Paskelbta nauja kampanija “Operacija “Žiema”, skirta sutelkti viešojo saugumo pareigūnus po mirtinų išpuolių visoje Kinijos Liaudies Respublikoje. Operacija siekiama sutelkti papildomus žmogiškuosius išteklius ir integruotas technologijas, idant būtų sustiprintas partinės valstybės “prevencinių represijų” aparatas. Žmonių lygmeniu ši politika sukuria invazinę ir represinę aplinką, kuri vargu ar padės išspręsti socialines problemas bei mažins nepasitenkinimą. Operacijos raida yra klasikinis sėkmingo vietinio eksperimento pavyzdys (šiuo atveju iš Guidžou), kuris buvo perkeltas į visą šalį. Jos diegimas taip pat parodo, kaip centriniai nurodymai įgyvendinami visoje sistemoje.
Lapkričio 12 d. “Xinhua” pranešė, kad Kinijos komunistų partijos (KKP) generalinis sekretorius Xi Jinpingas išleido svarbius nurodymus, reaguodamas į sukrečiantį incidentą Zhuhai mieste, Guangdong provincijoje, kai automobilis rėžėsi į mažiausiai 35 žmones ir juos pražudė. Xi nurodymai buvo susiję su išpuolio aukomis, kaltininku ir pačiais viešojo saugumo pareigūnais. Pastarųjų atžvilgiu jis pareikalavo, kad visi rajonai ir atitinkami departamentai “giliai pasimokytų, padarytų išvadas ir sustiprintų rizikos prevenciją bei kontrolę jos šaltiniuose ” Jis taip pat nurodė pareigūnams “laiku spręsti prieštaravimus ir ginčus ir užkirsti kelią ekstremaliems atvejams.
Per tris savaites partijos-valstybės viešojo saugumo aparatas pradėjo veikti. Nacionaliniu lygmeniu Xi aukšto lygio nurodymą specialiame posėdyje citavo Centrinės politinių ir teisinių reikalų komisijos sekretorius Chen Wenqing, CPLC generalinis sekretorius Yin Bai renginyje Hangdžou mieste Džedziango provincijoje, Teisingumo ministerija specialiame posėdyje paskelbė naujas priemones, o Aukščiausioji liaudies prokuratūra – nacionalinėje konferencijoje dėl prokuratūros organų baudžiamojo persekiojimo darbo Fuzhou mieste. Viešojo saugumo biurai provincijų ir žemesniu lygmeniu pasekė jų pavyzdžiu.
Viešojo saugumo ministras Wang Xiaohong, kreipdamasis į nacionalines viešojo saugumo institucijas, paskelbė “operacijos “Žiema” pradžią Šaltiniai nurodo, kad ši frazė vartojama kaip bendras terminas, skirtas sutelkti viešojo saugumo darbą sudėtingu metų laiku – žiemos mėnesiais dažnai kyla neramumų dėl neišmokėto darbo užmokesčio ieškančių asmenų, o pavasario šventės metu paprastai padaugėja nusikaltimų ir vyksta didžiulė vidinė migracija. Tai, kad ši frazė vartojama kartu su kitais pagrindiniais dabartinio viešojo saugumo leksikono terminais, leidžia manyti, kad ji naudojama siekiant papildyti arba sustiprinti iniciatyvas, apie kurias buvo pranešta per svarbius šių metų renginius, pavyzdžiui, sausio mėn. vykusią Centrinę politinio ir teisinio darbo konferenciją ir gegužės mėn. vykusią Nacionalinę viešojo saugumo darbo konferenciją.
Operacija “Žiema”: Vietinio eksperimentavimo pavyzdys
Gruodžio 2 d. duomenimis, susitikimai dėl operacijos “Žiema” buvo surengti bent 19 provincijų lygmenyje. Tai oficialiai nors, tikėtina, kad ir kitose. Kinijos policijos dienraštyje “China Police Daily” – oficialiame Viešojo saugumo ministerijos laikraštyje – išspausdintame straipsnyje aiškiai teigiama, kad ši operacija yra skirta kaip visa apimanti artimiausių kelių mėnesių darbo sistema. Jame teigiama, kad Pekino savivaldybės viešojo saugumo biuras operaciją “Žiema” laikė “vienu iš pagrindinių viso biuro uždavinių”. Biuras pareiškė, kad jis “ryžtingai užkirs kelią dideliems nelaimingiems atsitikimams viešojo saugumo srityje”.
