Dalinkitės
Rusija tęsia karą prieš Ukrainą, kurį pradėjo 2014 metais, o atnaujino 2022 metų vasario 24 dieną. Ketvirtadienį anksti ryte rusai bombardavo Kijevo apylinkes ir kitus Ukrainos regionus.
Ketvirtadienio rytą Rusijos pajėgos sudavė raketinį smūgį vienai iš Vyšgorodo rajono bendruomenių. Apie tai pranešė Kijevo regioninės karinės administracijos vadovas Oleksijus Kuleba. Pasak jo, buvo apšaudytas infrastruktūros objektas.
“Informacija apie aukas tikslinama. Įvykio vietoje jau dirba visos avarinės tarnybos. Dar kartą raginu jus neignoruoti pavojaus signalų – vykite į slėptuves. Karas tęsiasi, priešas toliau rengia klastingus raketų smūgius”, – rašė A. Kuleba.
Taip pat įvykdytas jau tradiciniu tapęs naktinis arba rytinis Mykolajivo ir Charkovo apšaudymas. Mykolajivo miesto meras Aleksandras Senkevičius pranešė apie galingus sprogimus 4 val. ryto, o Charkovo meras Igoris Terechovas rašė apie du apšaudymus per naktį. “Abu iškart po vidurnakčio. Vienas arčiau centro, kitas – viename iš gretimų rajonų. Vėl raketos S-300. Dėl to mūsų gelbėtojai užgesino du nedidelius gaisrus. Kol kas nėra informacijos apie aukas”, – sakė A. Terechovas.
Smogta ir Černigovo sričiai. “Po penktos valandos ryto iš Baltarusijos teritorijos dideliu mastu leidžiamos raketos. Preliminariais duomenimis, jie pataikė netoli Gončarovsko. Mūsų oro gynyba taip pat veikia. Saugokitės”, – rašė srities karinės administracijos vadovas Viačeslavas Čausas.
***
Rusijos pajėgos bandė prasiveržti prie Slaviansko (Donbase). Apie tai pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.
“Slaviansko kryptimi, siekdami rasti silpnų vietų mūsų dalinių gynyboje, okupantai nesėkmingai vykdė puolimo veiksmus Dolgenkoje-Mazanovkoje ir Pasekoje-Dolinoje. Pranešama apie artilerijos apšaudymą Andrejevkos, Norcovkos, Bogorodičnės, Čepelo, Bolšaja Kamyševacha, Petrovske ir Husarovkos vietovėse”, – rašoma pranešime.
Charkovo kryptimi artilerijos apšaudymas užfiksuotas Charkovo, Dementjevkos, Mospanovo, Sosnovkos, Ūdų, Čerkasų Tiškių, Senojo Saltovo, Cirkūnų, Protopovkos, Zločevo, Rusų Tiškių, Petrovkos, Prišibos, Prudjankos ir Kalinovo gyvenviečių rajonuose. Priešas surengė oro antskrydį netoli Rusijos Tiškių. Buvo atlikta bepiločių orlaivių žvalgyba, kad būtų patikslinta mūsų karių padėtis ir koreguojama ugnis.
Kramatorsko kryptimi aktyvių veiksmų nebuvo. Rusai artilerijos pabūklais apšaudė Zaketnojės, Verchnekamensko ir Tatjanovkos vietoves. Oro smūgiai buvo vykdomi netoli Serebriankos.
***
Rusijos pajėgos iškovojo nedidelių laimėjimų Bachmuto kryptimi. Apie tai pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.
“Bachmuto kryptimi priešas bando pagerinti taktinę padėtį, tačiau aktyvius šturmo veiksmus Klinovojės-Bachmuto ir Myronivskės-Semigorės kryptimis mūsų kariai atrėmė ir privertė okupantus trauktis. Vozroždenija-Veršina kryptimi priešas iš dalies sėkmingai įsitvirtino į pietryčius nuo Veršinos gyvenvietės. Bandymas pasistūmėti Vladimirovka – Soledar ir Stryapovka – Soledaro kryptimis okupantams baigėsi nesėkme”, – rašoma pranešime.
Rusijos artilerijos smogė Belogorovkos, Mykolajivkos, Naujosios Kamenkos, Veselaja Dolinos, Kodemos, Semigorijos ir Niujorko gyvenviečių rajonuose. Buvo vykdomi antskrydžiai prie Jakovlevkos, Pokrovskės ir Soledaro.
***
Jungtinės Valstijos pateikė Rusijai „svarų pasiūlymą“ išlaisvinti kalinamus amerikiečius, įskaitant krepšinio žvaigždę Brittney Griner (Britni Grainer), trečiadienį pareiškė valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas), paskelbęs, kad pirmą kartą nuo karo Ukrainoje pradžios kalbėsis su rusų diplomatijos vadovu.
