius 700“ skirtą sostinės 700-ųjų metų jubiliejui. Projekto veiklos apėmė edukacinius užsiėmimus, muziejinių eksponatų tiriamuosius ir atkūrimo darbus, taip pat kartu su Vilniaus dailiųjų amatų asociacija organizuota istorinė Šv. Baltramiejaus mugė Vilniaus rotušės aikštėje.
Edukaciniai amatų užsėmimai vyko VšĮ „Amatų gildija“ atviroje dirbtuvėje, esančioje Vilniuje, S. Skapo g. 3-34. Iš viso organizuoti 16 audimo ir puodininkystės amato edukaciniai užsiėmimai įvairioms amžiaus grupės žmonėms, švietimo įstaigų vaikų ir jaunimo grupėms. Taip pat organizuotos 2 vaikų amatų stovyklos, kurias vedė patyrę amatininkai ir meistrai iš Asociacijos Eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta.
Keramikė Eglė Bagdonienė bendradarbiaudama kartu su Lietuvos nacionaliniu muziejumi vykdė lietuvių tradicinių švilpynių tiriamuosius ir atkuriamuosius darbus. Darbo pagrindu sukurtas edukacinis filmukas „Lietuvių tradicinės švilpynės“:
XIX-XX a. kaimo amatų tradicijos iki mūsų dienų atnešė labai daug profesinės informacijos, kuri kaupėsi ne vieną šimtmetį ir kuri, veikiant industrializacijai, vis labiau pamirštama. Projektas „Pažink. Kurk. Atrask. Vilnius700“ orientuotas į amatų procesų pažinimą ir sklaidą. Vilniaus miestui minint 700-ųjų metų jubiliejų, buvo stengiamasi parodyti amatų tęstinumą ir gyvavimą.
Jo metu buvo siekiama skatinti gilesnį senųjų amatų procesų pažinimą, dalintis sukauptomis žiniomis su jaunais žmonėmis, bei pažeidžiamomis socialinėmis grupėmis. Edukacinėmis priemonėmis supažinti ir įtraukti visuomenę į audimo ir puodininkystės amatų veiklas. Šiuolaikinis technologinis ugdymas turi būti suvokiamas kaip procesas, kuriame integruojama kūryba, kūrybinės idėjos bei jų praktinis įgyvendinimas, formuojami įgūdžiai, gebėjimai, vertybės, supratimas.
Toks požiūris padeda ugdyti ne vykdytoją, o smalsią, mąstančią, kūrybingą, iniciatyvią ir atsakingą asmenybę. Nuo mokinio suinteresuotumo mokomuoju dalyku, mokymo metodų priklauso jo elgesys, vertybinių nuostatų susiformavimas bei jo kaip asmenybės raiška visuomenėje.
Projekto vykdytojas -VšĮ „Amatų gildija“
Projekto rėmėja -Vilniaus miesto savivaldybė
Projekto koordinatorė -Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra
Projekto partneriai – Asociacija Eksperimentinės archeologijos klubas „Pajauta, Lietuvos nacionalinis muziejus.