Židinys šiandien daugelio namuose pasitarnauja ne kaip tiesioginės, o vidinės šilumos, namų jaukumo, romantikos šaltinis, suburiantis visą šeimą į jaukų būrį. Tai tarsi džinsas, kuris niekada neišeina iš mados, o tik keičiasi jo dizainas, apdailos ir techniniai sprendimai. Taip, regis, kaip tas džinsas, židinys iš mados niekuomet ir neišeis.
Židinio planavimas ir įrengimo ypatumai
Židinį įrengti galima kone visuose namuose, tiek individualiame name, o kai kuriais atvejais ir bute. Tiesa, priklausomai nuo židinio tipo, ne visais atvejais jo įrengimas techniškai įmanomas, jeigu apie jį nebuvo iš karto pagalvota. Šiandien rinkoje siūloma gausybė skirtingo tipo židinių nuo kietojo kuro iki dujinių ir elektrinių. Pastaruosius be jokio vargo galima įrengti bet kuriame kambaryje, nuosavame name ar net bute, tačiau jie tarnauja labiau kaip dekoratyvusis, o ne šildymo šaltinis.
Kietojo kuro židinį planuoti reikėtų dar projektavimo etape, kadangi jo įrengimui yra reikalingas dūmtraukis, kurio vieta yra labai svarbi. Priklausomai nuo to, kurioje vietoje yra dūmtraukis, turės būti statomas ir židinys, todėl apie tai iš karto pagalvokite. Dūmtraukį, kaip ir židinį, geriausia įrengti namo (svetainės) centre, tokiu būdu šiluma sklis efektyviausiai. Tačiau židinio vieta taip pat priklauso ir nuo namų interjero bei kuriamo dizaino.
Kietuoju kuru kūrenami židiniai – ką reikia žinoti?
Tai vieni populiariausių daugelio žmonių pasirinkimų. Šie židiniai gali tarnauti ir kaip nuolatinis, ir nenuolatinis šildymo šaltinis. Dažniausiai jie naudojami šaltuoju metų periodu, puikiai pasitarnauja rudenį ir pavasarį, kuomet vyrauja pereinantys orai.
Židiniai gali būti kūrenami malkomis arba medžio drožlių briketais. Šiuo atveju vienas svarbiausių dalykų, kurį reikėtų žinoti – tai malkų rūšis ir jų savybės. Židiniui visiškai netinka naudoti spygliuočių malkas, kadangi jos yra sakuotos ir mažiau kaitrios. Tačiau tai nėra pats svarbiausias faktorius. Degant spygliuočiui, derva išskiria nuodingas medžiagas, kenkia dūmtraukio sistemai.
Todėl reikėtų rinktis lapuočių ir būtinai sausą medieną, nes šlapios malkos išskiria mažiau kaitros, be to, aprūksta židinių stiklai ir juos reikia žymiai dažniau valyti.