Jungtinės Valstijos gegužę pradės modifikuotų branduolinių taktinių aviacinių bombų B61 serijinę gamybą, rodo Amerikos mokslininkų federacijos (FAS) gauti duomenys.
Bombos B61-12 pirmieji naudoti parengti vienetai buvo surinkti dar pernai lapkritį Teksase veikiančioje pagrindinėje JAV branduolinių ginklų gamybos ir utilizacijos įmonėje „Pantex’.
Iki 2026 metų planuojama pagaminti iš viso 480 šio modelio aviacinių bombų. Apie 100 jų 2023–2024 metais bus dislokuotos Europoje.
Naujausios modifikacijos bomba nuo ankstesnių modelių skiriasi savo uodegos mechanizmu. B61-12 yra valdoma ir tiksliau nutaikoma – ji nebebus numetama išskleidžiant parašiutą, o paleidžiama iš aukštai skrendančio lėktuvo ir galės sklęsti daug kilometrų taikinio link, prireikus koreguojant trajektoriją.
Šio tipo bombos pritaikytos nešti JAV strateginių bombonešių „B-2 Spirit“ ir kuriamo „B-21 Raider“, taip pat kitų JAV ir NATO šalių naudojamų lėktuvų.
Kaip nurodo įvairūs šaltiniai, šiuo metu JAV laiko Europoje 100–150 taktinių branduolinių aviacinių bombų.
Planuojama, kad bombos B61-12, kurių sprogimo galia gali būti nustatyta 0,3, 1,5, 10 arba 50 kilotonų, bus laikomos požeminėse saugyklose JAV kariškių kontroliuojamose oro pajėgų bazėse Vokietijoje, Belgijoje, Nyderlanduose, Italijoje ir Turkijoje.
Redaktorius Raimondas Čiuplys
BNS, Užsienio naujienų skyrius