Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį Seimui teikia siūlymus didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD) ir mokėti vienkartines 100 eurų išmokas kai kurioms labiausiai socialiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms, pranešė prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė.
„Šiandien prezidentas teikia dviejų įstatymų pakeitimus Seimui ir tikisi, kad kitą savaitę neeilinėje Seimo sesijoje jau galėsime pradėti diskutuoti su sprendimų priėmėjais šitą klausimą“, – spaudos konferencijoje sakė I. Segalovičienė.
Siekiant sušvelninti išaugusios infliacijos padarinius, G. Nausėda praėjusią savaitę pranešė siūlysiantis didinti NPD nuo 460 iki 510 eurų. Be to, jis siūlo mokėti vienkartines 100 eurų išmokas pensininkams, daugiavaikėms ar sunkiai besiverčiančioms šeimoms.
Finansų ministrė Gintarė Skaistė yra sakiusi, kad prezidento siūlomos vienkartinės išmokos daliai gyventojų gali dar labiau „įpūsti infliacijos malūną“, tačiau I. Segalovičienė teigė tokių rizikų neįžvelgianti.
„Jei pasižiūrėtume į infliacijos struktūrą, tai ji yra būtent sąlygota tam tikrų sąnaudų augimo, medžiagų ir taip toliau, tai nėra grynoji vartojimo infliacija. Pernai, kai iš tiesų buvo vykdoma aktyvi anticiklinė politika suteikiant žmonėms pagalbos priemones, matėme, kad infliacija neaugo taip sparčiai ir dabartinė infliacija yra kitokio pobūdžio, jos kilmė ne iš vartojimo, ir rizikos šitam klausimui nėra“, – teigė prezidento patarėja.
Anot jos, šiuo metu svarbiausia taikyti fokusuotą socialinę politiką infliacijos pasekmėms mažinti.
Susitikime dalyvavusi Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė teigė pritarianti siūlymui didinti NPD. Tačiau ji pabrėžė, kad sprendimas turi būti kompleksinis, didinant mokesčius daugiau uždirbantiems asmenimis.
„Turime išspręsti kitą įsisenėjusią problemą, kuriai eilės kadencijų Seime padeda į stalčių ir nesprendžia. Turime aktyviai imtis sprendimų dėl didesnių mokesčių kitoms su ne darbo santykiais susijusioms pajamos“, – spaudos konferencijoje kalbėjo I. Ruginienė.
„Kai eiliniam darbuotojui šiandien sunku susimokėti sąskaitas, turime matyti ir kitą vaizdą. Tie, kurie gauna pajamas 100 tūkst. ir daugiau, kelis milijonus per metus, šiai dienai moka mokesčių mažiau“, – pridūrė ji.
Profsąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius Ričardas Garuolis teigė pritariantis prezidento pasiūlymams, tačiau, anot jo, infliacijos problema yra ilgalaikė ir ją reikia spręsti ilgalaikėmis priemonėmis.
„Mes siūlome indeksavimą. Daugelyje išsivysčiusių šalių tai veikia ne vienerius metus. Yra įvairūs mechanizmai, galima infliaciją skaičiuoti pernykščių metų būsimų, ar kas ketvirtį, galima Danijos pavyzdžiu išmokėti 13-tą atlyginimą ar pensiją, tai skirtumas, kuris susidaro nuo praėjusių ir šių metų infliacijos ir paskui nuo Naujų metų su ta infliacija padidinta atlyginimą mokėti, socialines išmokas, pensijas, mes siūlome ir baudas taip pat mokėti“, – sakė R. Garuolis.
„Taip pat siūlome surišti, apsvarsčius su darbdaviais, NPD su minimaliu atlyginimu, nes minimalus atlyginimas auga tiek, kiek auga vidutinis atlyginimas. Tai būtų irgi skaidrumas, supaprastinimas tos sistemos“, – kalbėjo jis.
Be to, jis sakė, kad būtina didinti ir valstybės remiamas pajamas.
Prezidentas yra sakęs, kad jo pasiūlytoms priemonėms gali prireikti apie 150-200 mln. eurų, kurie, pasak jo, bus surinkti papildomai į biudžetą dėl išaugusios infliacijos.
Siūlymai registruoti Seime
Abu projektai jau registruoti Seime ir dėl jų parlamentarai turėtų apsispręsti kitą savaitę, per neeilinę Seimo sesiją.
Jei Seimas priims Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas, kovo 1-osios NPD didėtų 10,9 proc. nuo 460 iki 510 eurų. Didesnis NPD būtų taikomas tik tiems gyventojams, kurių atlyginimai būtų iki vieno vidutinio darbo užmokesčio (VDU), o žmonėms, kurių pajamos siekia iki dviejų VDU, liktų galioti 400 eurų NPD.
NPD didėtų ir neįgaliesiems (nuo 740 iki 820 eurų) bei riboto darbingumo asmenims (nuo 690 iki 765 eurų).
Vienkartinės išmokos infliacijos neigiamų pasekmių mažinimui įstatymo projektu siūloma skirti vienkartines išmokas socialiai pažeidžiamiausiems gyventojams. Išmokas gautų senatvės pensininkai, įskaitant ir gaunantieji išankstines pensijas, mažas pajamas gaunančių šeimų ir neįgalūs vaikai, šeimos, auginančios tris ir daugiau vaikų
Išmoka priklausytų ir šalpos išmokų, ištarnauto laiko, netekto darbingumo, našlių, našlaičių, maitintojo netekimo pensijų, taip pat kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas bei vienišo asmens išmokos gavėjams.
Preliminariais skaičiavimais, vienkartines išmokas gautų apie 1 mln. 34 tūkst. žmonių, iš kurių 59,57 tūkst. – šalpos pensijų ir išmokų gavėjai, 144,1 tūkst. – išmokų vaikui kartu su papildomai skiriama išmoka vaikui gavėjų.
Visi šie žmonės 100 eurų sulauktų iki balandžio 30-osios. Vėliau išmoka pasieks tuos, kuriems ji būtų paskiriama balandį ar vėliau, bet ne vėliau kaip iki gruodžio 31-osios.
Žmogus galės gauti tik vieną išmoką, ji nebus paveldima, neturės įtakos kitoms išmokoms ar kompensacijoms, taip pat socialinei paramai, apmokėjimui už socialines paslaugas.
Išmokoms biudžete reikės rasti 103,4 mln. eurų, o dėl NPD padidinimo per metus į biudžetą būtų negauta apie 62 mln. eurų pajamų. .
Prezidento siūlomos infliacijos pasekmių švelninimo priemonės sudarytų 0,3 proc. bendrojo vidaus produkto.
Autoriai: Erika Alonderytė, Sniegė Balčiūnaitė
Redaktorė Roma Pakėnienė