A. Blinkenas sakė, kad „artimiausiomis dienomis“ tikisi pasikalbėti telefonu su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu dėl siekio išlaisvinti buvusį jūrų pėstininką Paulą Whelaną (Polą Vilaną) ir B. Griner, kuri anksčiau trečiadienį teismui sakė, kad netyčia įsivežė į šalį draudžiamų narkotikų.
Šie du žmonės „buvo neteisėtai sulaikyti, ir jiems turi būti leista grįžti namo“, žurnalistams sakė A. Blinkenas.
„Prieš keletą savaičių pateikėme svarų pasiūlymą, kaip palengvinti jų išlaisvinimą. Mūsų vyriausybės nekart ir tiesiogiai bendravo dėl šio pasiūlymo, ir aš pasinaudosiu šiuo pokalbiu, kad asmeniškai imčiausi tolesnių veiksmų“, – teigė jis.
Atsižvelgdamas į klausimo jautrumą, A. Blinkenas atsisakė pateikti detalių apie minimą pasiūlymą ar patvirtinti pranešimus, kad Jungtinės Valstijos siūlo iškeisti P. Whelaną ir B. Griner į nuteistą Rusijos ginklų kontrabandininką Viktorą Butą.
JAV ir Rusija kartą jau apsikeitė kaliniais karo Ukrainoje įkarštyje. Balandį JAV susigrąžino buvusį jūrų pėstininką Trevorą Reedą (Trevorą Ridą), Rusijoje kalintą už policininkų užpuolimą, o Rusijai buvo perduotas pilotas Konstantinas Jarošenka, Jungtinėse Valstijose nuteistas už narkotikų kontrabandą.
Prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) susidūrė su didėjančiu spaudimu išlaisvinti B. Griner, kuriai Rusijoje gresia iki 10 metų kalėjimo ir kurios žmona anksčiau kaltino JAV administraciją darant per mažai, kad sportininkė grįžtų namo.
P. Whelanas, automobilių dalių bendrovės saugumo pareigūnas, buvo suimtas 2018 metų gruodį Maskvoje. 2020-aisiais jam buvo skirta 16 metų laisvės atėmimo bausmė už šnipinėjimą; šiuos kaltinimus jis neigia.
P. Whelano šeima pareiškime dėkojo J. Bideno administracijai už pastangas ir išreiškė viltį, jog Rusija „priims šią ar kokią nors kitą nuolaidą“, kad vyras išeitų į laisvę.
Ne derybos dėl Ukrainos
A. Blinkeno ir S. Lavrovo pokalbis telefonu bus pirmas nuo vasario 15-osios, kai JAV diplomatijos vadovas perspėjo Rusiją nerengti invazijos į Ukrainą.
Tačiau po devynių dienų Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasiuntė savo karius į Ukrainą, o Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės dėl to paskelbė jo šaliai plataus masto sankcijų ir siekia izoliuoti Maskvą pasaulinėje arenoje.
Pokalbis su S. Lavrovu „nebus derybos dėl Ukrainos“, žurnalistams sakė A. Blinkenas.
„Dėl bet kokių derybų dėl Ukrainos turi nuspręsti jos žmonės“, – pabrėžė jis.
A. Blinkenas sakė, kad Jungtinės Valstijos, kurios Ukrainai yra skyrusios milijardinę karinę pagalbą, „neturi iliuzijų“, kad Rusija yra pasirengusi „prasmingai ir konstruktyviai“ įsitraukti siekiant užbaigti karą.
„Tuo tarpu mes ir toliau darysime viską, ką galime, kad sustiprintume Ukrainos pozicijas mūšio lauke“, – teigė jis.
A. Blinkenas sakė, kad ragins Rusiją įvykdyti praėjusią savaitę Turkijoje pasiektą svarbų susitarimą leisti išgabenti ukrainietiškus grūdus po to, kai dėl blokuojamo eksporto smarkiai išaugo pasaulinės maisto kainos.
„Šimtai milijonų žmonių laukia, kol šie laivai išplauks iš Ukrainos uostų“, – pabrėžė A. Blinkenas.
Jis taip pat sakė, kad įspės S. Lavrovą apie tolesnes pasekmes, jei Rusija aneksuos daugiau Ukrainos teritorijų. 2014 metais Maskva užgrobė Krymą ir paskelbė pusiasalį Rusijos dalimi – šio žingsnio tarptautinė bendruomenė nepripažįsta.
Baltieji rūmai neseniai pareiškė, kad Rusija savo užgrobtose teritorijose ruošia dirvą „fiktyviems referendumams“, galbūt jau rugsėjį.
A. Blinkenas atsisakė tiesiogiai susitikti su S. Lavrovu, kai jie abu anksčiau šį mėnesį dalyvavo Didžiojo dvidešimtuko (G-20) ministrų derybose Balyje, kuriose skambėjo kritika Rusijai dėl jos sukelto karo.
UNIAN.ua, BNS, kaunieciams.lt