Iš viešai prieinamos informacijos susidaro įdomi seka, tikriausiai paaiškinanti šių dienų aktualiausią politikos mįslę.
Čmilytė mėtosi, ar kalbėjo su Šimonyte, ši su Čmilyte kalbėjosi, Radvilė iš pradžių „buvo šokiruota“ pirmadienį, bet pasirodo kalbėjo su Bartoševičium jau aną penktadienį. Po savaitės kyla noras pasisakyti, atgyja atmintis.
Taigi tikėtina seka: generalinė prokurorė kalbėjo su Seimo pirmininke, ši su premjere, ši su TS-LKD frakcijos seniūne, o ši su Bartuševičiumi. Viskas penktadienį. Nė viena esą nekalbėjo nieko apie kaltinimus ir jo bylą, bet kažkaip sutapo, kad po pokalbių grandinės pateiktas raštas dėl atsistatydinimo. Žmonės nėra kvaili, galus suveda, tam nereikia teismo.
Tikrai visus galus suveda įtakingiausi žurnalistai ir influenceriai, pradėję suktis nuo TS-LKD. Negeras kvapas. Žinau, kad TS-LKD rėmėjai be galo ištikimi ir su išvadomis neskuba. Jiems gal ne problema įtariamas pedofilas savo partijos frakcijoje, nes tai vieno žmogaus nusikaltimai. Bet jiems turėtų būti problema, jog aukščiausios partijos ir koalicijos viršūnėlės dangsto tokiais nusikaltimais įtariamą bendražygį, kad tik tai netaptų vieša. JEIGU žmonėms TS-LKD taps pedopartija, kaip sakė Tapinas, tai ne dėl to, jog joje knibždėtų pedofilai, o dėl to, kad jie čia būtų dangstomi politiniais tikslais.
Bet yra dar šis tas daugiau. Neturiu daug klausimų apie Seimo pedofilijos skandalą, bet vieną klausimą turiu ir manau, kad jis rimtas.
Generalinė prokurorė sakė, kad Seimo Pirmininkei nurodė tik pagal kokius straipsnius bus teikiami kaltinimai, bet ne kam jie bus teikiami. Nežinau, kam prokurorei meluoti. Jeigu dėl to ji sako tiesą ir jeigu žinia, kad reikia greičiau dėti mandatą pasiekė Bartoševičių taip, kaip ir atrodo, kad pasiekė, t.y. keliu „Čmilytė-Šimonytė-Mikulėnienė“
Ir vėl galimi trys variantai:
– aklas taiklus spėjimas;
– visų valdančiųjų įspėjimas, apsiklausimas savo tarpe „ar tai ne jūs vaikus tvirkinot? Jeigu jūs, skubiai dėkit mandatą“;
– Bartoševičiaus nusikaltimai buvo žinomi TS-LKD frakcijos vadovybei ar net premjerei – sužinojusios, kuo kaltinama, kažkuri iš jų žinojo, kad reikia skambinti būtent jam.
Kuris scenarijus jums labiausiai tikėtinas? Man trečias. Patys suprantam, kad antru atveju visi „apklausti“ valdantieji žinotų, ką padarė tas, kas staiga padėtų mandatą „dėl asmeninių priežasčių“. Aišku partijai ir pačiam įtariamajam jau geriau yra tai, negu viešas skandalas, kurio skubėta išvengti.
Visgi žinant pletkų ir intrigų lygį Seime, baisiai menkai tikėtina, kad nei vienas valdančios frakcijos atstovas nenutekintų, kodėl gi iš tiesų pasitraukė kitas ir kokios tos „asmeninės priežastys“. O tada greitai taptų viešas pats organizuoto slėpimo faktas ir būtų tikrai sisteminė krizė, kur visi nuo Raskevičiaus ir Morganos iki Kasčiūno ir Ažubalio dalyvavo pedofilo slėpime. Bent man toks scenarijus visiškai menkai tikėtinas.
Nepalyginamai realiau atrodo trečias scenarijus, kad bent kažkas vadovybėje žinojo apie kolegos įpročius ar bent tyrimą iš anksčiau. Žinojo tyliai, bet išgirdę, kad ateis tokie kaltinimai, žinojo, kam reikia paskambinti į Čilę, kad greičiau dėtų mandatą. Ir jeigu tai tiesa, tai reikštų, kad nusikaltimas yra nepalyginamai didesnis, kad pedofilija buvo slapstoma ne tik nuo tyrimo pagarsėjimo viešumoje, bet ir apskritai nežinomai ilgą laiką. Galbūt Slušniui konsultuojant iš savo gerosios praktikos slapstyti prievartą prieš vaikus, bet nebūtinai.
Manau, šis klausimas turėtų būti esminis: ar lemtingą savaitgalį sužinojo ir ruošėsi tylėti visi valdantieji iki eilinių frakcijų narių, ar visgi kažkas tegu ir vienas TS-LKD vadovybėje apie pedofiliją žinojo seniai ir atėjus laikui žinojo, kam reikia paskambinti? Iš generalinės prokurorės žodžių sprendžiant, bent vienas iš dviejų variantų būti privalo. Tauta privalo sužinoti, kuris.
Vytautas Sinica yra “Nacionalinio susivienijimo” partijos vicepirmininkas