Šių metų Vasario 16-oji trims Kauno universitetams – ypatinga diena. Tądien sukaks lygiai šimtas metų, kai 1922-aisiais Kaune buvo įsteigtas Lietuvos universitetas (LU), iš kurio išaugo šiuolaikinės aukštosios mokyklos – Kauno technologijos (KTU), Vytauto Didžiojo (VDU) ir Lietuvos sveikatos mokslų (LSMU) universitetai.
Kaune bus kitaip
Vilniuje, kaip pranešama, policija ketina sustiprintai patruliuoti, konfiskuoti būgnus ir kitas triukšmo kėlimo priemones, nes bando užkardyti prof. Vytauto Landsbergio kalbos nušvilpimą. Tai tapo aktualu po Sausio 13-osios minėjimo, kuomet protestuotojai švilpė ir rėkė kalbant premjerei Ingridai Šimonytei ir Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen. Valdantieji sluoksniai įvertino tai, kaip Sausio 13-osios aukų išniekinimą. Todėl nutarta neleisti triukšmauti Vasario 16-osuis metu.
Kauno merija teigia jokių būgnų nešiojimo ar kitų suvaržymų teigia neplanuojanti.
„Žinau tik tai, kad mes prašymų protesto akcijoms ar panašiems renginiams nesame sulaukę,” – portalui kaunieciams.lt sakė miesto mero Visvaldo Matijošaičio patarėjas viešiesiems ryšiams Tomas Jarusevičius. Apie policijos specifinius planus jis teigė taip pat informacijos neturįs.
Minint Nepriklausomybės atkūrimo dieną Kaunas atsižvegė į tai, kad Seimas 2022-uosius paskelbė Lietuvos universitetų metais. Būtent Vasario 16-ąją organizuojamas iškilmingas renginys „Žalgirio“ arenoje, kuriame bus galima išvysti LU istoriją, papasakotą per įvairius scenos ir kino kūrinius. Renginys vyks be žiūrovų. Tiesioginę renginio transliaciją kviečiame stebėti per LRT televiziją ir portale lrt.lt.
Trys universitetai suvienijo jėgas ir kartu švęsdami jų ištakas žymintį LU šimtmetį ruošia išskirtinę šimto minučių programą: bus pristatytas šimtmečio kultūrinis ir intelektualinis Kauno gyvenimas, įvertinta Lietuvos universitetų metų svarba valstybiniame kontekste.
Renginio žiūrovų laukia įspūdingas šou: rengiami meniniai pasirodymai, trumpi vaizdo įrašai, supažindinsiantys su Lietuvos universiteto istoriniais faktais bei skirtingais laikotarpiais.
Programos metu pasirodys visų trijų universitetų – KTU, VDU ir LSMU – meno kolektyvai: chorai, šokių ansambliai ir grupės, kamerinis orkestras, pučiamųjų grupė, surengsiantys netikėtus ir modernius pasirodymus kartu su populiariais Lietuvos scenos atlikėjais.
„Žalgirio“ arenoje pasirodys tokie atlikėjai kaip Monika Liu, Monique, Free Finga, Bjelle, „Baltos varnos“, Martynas Kavaliauskas, Liepa Norkevičienė, Linas Adomaitis, Sandra Lebrikaitė, Gebrasy, grupė „The Roop“.
Renginys vasario 16 d. 21 val. bus tiesiogiai transliuojamas per LRT televiziją ir portale lrt.lt. „Žalgirio“ arenoje renginys vyks be žiūrovų.
Apžvelgs šimtmečio istoriją
Pagrindinė renginio idėja – apžvelgti visą šimtą metų nuo Lietuvos universiteto įkūrimo: kaip jis formavosi, vystėsi, keitėsi, kaip Universitetą veikė politiniai įvykiai bei visuomeniniai judėjimai, apžvelgti iš LU išaugusių trijų aukštųjų mokyklų gyvenimą Nepriklausomos Lietuvos laikais.
