1935–1940 m. gyvavęs Lietuvos karinis laivynas dažnam asocijuojasi su mokomuoju laivu „Prezidentas Smetona“ ir jo vadu – barzdotuoju kapitonu Antanu Kaškeliu, kuris jauniems jūreiviams atrodė kaip žmogus iš visai kitos epochos. Jis gimė 1879 m., turėjo daug tarnybos laivyne patirties. 1905 m. dalyvavo Japonijos ir Rusijos karo veiksmuose Ramiajame vandenyne, o Pirmojo pasaulinio karo metais vėl buvo mobilizuotas ir Archangelsko uoste vadovavo minų traleriams.
Jūrų vilko patirtis pravertė ir kuriant Lietuvos karinį laivyną. 1927 m. vasarą Lietuva pakrančių apsaugai iš Vokietijos įsigijo dešimties metų senumo užkonservuotą minininką M59. Tų pačių metų lapkritį kapitališkai suremontuotas laivas išėjo į atvirą jūrą. Laivo vadui kapitonui Adomui Daugirdui pirmasis išplaukimas naujuoju laivu nebuvo sėkmingas. Dėl audros, nepatyrimo ir kitų faktorių nublokštas laivas atsidūrė Gdansko uoste. Laivo šturvalą perėmė majoras (vėliau – jūrų kapitonas) Antanas Kaškelis ir nepaleido iki pat išėjimo į atsargą 1939-aisiais.
Sovietinės okupacijos metu ilgametį „Prezidento Smetonos“ vadą ištiko daugelio Lietuvos karininkijos likimas. 1940 m. jis buvo sovietų suimtas ir kalintas, o 1943-ųjų kovą su šeima išvyko į Vokietiją. Mirė A. Kaškelis 1944 m. birželio 12 d. Vokietijos mieste Šivelbeine. Po Antrojo pasaulinio karo Lenkijos vakarinė siena pasistūmėjo toliau ir dabar vietovė žinoma kaip Lenkijos miestas Švidvinas.
Minint A. Kaškelio mirties 80-metį, lietuvių ekspedicija leidosi ieškosi tikslios kapitono amžinojo poilsio vietos. Kaip sekėsi paieškos, ką pavyko surasti ir aptikti, kviečiame paklausyti diskusijoje su ekspedicijos dalyviais „Kapitono Antano Kaškelio kapo paieškos“.
Dalyvaus: Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Atsparumo hibridinėms grėsmėms grupės vadovas plk. Artūras Jasinskas, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Atsparumo hibridinėms grėsmėms grupės vyriausiasis specialistas vrš. Tomas Čeponis, Lietuvos šaulių sąjungos išeivijoje vado atašė Lietuvoje Ernestas Lukoševičius, Lietuvos Respublikos Seimo narys, Jūrinių reikalų komisijos pirmininkas, istorikas, profesorius Valdas Rakutis. Pokalbį moderuos dr. Laima Bucevičiūtė.
Diskusija vyks 2024 m. rugpjūčio 1 d. 15:00 val. Vytauto Didžiojo karo muziejuje (K. Donelaičio g. 64, Kaunas). Renginys nemokamas.
The post Vytauto Didžiojo karo muziejuje – diskusija su lietuviais, istorinės ekspedicijos dalyviais appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.