Rinkose auksas brango, o akcijų rinkos ir žaliavinė nafta toliau traukėsi. Tokie senovinių muitų ir prekybinių karų rezultatai.
Kaip visada, dėka ekonominio ir politinio neapibrėžtumo finansų rinkose vyravo nerizikingos nuotaikos, todėl lėšos buvo nukreipiamos nuo rizikingesnio turto. Taip rašo procesus stebintis portalo analitikas Almantas Karčiauskas.
Aukso kainos praėjusios savaitės antroje šoktelėjo naujon aukštumon – Comex aukso ateities sandorių kaina pakilo 1,5 % ir pirmą kartą istorijoje trumpam viršijo naują ribą – 3 000 JAV dolerių (2 764 EUR) už unciją. Aukso neatidėliotinos prekybos vietoje kaina šoktelėjo 1,9 % – iki 2 988 USD (2 752 EUR) už unciją ir pasiekė dar vieną visų laikų rekordą.
Auksas laikomas tipišku “rizikos momentų turtu”, kurio kainos šiais metais pakilo daugiau kaip 13 % dėl rizikos vengimo nuotaikų, susilpnėjusio JAV dolerio ir didėjančių centrinių bankų vykdomų pirkimų.
Didėja tokio tipo investicijų paklausa
Saugaus finansinių rizikų prieglobsčio turto paklausa išaugo dėl ekonominio ir politinio neapibrėžtumo, susijusio su D. Trumpo muitais ir didėjančia geopolitine įtampa. Pasaulio ekonomikos perspektyvos pablogėjo dėl didėjančių JAV ir kitų šalių tarpusavio grasinimų muitais.
JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) įvedė bendrus 25 % muitus plieno ir aliuminio importui, sukeldamas Kanados ir ES atsakomąsias priemones. Jis taip pat pagrasino įvesti 200 % tarifą ES vynui ir kitiems alkoholiniams gėrimams, atsakydamas į bloko planą apmokestinti amerikietiško viskio importą. Tikimasi, kad plintantis prekybos karas skatins infliaciją, tačiau didesnės prekybos kliūtys ir deglobalizacija gali sulėtinti pasaulio ekonomikos augimą.
Gilėjantis prekybos konfliktas gali dar labiau padidinti infliacinį spaudimą ir kartu susilpninti ekonomikos augimą, sudarydamas sąlygas stagfliacijai – scenarijui, istoriškai palankiam auksui kaip vertės saugotojui.
Silpsta JAV doleris
Be to, susilpnėjęs JAV doleris ir lūkesčiai, kad Federalinė rezervų sistema greičiau sumažins palūkanų normą, taip pat skatino aukso brangimą. JAV dolerio indeksas (DXY), kuriuo matuojama JAV dolerio vertė pagrindinių užsienio valiutų krepšelio atžvilgiu, sumažėjo daugiau kaip 5 % nuo sausio viduryje pasiekto aukščiausio metinio lygio.
Tikėtina, kad susirūpinimas dėl JAV ekonomikos lems mažesnes palūkanų normas, o neseniai paskelbti vėsesni nei tikėtasi infliacijos duomenys sustiprino rinkos lūkesčius, kad palūkanų normos bus sumažintos birželio mėn. Keičiantis investuotojų nuotaikoms, dolerio kursas kitų G10 šalių valiutų atžvilgiu gali ir toliau silpnėti.
Tuo tarpu euro kurso kilimas taip pat darė įtaką JAV doleriui dėl optimizmo, susijusio su galimais fiskalinės politikos pokyčiais Europos Sąjungoje, skatindamas investicijų srautus iš JAV rinkų.
Centriniai bankai gali nusigręžti nuo JAV iždo vertybinių popierių
Centriniai bankai didino savo aukso atsargas, kartu mažindami turimų JAV vyriausybės obligacijų kiekį. D. Trumpo taikomi muitai ir fiskalinė politika, kuria siekiama sumažinti valdžios sektoriaus deficitą, sukėlė susirūpinimą dėl JAV gebėjimo aptarnauti savo skolą.
„D. Trumpo prekybos ir mokesčių politika skatina srautus į auksą, nes centriniai bankai siekia perkelti atsargas iš iždo vertybinių popierių, tuo tarpu baiminamasi dėl didėjančios JAV skolos ir JAV ekonomikos gebėjimo ją aptarnauti“, – rašė Kyle Rodda, Compital.com vyresnysis rinkos analitikas.
Todėl augant susirūpinimui dėl pasaulio ekonomikos augimo, investiciniai fondai nuo rizikingesnio turto, pavyzdžiui, akcijų ir energijos, perėjo prie vadinamojo gynybinio turto, įskaitant auksą.