Pasak KTU rektoriaus prof. Eugenijaus Valatkos, LU įkūrimo šimtmetis svarbus ne tik dėl pačios organizacijos įkūrimo fakto, bet ir dėl to, kiek daug šiame universitete dirbę žmonės nuveikė Lietuvos labui ir valstybės identiteto formavimui. LU vykę procesai leido vystytis mokslinei lietuvių kalbai – tai itin reikšminga ne tik įtvirtinant jos statusą, bet ir stiprinant tautinį identitetą.
„LU įkūrimas pakeitė šalies gyventojų švietimo padėtį, sudarė palankias sąlygas akademinei minties raidai ir mokslo sklaidai, be to, neabejotinai ugdė valstybės intelektualinį potencialą. Šventiniu renginiu siekiame pažymėti LU ir aukštojo mokslo svarbą visuomenei ir valstybei, įvertinti kultūrinius ir intelektualinius pasiekimus, galiausiai – pasidžiaugti ne tik šia Lietuvai tokia svarbia diena, bet ir visais metais. Juk 2022-ieji – išskirtiniai – Lietuvos universitetų metai“, – teigia KTU rektorius E. Valatka.
Pasak VDU rektoriaus prof. Juozo Augučio, neatsitiktinai būtent Vasario 16-ąją švenčiame Lietuvos universiteto šimtmetį: „Lietuvos universiteto įkūrimas buvo vienas svarbiausių tarpukario Vyriausybės darbų, turėjęs be galo didelę reikšmę ne tik aukštajam mokslui Lietuvoje ir tuometinei visuomenei, bet ir šalies valstybingumui. Be lietuviško mokslo nebūtume turėję tokios Lietuvos, kokią dabar esame užauginę“.
„Žvelgiant atgal, neįmanoma nesižavėti to meto šviesuolių ryžtu, erudicija, greitais sprendimais. Per itin trumpą laiką išplėtotos studijos ir mokslo tyrimai, pastatyti įspūdingi Medicinos fakulteto Centriniai rūmai, Kauno klinikų pastatai, kuriais didžiuojamės ir šiandien.
Pirmosios lietuviškos medicinos studijos buvo aukšto lygio ir išugdė pasišventusių gydytojų, mokslininkų kartą, tad Lietuvos sveikatos mokslų universitetas turi tvirtas akademines šaknis“, – sako LSMU rektorius prof. Rimantas Benetis.
Kviečia švęsti kartu
Trys Kauno universitetai ypatingą sukaktį – Lietuvos universiteto šimtmetį – kviečia tiek akademinę bendruomenę, tiek plačiąją visuomenę paminėti kartu: visus metus bus rengiamos įvairios atviros paskaitos, konferencijos, parodos, koncertai, organizuojamos skirtingos iniciatyvos bei moksliniai ir kiti kultūriniai renginiai.
Jau sausio mėnesį prasidėjo nemokamas paskaitų ciklas – kiekvieną mėnesį vis kitame universitete vyksta susitikimai su mokslininkais, architektais, politologais, menininkais, istorikais ir kitomis asmenybėmis, įkvepiančiomis savo veikla bei įžvalgomis.
Į pirmąją paskaitą – pažintį su dirbtiniu intelektu, sausio 19 d. kvietė KTU. Antroji atvira paskaita, kurią vedė gydytojas psichoterapeutas, vasario 9-ąją vyko LSMU. Kovo 9 d. susidomėjusieji bus kviečiami į VDU paskaitą. Daugiau informacijos apie paskaitas.
Daugiau informacijos apie Lietuvos universiteto istoriją ir šimtmečiui skirtus renginius galima rasti VDU, KTU ir LSMU svetainėse vdu.lt, ktu.edu ir lsmuni.lt bei socialiniuose tinkluose.
Parengta naudojant VDU ir KTU informaciją.