2021 04 06
Įgyvendinant Vienkartinio plastiko mažinimo direktyvą ir perkeliant ją į Lietuvos teisę, nuo liepos 3 d. bus draudžiama teikti rinkai visus iš aerobiškai skaidaus plastiko padarytus gaminius, taip pat kai kuriuos vienkartinius plastiko gaminius: stalo įrankius, maišiklius, lėkštes, šiaudelius, kosmetinius krapštukus, balionėlių lazdeles, iš politireninio putplasčio (angl. expanded polystyrene) pagamintą gėrimų tarą, gėrimų puodelius, maisto tarą.
Nuo liepos 3 d. turės būti paženklinti rinkai teikiami vienkartiniai plastikiniai gėrimų indeliai, tabako gaminiai su filtrais, higieniniai įklotai, tamponai ir jų aplikatoriai, drėgnosios servetėlės, buitinės šluostės, kad vartotojai žinotų, kaip juos tvarkyti ir kad juose yra plastiko.
Gamintojai ir importuotojai, Lietuvos rinkai teikiantys iš plastiko pagamintus tabako gaminių filtrus, drėgnąsias servetėles, buitines šluostes, oro balionėlius, užpildytus vienkartinius gaminius – maisto tarą, iš lanksčios medžiagos pagamintus pakelius ir vyniojamojo popieriaus pakuotes, ne daugiau kaip 3 litrų gėrimų tarą, gėrimų indelius, įskaitant jų kamštelius ir dangtelius, lengvuosius pirkinių maišelius – privalės šviesti ir informuoti visuomenę apie atliekų prevenciją ir tvarkymą, sudaryti sutartis su visomis savivaldybėmis ir organizuoti bei proporcingai finansuoti atitinkamų šiukšlių ir atliekų tvarkymą. Kriterijus, pagal kuriuos bus sudaromos šiukšlių ir atliekų surinkimo, vežimo ir apdorojimo finansavimo sutartys, nustatys aplinkos ministras.
Užpildytus ne didesnius kaip 3 litrų gėrimų butelius Lietuvos rinkai teikiantys gamintojai ir importuotojai turės užtikrinti, kad nuo 2025 m. butelių, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra PET, sudėtyje būtų bent 25 proc. perdirbto plastiko, nuo 2030 m. – kad visų plastikinių butelių sudėtyje būtų bent 30 proc. perdirbto plastiko.
Bus privalu informuoti vartotojus, kad, grąžindami vienkartinių pakuočių, už kurias nustatytas užstatas, atliekas, jie kartu gali grąžinti jų kamštelius ir dangtelius. Užstato už vienkartines pakuotes sistema bus taikoma visoms plastikinėms pakuotėms (ne tik PET), taip pat ir 3 litrų talpos pakuotėms.
Vienkartinio plastiko ribojimams nuo liepos 3 d. tapus privalomiems visoje ES, Aplinkos ministerija parengė tai numatančias teisės aktų pataisas – Atliekų tvarkymo, Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo ir Aplinkos apsaugos įstatymų, taip pat Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus. Visuomenės pastabų ir pasiūlymų siūlomoms pataisoms ministerija laukia iki balandžio 20 d.
„Šios pataisos būtinos ne tik todėl, kad įvykdytume ES reikalavimus, bet ir verslo bei visuomenės atsakomybei už aplinkos išsaugojimą didinti, tvaresniam vartojimui skatinti“, – sako aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė.
Patikslintas Administracinių nusižengimų kodeksas nustatys baudas už teisės aktų reikalavimų pažeidimus (jeigu rinkai bus teikiami draudžiami ar nepaženklinti gaminiai, bus neįsiregistruota Gamintojų ir importuotojų sąvade, nevykdoma apskaita, nepateikiamos ataskaitos ir kt.), nedalyvavimą atliekų ir šiukšlių tvarkymo sistemoje. Siūloma, kad šiuos pažeidimus tirtų ir bylas dėl ekonominių sankcijų skyrimo nagrinėtų Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos, išskyrus vienkartinių plastiko gaminių ženklinimo pažeidimus – šį ženklinimą, kaip ir iki šiol, prižiūrėtų Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.