Lietuvos regionų partijos frakcijos vadovas Jonas Pinskus Seime įregistravo nutarimo projektą, kuriuo Vyriausybė įpareigojama išpirkti visas AB „Ignitis grupė“ akcijas, priklausančias privatiems investuotojams. Energetikos ministerija išdėstė savo nuostatas, nors net nenorom – ne jos reikalas mat. O Finansų ministerija irgi sako nesanti nėra įpareigota komentuoti Seimo narių pasiūlymų. Abu ministrai – Seimo nariai.
Tomas Čyvas
„Valstybė privalo perimti „Igničio“ kontrolę ir 100 proc. akcijų į savo rankas. Elektros kainos Lietuvoje nepagrįstai didelės, o įmonės AB „Ignitis grupė“ veikla krizių akivaizdoje neatitinka visuomenės lūkesčių ir interesų, todėl valstybė privalo susigrąžinti visišką „Igničio“ kontrolę ir iš privačių investuotojų perimti 100 proc. akcijų. Ši strateginė įmonė turi tarnauti tik Lietuvai ir jos žmonėms, o ne privačių akcininkų interesams. „Igničio“ veikla pastaruoju metu visuomenei kelia vis daugiau klausimų, bendrovė nuolat skendi skandaluose ir įtarimuose, susijusiuose su jos veiklos skaidrumo ir naudingumo valstybei klausimais,“ – pabrėžė nutarimo projekto autorius J. Pinskus.
Muša per geopolitikos reikalus
Seime rugsėjo 18 d. įregistruotas nutarimas numato pavesti Lietuvos Respublikos Vyriausybei iki 2025 m. gruodžio 31 d. visuomenės poreikiams išpirkti visas valstybės valdomos įmonės AB „Ignitis grupė“ akcijas, priklausančias privatiems investuotojams atlyginant teisinga kaina.
„Atsižvelgiant į geopolitinę situaciją ir galimas grėsmes Lietuvos valstybės saugumui dėl Europoje kilusių ir besitęsiančių karinių konfliktų, valstybės valdomos įmonės AB „Ignitis grupė“ veikla turi būti vykdoma taip, kad ji tarnautų bendrai tautos gerovei, elektros kainos turi būti sureguliuotos taip, kad atitiktų visuomenės galimybes bei lūkesčius, o valstybinė įmonė užtikrintų ne privačių akcininkų, o išskirtinai tik visuomenės interesus,“ – akcentavo J. Pinskus.
Analogiškų Latvijos ir Estijos įmonių, kurios atsakingos už elektros tiekimą, 100 procentų akcijų atitinkamai priklauso valstybei.
„Klausimų dėl skaidrumo visuomenei kelia ir valdančiųjų statytiniai politikai, kurie turėjo ir vis dar tebeturi prisipirkę „Igničio“ akcijų. Tokiu atveju kyla interesų konfliktas – įmonę kontroliuoti turintis ministras ar viceministras yra ir įmonės akcininkas, tai kieno interesais jis rūpinasi labiau: įmonės, valstybės ar savo? Dabar įmonė stengiasi uždirbti kuo daugiau pelno akcininkams, o turėtų rūpintis, kaip mažinti elektros kainas gyventojams ir užtikrinti, kad, kilus audrai, žmonės nebūtų savaitę paliekami be elektros“, – nesenas problemas priminė J. Pinskus.
Seimo nutarimo projektą dėl pavedimo Lietuvos Respublikos Vyriausybei išpirkti šalies visuomenės poreikiams AB „Ignitis grupė“ akcijas, priklausančias privatiems investuotojams, parengė ir įregistravo Lietuvos regionų partijos frakcijos Seime vadovas J.Pinskus ir frakcijos narys Andrius Palionis.
D. Kreivio ministerija atkerta
Konservatoriaus Dainio Kreivio vadovaujama ministerija – bent jau jos komunikacijos atstovas – bandė kvailioti. Aiškino, kad “Ignitis’ ministerijai nepavaldi firma, o tad ir komentuoti jis negalįs. Pasiuntė pas Finansų ministrę Gintarę Skaistę. Paskui, visgi, apsigalvojo. Finansų ministerijos komunikacijos skyriuje dirba TIK 9 individai, tad užklausos irgi buvo permestos visiems. Tada prakalbo „ne prie ko” esanti Energetikos ministerija.
„Taip, kartais būna techninių gedimų, fiksuojame audras ir tuomet galimi energijos tiekimo sutrikimai, kuriuos įmonės nedelsiant šalina.
Apie kainas. Šiuo metu pasigaminame apie 60 procentų mums reikalingos energijos (kita dalis importuojama, o kainos nustatomos biržoje), o padidinus nacionalinę elektros energijos gamybą ir pilnai padengiant nacionalinius poreikius, šios energijos kaina mažės. Todėl prioritetas turėtų likti nacionalinės elektros energijos didinimas. O būdai įvairūs – nuo saulės elektrinių ant namų stogų iki vėjo jėgainių parkų jūroje.
Pateikiame Lietuvos energetikos ministerijos informaciją, kurioje matome Europos šalių elektros energijos kainų suvestinę. T. y. esame ties Europos sąjungos kainų vidurkiu,” – atrašo ministerijos komunikacijos skyrius, t.y.anonimas.
„O apie paminėtą įmonę pagal savo kompetenciją Jums atsakys Finansų ministerija,” – rašoma anoniminiame ministerijos atsakyme, pridedant du grafikus”.
„Finansų ministerija nėra įpareigota komentuoti Seimo narių pasiūlymų,“ – atrašo Daiva Šalc iš ministerinio inkilo. Tagi – jokia ministerija Lietuvoje neįpareigota elektros klausimais.
|
The post Poltinis šokis aplink energetikos reikalus – jokia ministerija neįpareigota appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.