Centralizacija, piliečių sekimas ir visko sukėlimas į elektroniką yra sovietų sugalvotas, bet tada neįgyvendintas, nes per buki buvo. Nūnai viskas vyksta kitaip – dengiantis skaidrumu ir net (ypatingai ciniškai) nacionaliniu saugumu.
Nuo šių metų liepos 1 d. valstybės informacinių technologijų (IT) infrastruktūros konsolidavimo procese dalyvaus ir centralizuotas IT paslaugas gaus jau 136 valstybės institucijos. Tuo viešai giriasi ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
„Toliau kuriame tvirtą pagrindą skaitmeniniam viešajam sektoriui. Konsolidavimo procesas ne tik stiprina institucijų skaitmenines galias ir sudaro sąlygas kokybiškesnėms elektroninėms paslaugoms, bet ir leidžia sumažinti sąnaudas. Institucijoms, kurių IT infrastruktūra konsoliduota, IT paslaugų kaina per šiuos metus sudarė apie 1 milijoną eurų, o užbaigus šią pertvarką kasmet planuojama sutaupyti iki 30 proc. IRT infrastruktūrai įsigyti ir jos veikimui palaikyti skiriamų lėšų“, – sako ministrė.
Iš esmės savo pranešime spaudai ministrė giriasi, kad sekti kiekvieną, viešajam sektoriui parsidavusį žmogų bus dar pigiau ir dar paprasčiau. Žinoma, viskas mūsų pačių labui,
„IT infrastruktūros konsolidavimas iš esmės keičia valstybės IRT infrastruktūros principus, nes visoms procese dalyvaujančioms institucijoms nebereikia pačioms investuoti į nuosavą IRT infrastruktūrą, t. y. pirkti serverių, duomenų saugyklų, duomenų perdavimo tinklų įrangos, įsirengti duomenų centro patalpų. Visus reikalingus IT infrastruktūros išteklius jos gauna centralizuotai. Tai reiškia didesnį teikiamų paslaugų efektyvumą, lankstumą ir saugumą“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Eglė Markevičiūtė.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlymu nuo liepos 1 d. bus konsoliduojama Finansų ministerijos ir Teisingumo ministerijos IT infrastruktūra, taip pat Kultūros, Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos apsaugos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijų valdymo sričių institucijos bei Vyriausybei atskaitingos institucijos. Vyriausybė trečiadienį pritarė institucijų sąrašui.
„IT paslaugas valstybės institucijoms teikia Informacinės visuomenės plėtros komitetas, kuris paskirtas IT paslaugų teikėju. Šiuo metu centralizuotai teikiamos septynių grupių IT paslaugos, tokios kaip techninės įrangos laikymas duomenų centruose, techninės ir programinės įrangos teikimas ir priežiūra, konsultavimas, kompiuterinių darbo vietų priežiūra bei kt.,” – sako atstovė.
IT infrastruktūros konsolidavimo procesą, pasak A. Armonaitės išplatinto pranešimo, tikimasi užbaigti 2026 metais. Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, daugelis dabartinės parlamentinės daugumos atstovų išvis laiko grynųjų pinigų apyvartą korupcijos, nelaimių ir blogio šaltiniu.
Tiesa, nėra dar projektų, kurie draustų keisti bulves į kumpį. Nes juk ir tai turi būti apskaityta bei apmokestinta? Pirmas eksperimentas su valstybės tarnautojais, paskui bus galima ir darbo kodekso samdinius pajungti. Nepaklusniausiais lieka dirbą savarankiškai.