Dainyklos skatins naktinės kultūros augimą
Dainyklų projektas siekia didinti Vilniaus naktinės kultūrinės veiklos įvairovę, kokybę ir prieinamumą. Inicijuotas siekiant skatinti stiprią ir tvarią kultūrinę sostinės bendruomenę, jis suteikia erdvę naujiems ir eksperimentiniams muzikos bei meninių pasirodymų projektams. Unikalus dainyklų indėlis į muzikos industriją pripažįstamas kaip svarbi, rėmimo ir saugojimo verta veikla – dažnas dabar garsus atlikėjas savo karjerą pradeda būtent čia. Pavyzdžiui, atlikėja Aistė Regina pirmuosius žingsnius žengė eksperimentinės muzikos erdvėse Vilniuje, o šiandien pasirodo tarptautiniuose festivaliuose. Panašiai ir Adele, kurios karjera prasidėjo Londono vietos muzikos klubuose, tapo pasauline superžvaigžde, tačiau iki šiol pabrėžia mažų scenų svarbą savo kūrybiniam keliui.
Dainyklos statusas taip pat atspindi nepriklausomų muzikos vietų ir barų vaidmenį – jos yra itin svarbios ir muzikos industrijai, ir miestų plėtrai, ir miesto bendruomenėms. Tokios erdvės prisideda prie gyvybingos kultūrinės infrastruktūros kūrimo, skatina vietos ekonomiką, pritraukia kūrybinius talentus ir lankytojus, o taip pat padeda formuoti įtraukią, atvirą ir socialiai aktyvią miesto aplinką. Pavyzdžiui „Estradà“ pasižymi drąsia, šiuolaikinei miestietiškai kultūrai atvira programa, kurioje susilieja muzika, performansai ir eksperimentiniai menai. Tuo tarpu „Paviljonas“ – tai erdvė, kuri jungia koncertus, poezijos vakarus, leidybos pristatymus ir bendruomeninius renginius, sukuriančius ypatingą socialinį ir kultūrinį audinį miesto centre. Šios vietos gyvai įrodo, kaip muzika ir menas gali būti varomoji miesto raidos jėga.
Oficialus dainyklų statuso įteikimo renginys įvyko vienoje iš dainyklų – bare „Kernagis“, įsikūrusiame Islandijos gatvėje.
„Esame dėkingi už šį palaikymą – tai svarbus žingsnis, padėsiantis mums augti, stiprinti savo kultūrinę programą ir kurti dar daugiau prasmingų susitikimų su muzika ir žmonėmis,“ – sako „Kernagis“ baro komanda.
Skiriama parama padės dainykloms ne tik įgyvendinti savo kūrybines programas, bet ir užtikrinti jų kokybę bei tvarumą. Lėšos gali būti panaudotos kūrėjų, atlikėjų, lektorių ir ekspertų atlygiui, taip pat veiklos techniniam įgyvendinimui, kūrinių teisių ir licencijų įsigijimui, reklaminių medžiagų parengimui bei sklaidai, administraciniams kaštams padengti. Taip pat iki 30 proc. skiriamos sumos galima skirti ilgalaikio turto įsigijimui, kuris reikalingas veiklos tęstinumui užtikrinti.
Atrankos kriterijai ir įsipareigojimai
Dainyklomis tapti panorusios vietos turėjo atitikti keletą svarbių kriterijų: įsipareigoti organizuoti ne mažiau kaip 50 renginių per metus, užtikrinti tinkamą techninę bazę kokybiškam kūrinių atlikimui, rūpintis lankytojų saugumu bei skatinti socialines iniciatyvas. Be to, viso darbo laiko metu šiose vietose turi būti tiekiamas nemokamas geriamasis vanduo bei bent vienas augalinės kilmės užkandis. Tai palankūs sveikatai sprendimai, kurie ES lygiu dar vadinami saugesnės aplinkos užtikrinimo geraisiais pavyzdžiais.
2025 metų dainyklos
Statusą ir finansavimą gavo šios naktinės kultūros erdvės:
„90aštunti“ (Pylimo g. 58), „Draugų vardai“ (Konstitucijos pr. 12), „Dūmų fabrikas“ (Dūmų g. 5), „Estafetė“ (Vitebsko g. 23), „Estradà“ (Vilniaus g. 22-3), „House of Negroni“ (Pylimo g. 58, Halės turgus), „Jazz Cellar 11“ (Aušros Vartų 11), „Kablys“ (Kauno g. 5), „Kernagis“ (Islandijos g. 1), „Loftas“ (Kauno g. 30A-1), „Mello“ (Geležinkelio g. 6), „Miesto laboratorija“ (Antakalnio g. 17-13), „Nijinsky III“ (Gedimino pr. 39), „Paviljonas“ (Pylimo g. 21B), „SOHO“ (Švitrigailos g. 7-3), „Tamsta“ (A. Strazdelio g. 1), „Veranda“ (Kęstučio g. 39).
Kas toliau?
Šios vietos netrukus pradės įgyvendinti savo kūrybines programas – koncertus, meninius pasirodymus, eksperimentinius projektus. Dainyklų renginių kalendorius bus paskelbtas Vilniaus naktinio biuro svetainėje, kur gyventojai ir miesto svečiai galės rasti visą aktualią informaciją.