Atrodo, kad ši frazė pirmą kartą pasirodė Guidžou provincijoje 2023 m. pabaigoje. Praėjusių metų lapkritį provincijos viešojo saugumo biuras paskelbė, kad nuo 2023 m. gruodžio 1 d. iki 2024 m. vasario 29 d. vykdys operaciją “Žiemos taika”. Atrodo, kad ši grotažymė ribotai buvo perimta ir kitur, įskaitant šių metų pradžioje pateiktas nuorodas į “Vasaros operaciją”. Kaip įprasta KLR, vietinės politikos naujovės, kurios sulaukia tam tikro pasisekimo, dažnai plečiamos ir diegiamos visoje šalyje.
“Operacija “Žiema” jau prasidėjo visoje Kinijos Liaudies Respublikoje (KLR). Po nacionalinio lygmens pranešimų daugybė vietinių institucijų pasidžiaugė savo sėkme vykdant darbus pagal naująją rubriką. Paskutinę lapkričio savaitę laikraštis “China Police Daily” paskelbė naują rubriką “Nuodugniai įgyvendinama “Operacija “Žiema”, kurios tikslas – “informuoti apie viešojo saugumo organų vykdomas priemones, kuriomis siekiama ryžtingai skatinti taikomas priemones ir operacijos veiksmingumą”. “Prašome atkreipti dėmesį”, – rašo autoriai. Vietos biurai perėmė šią tendenciją, skelbdami savo serijinį turinį, kad informuotų skaitytojus apie savo pastangas.
Atrodo, kad kai kurie darbai, įtraukti į operaciją “Žiema”, yra tiesioginis neseniai įvykdytų išpuolių rezultatas. Pavyzdžiui, Gansu provincijos Cchinano miestelio viešojo saugumo pareigūnai kartu su vietos švietimo biuru prie visų apygardos mokyklų ir universitetų miestelių bei kitose viešose vietose įrengė 35 “kovos su sprogimais priemones”. Kitose vietovėse dislokuojami dronai, padedantys stebėti eismą ir svarbiausias teritorijas. Taip pat atrodo, kad visoje šalyje padažnėjo patruliavimas. Vis dėlto, atrodo, kad daugelis pranešimų, kurie laikomi operacijos “Žiema” dalimi, yra tiesiog standartinė policijos veikla – kova su smulkiais nusikaltimais ir vietinių sukčiavimo, vagysčių ir nedidelių eismo taisyklių pažeidimų išaiškinimas. Tai nestebina: Vietos viešojo saugumo departamentai greičiausiai neturi išteklių pajėgumams didinti, ypač atsižvelgiant į dabartinę liūdną vietos valdžios finansų būklę.
Represijos iš apačios per naujus “visapusiško valdymo centrus
Pekino operacija “Žiema” paskatino keletą kitų viešojo saugumo iniciatyvų, kurioms partija pastaruoju metu teikia pirmenybę. Tarp jų – “Fengqiao patirtis”, “naujas policijos veiklos modelis “specializacija + mechanizacija + didieji duomenys””, “milijonai policininkų dešimtyje milijonų namų”, “naujos kokybės kovinės pajėgos”, “tankus socialinės ir viešosios nuomonės informacijos “tinklas” ir “situacijų sprendimas užkertant joms kelią pačiame užuomazgoje”.
Viena iš dažnai minimų naujovių yra “visapusiško valdymo centrų” kūrimas. Chen Wenqing savo kalboje kalbėjo apie juos, pažymėdamas, kad “dedamos pastangos skatinti visapusiško valdymo centrų standartizavimą” – tai pakartojo ir Yin Bai. Wang Xiaohong šiuos centrus apibūdino kaip “vieno langelio” sintezės centrus, skirtus mūšio pozicijoms”.
Atrodo, kad jie yra patobulintos bendruomenės paslaugų centrų arba rajono biurų, kurie pirmiausia orientuoti į vietos gyventojų ginčų sprendimą, versijos. Skirtingai nuo šių ankstesnių institucijų, naujieji centrai yra aktyvūs, o ne reaktyvūs, jų užduotis – stebėti ir iš anksto įspėti apie galimus socialinius konfliktus.
Jie kaupia ir apibendrina svarbią informaciją, gautą iš įvairių šaltinių (įskaitant informatorius, teisėsaugos ir “tinklo valdymo” pareigūnus, apsaugos kamerų įrašus ir kitas sekimo sistemas). Nors šie centrai dar tik pradedami kurti, panašu, kad jiems suteikti oficialūs įgaliojimai ir jie yra atsakingi už vietinio saugumo valdymą. Kaip nurodė CPLC, šių centrų prevencinės priemonės turėtų “pagerinti tikslias prognozes, tikslius ankstyvuosius perspėjimus ir patobulintus prevencinius gebėjimus, taip pat sudaryti sąlygas mokslui ir technologijoms geriau įgalinti paprastų žmonių politinį ir teisinį darbą.
