Masiniai antirusiški protestai Tbilisyje ir visame Sakartvele (Gruzijoje) nesiliauja jau 11 dieną iš eilės, nepaisant brutalaus smurto ir represijų prieš demonstrantus. Keli šimtai žmonių sulaikyti, ir pranešama, kad dauguma sulaikytųjų yra žiauriai mušami sulaikymo metu ir po jo. Daugiau naujienų apie antirusiškus protestus ir su jais susijusias represijas rasite mūsų tiesioginiame dienoraštyje: Stojimas į ES nutrauktas.
Gruodžio 7 d. vėlai vakare Gruzijoje dar vienas stiprėjančių represijų epizodas: tituškos (vyriausybės apmokami banditai) smurtu užpuolė televizijos „TV Pirveli“ žurnalistą Maką Čichladzę ir operatorių Giorgį Šecirulį bei įsiveržė į opozicinės koalicijos „Už pokyčius“ biurą ir sumušė mažiausiai du jos narius – Kobą Chabazį ir Datą Petridį. Išpuoliai įvyko tuo metu, kai už kampo, Rustaveli prospekte, vyko antirusiškas mitingas.
Premjeras Iraklijus Kobachidzė mano, kad išpuolis prieš žurnalistus buvo radikalios opozicijos surengta provokacija, kuria siekta paaštrinti padėtį, ir teigia, kad incidentas tiriamas. Pasak I. Kobachidzės, žurnalistų užpuolimo brutalumo lygis buvo perdėtas. Iraklijus Kobachidzė taip pat pažadėjo „visiškai neutralizuoti“ radikaliąją opoziciją ir pašalinti iš šalies tai, ką jis pavadino „liberaliuoju fašizmu“.
Reaguodamas į žiaurius protestuotojų ir žurnalistų sumušimus, kuriuos įvykdė kaukėti vyrai, premjeras Iraklijus Kobachidzė paskelbė įstatymą, draudžiantį per mitingus užsidengti veidus. „Mes ketiname priimti įstatymą, draudžiantį susirinkimų dalyviams, įskaitant ir kontrasmirinkimų dalyvius, susirinkimų metu įvairiomis priemonėmis dengti veidus“, – sakė Iraklijus Kobachidzė ir pridūrė, kad įstatymą tikimasi priimti iki kitos savaitės pabaigos, o iki gruodžio pabaigos jį visiškai įgyvendinti.
Gruodžio 6 d. Tbilisio miesto teismas nuteisė vieną iš opozicinio aljanso „Stiprioji Gruzija“ lyderių Aleko Elisašvilį dviem mėnesiams kardomojo kalinimo. A. Elisašvili buvo apkaltintas smurtiniu asmens persekiojimu po incidento, kai žodžiu ir fiziškai užpuolė valdančiosios partijos „Gruzijos svajonė“ narį Ali Babajevą. Prokurorai incidentą apibūdina kaip politiškai motyvuotą išpuolį.
Tą pačią dieną Tbilisio miesto teismas nuteisė opozicinio aljanso „Koalicija už pokyčius“ vieną iš lyderių Niką Gvaramiją 12 parų kalėjimo dėl administracinių kaltinimų smulkiu chuliganizmu ir teisėtų policijos nurodymų nevykdymu. N. Gvaramia buvo užpulta ir suimta per policijos reidą opozicinės partijos „Droa“ biure. Sulaikymo metu jis buvo sužeistas ir be sąmonės įvilktas į policijos automobilį bei nuvežtas į sulaikymo centrą už Tbilisio ribų.
Gruodžio 6 d. už dalyvavimą antirusiškose demonstracijose sulaikytas aktyvistas Revazas Kikvadzė perdavė laišką iš sulaikymo centro, kuriame teigiama, kad jis yra verčiamas teisme liudyti, jog gavo pinigų ir užsakymų iš opozicijos politikų. Jis pats teigia, kad yra sulaikytas neteisėtai ir sako teisme nedarysiąs tokių tikrovės neatitinkančių pareiškimų, o vietoj to paskelbs bado streiką.
Vietos stebėtojų organizacija Gruzijos jaunųjų teisininkų asociacija (GYLA) teigė, kad policijos veiksmai pastarosiomis dienomis įgavo policijos teroro požymių. „Naktį iš gruodžio 6 į 7 d. Vidaus reikalų ministerija toliau naudojo smurtinius metodus: fizinį smurtą, grasinimus ir įžeidinėjimus prieš taikius protestuotojus, smurtinius neteisėtus sulaikymus, kišimąsi į žurnalistinę veiklą, taip pat neaiškių asmenų grupių panaudojimą prieš protestuotojus“, – sakoma GYLA pareiškime.
Gruodžio 6 d. 22 Gruzijos pilietinės visuomenės organizacijos pareiškė, kad kartu kreipėsi į tarptautines žmogaus teisių stebėsenos organizacijas ir išsiuntė pranešimą dėl „sunkios žmogaus teisių padėties Gruzijoje“. Organizacijos pažymi, kad komunikato gavėjai, vykdydami savo įgaliojimus, gali imtis įvairių veiksmų, įskaitant vizitą į Gruziją ir žmogaus teisių padėties įvertinimą vietoje.
Gruodžio 6 d. surengtame brifinge keturios pagrindinės Gruzijos opozicinės jėgos – Koalicija už permainas, „Stipri Gruzija“, „Vienybė-UNM“ ir „Gacharija už Gruziją“ – paskelbė ketinančios sukurti viešą registrą, kuriame būtų užfiksuoti duomenys apie neteisėtai sulaikytų asmenų ir policijos pareigūnų, dalyvavusių smurtiniuose veiksmuose prieš taikius demonstrantus, atvejus. Iniciatyva taip pat siekiama padėti asmenims, kurie buvo kankinami arba kurių suėmimo metu buvo panaudota perteklinė jėga.
****
Prezidentė Salomėja Zurabišvili lankėsi Paryžiuje, kur dalyvavo restauruotos Notre Dame katedros atidaryme ir susitiko su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Viešėdama Paryžiuje Salomėja Zurabišvili trumpai susitiko su išrinktuoju JAV Prezidentu Donaldu Trumpu. „Atskleidžiau pavogtus rinkimus ir itin nerimą keliančias represijas prieš Gruzijos žmones. Pabrėžiau, kad reikia stiprių Jungtinių Valstijų. Gruzijos žmonės Donalde Trumpe turi draugą. Telaimina Dievas Jungtines Amerikos Valstijas“, – savo X paskyroje paskelbė Zurabišvili.
civil.ge, kaunieciams.lt
The post Antirusiški protestai Sakartvele tęsiasi appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.