Nuotraukoje besišypsanti Joana Smirnovienė – daugiavaikė mama, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro chemijos inžinerijos mokslų daktarė. Tarptautinės moterų ir mergaičių moksle dienos proga kalbiname ją ir jos kolegę dr. Laurą Šerkšnytę apie moteris moksle.
Nuotraukoje besišypsanti Joana Smirnovienė – daugiavaikė mama, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro chemijos inžinerijos mokslų daktarė. Tarptautinės moterų ir mergaičių moksle dienos proga kalbiname ją ir jos kolegę dr. Laurą Šerkšnytę apie moteris moksle.
Šiandien vis daugiau merginų drąsiai žengia į tiksliuosius mokslus, ilgai laikytus vyriška sritimi. Jos atranda, kad tikslieji mokslai – ne tik formulės ir teorijos, bet ir galimybė suprasti pasaulį bei prisidėti prie technologinės pažangos. Dažnai tokiam žingsniui merginas įkvepia mokytojai, šeimos nariai ar apsilankymai laboratorijose. Būtent taip prasidėjo ir šių jaunų moterų kelias į mokslą.
Tarptautinė moterų ir mergaičių moksle diena – puiki proga ne tik švęsti pasiekimus, bet ir skatinti merginas rinktis tiksliuosius mokslus, įkvėpti jas tikėti savimi ir savo neribotomis galimybėmis.
Šių moterų mokslininkių istorijos, kuriomis su portalu VERSLI MAMA pasidalino Vilniaus universiteto Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus komanda, pasakoja apie pirmąjį atradimo džiaugsmą, iššūkius ir tai, kas padėjo nepasiduoti einant mokslo keliu. Kiekviena jų įrodo, kad smalsumas ir ryžtas moksle daug svarbiau nei bet kokie stereotipai.
Mokslinė karjera ir šeima – suderinama
Joana – daugiavaikė mama, auginanti 8 bei 9 metų dukras ir vienerių metų sūnų. Šiuo metu jos sutuoktinis, taip pat mokslininkas, yra vaiko priežiūros atostogose, o pati Joana grįžo prie vaistų kūrimo tyrimų.
Mokslininkė džiaugiasi lanksčiu darbo grafiku ir galimybe derinti mokslinius tyrimus su motinyste.
„Man svarbu dukroms rodyti asmeninį pavyzdį. Praėjusią vasarą labai norėjau dalyvauti konferencijoje Katovicuose, Lenkijoje, ir buvau atrinkta skaityti žodinį pranešimą. Ta proga visa šeima – penkiese, įskaitant kūdikį – automobiliu keliavome po Lenkiją 10 dienų, derindami atostogas su konferencija. Po savo pranešimo iš vyriausios dukros gavau jos nupieštą diplomą už drąsą lipti į sceną“, – šypsosi Joana.
Įkvepiančios moterys technologijų pasaulyje
„Dažnai susidaro įspūdis, kad vyresnės kartos moterys fizikos srityje turėjo būti rimtos, griežtos ir paaukoti dalį savo gyvenimo, jei norėjo pasiekti profesorės poziciją. Labai žaviuosi moterimis, kurios sugebėjo įgyvendinti savo tikslus ir neprarado savasties“, – sako Joanos kolegė, fizikos mokslų daktarė Laura Šerkšnytė, dirbanti Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijoje CERN.
Kasdienybėje jai teko sutikti ne vieną tokią moterį. Vienas įsimintiniausių pavyzdžių – praėjusią vasarą Lindau vykęs Nobelio premijos laureatų susitikimas, kur ji turėjo malonumą pabendrauti su Anne L’Huillier, 2023-iųjų Nobelio premijos laureate.
Kalbantis su Anne L’Huillier buvo akivaizdu, kad Nobelio premija niekada nebuvo jos tikslas – ji tiesiog dirbo ir darė tai, kas ją domino ir įkvėpė.
„Ji buvo labai tyli, rami, kukli ir spinduliavo meile fizikai. Nobelio komiteto skambučio sulaukė suplanuotos pertraukos tarp paskaitų metu, o po jo tiesiog grįžo tęsti dėstymo. Kalbantis su ja buvo akivaizdu, kad Nobelio premija niekada nebuvo jos tikslas – ji tiesiog dirbo ir darė tai, kas ją domino ir įkvėpė. Jos paprastumas ir ramybė mane labai sužavėjo“, – pasakoja Laura.
Jos mintims pritaria ir Joana. Dirbdama Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre, ji kasdien bendrauja su išskirtinėmis profesorėmis, įkvepiančiomis savo paprastu ir nuoširdžiu bendravimu. „Labai svarbu jausti vyresnių kolegių palaikymą – tai rodo gerą pavyzdį ir motyvuoja siekti aukštumų savo profesijoje“, – sako Joana.
Svarbu būti matomai visuomenėje
Joana ir Laura sutinka, kad mažoms mergaitėms svarbu matyti mokslininkes moteris, kurios galėtų tapti jų įkvėpimo šaltiniu ir paskatintų ateityje rinktis mokslininkės profesiją.
„Šiuo metu socialinėje erdvėje gausu nuomonės formuotojų, pardavinėjančių prekes ar paslaugas internete. Tačiau tikrai ne kiekviena mama norėtų, kad jų dukra sektų tokiu pavyzdžiu. Jau pirmokės žino, kad iš „TikTok“ įrašų galima gerai uždirbti, ir tas lengvo uždarbio kelias gali atrodyti daug patrauklesnis nei ilgas ir sudėtingas akademinis kelias“, – sako Joana.
Jau pirmokės žino, kad iš „TikTok“ įrašų galima gerai uždirbti, ir tas lengvo uždarbio kelias gali atrodyti daug patrauklesnis nei ilgas ir sudėtingas akademinis kelias.