Funkciniu požiūriu šių centrų propaguojamas aktyvus požiūris dažnai susijęs su gana invaziniu žmonių privatumo pažeidimu ir dideliu stebėjimu. Pavyzdžiui, Teisingumo ministerija, be kita ko, nurodė pareigūnams “atlikti išsamius tyrimus dėl įprastų ir dažnų konfliktų bei ginčų dėl santuokos ir šeimos”. Vienas iš šio darbo pavyzdžių, kurį pateikė Yinchuan savivaldybės viešojo saugumo biuras, yra susijęs su tinklo valdybos nariu, kuriam buvo pranešta apie kaimynų ginčą. Pasakojime tinklo valdymo narys nuvyko spręsti ginčo, o atvykęs į įvykio vietą “iš karto stabilizavo abiejų pusių emocijas”, prieš tai vadovaudamasis ginčo sprendimo instrukcija.
Didelė prevencinių represijų kaina
Įvairios KKP viešojo saugumo iniciatyvos turi bendrą tikslą – stiprinti partijos-valstybės prievartinį saugumo aparatą, kurį mokslininkė Minxin Pei apibūdina kaip sistemą, skirtą “prevencinėms represijoms” vykdyti pasitelkiant “paskirstytąjį stebėjimą”. Prevencinių represijų idėja – užkirsti kelią nusikaltimams dar prieš juos įvykdant – atitinka lapkričio pradžioje Xi išsakytą raginimą kontroliuoti rizikos šaltinius ir spręsti ginčus. Frazė “spręsti konfliktus ir ginčus” yra visur sutinkama rašiniuose apie operaciją “Žiema”.
Tokios kampanijos kaip dabartinė “Operacija “Žiema” rodo, kad KLR režimas, siekdamas savo tikslų, pasikliauja nuolatinėmis mobilizacinėmis pastangomis. Atsižvelgiant į neįprastai didelį “ekstremalių atvejų” skaičių pastarosiomis savaitėmis, yra pagrindo teigti, kad didžiulė KLR stebėjimo valstybė turi keletą aklųjų dėmių, kurias reikia ištaisyti. Atrodo, kad SPP vadovas mano, jog taip ir yra, ir paragino pareigūnus drąsiau vykdyti “savikontrolę” – šis terminas susijęs su “savirevoliucijos” idėja, kuri reiškia dvasiškai puritonišką savidiscipliną, kurios privalo laikytis visi pareigūnai.
Būtinybė dėti tokias pastangas siekiant sutelkti pareigūnus taip pat gali reikšti, kad Pekino vadovybė baiminasi dėl kuriamos sistemos veiksmingumo. Pavyzdžiui, nerimaujama, kad netinkamas viešojo saugumo pareigūnų elgesys pats savaime gali sukelti socialinį atgarsį: SPP taip pat neseniai teigė, kad “bylų nagrinėjimas griežtai laikantis įstatymų savaime yra rizikos prevencijos ir sprendimo priemonė. Dar didesnį nerimą kelia tai, kad pastarojo meto išpuolių banga kilo nepaisant daugelio Pekino iniciatyvų stiprinti prevencines represijas, kurios buvo įgyvendintos gerokai anksčiau nei paskelbta operacija “Žiema”.
Išvada
Šiais metais operacija “Žiema” prasidėjo anksčiau nei 2023 m., o tai rodo, kad Pekinas suprato, jog po lapkričio mėn. įvykdytų niokojančių išpuolių reikia iš anksto sustiprinti viešojo saugumo priemones. Vienas iš galimų jos sėkmės ar nesėkmės rodiklių gali būti bet kokių kitų “ekstremalių atvejų” pasireiškimas artimiausioje ateityje. Kitas klausimas bus susijęs su Centrinės politinio ir teisinio darbo konferencija, kuri tikriausiai įvyks sausio mėn.
Dabartinė kampanija rodo, kad daug KKP energijos reikalaujanti ir vis labiau technologiškai aprūpinta prevencinių represijų sistema toliau griežtinama. Nors iki šiol ji, matyt, sėkmingai mažino politinę riziką partijai – o galbūt ir riziką visuomenei plačiąja prasme – ji gali turėti nenumatytų pasekmių. Galiausiai partija teigia, kad šiomis priemonėmis ji siekia “apsaugoti žmonių laimę ir ramybę”. Tačiau pastarieji išpuoliai yra vienas iš tragiškų rodiklių, rodančių, kad laimės ir ramybės šiandien KLR trūksta.
Arran Hope, Eurasia Daily Monitor
The post Artėja žiema: Pekinas griežtina viešąjį saugumą appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.