
Nuotr. Sauliaus Žiūros
Vilnius pradeda gatvių desovietizacijos procesą – pilkos, nejaukios ir nesaugios gatvės virs vakarietiškomis – su medžių alėjomis, mažąja architektūra, įvairesnėmis dangomis, prižiūrimais fasadais palei gatves. Šiandien buvo pristatytas metus kurtas Vilniaus Gatvių standartas – 12 principų, kurie jau šiandien taikomi rekonstruojant ar projektuojant miesto gatves, suformuluoti tam, kad miestas taptų patogesnis ir patrauklesnis vilniečiams.
Gatvės su želdynais tarp pėsčiųjų ir eismo juostų, be perteklinio važiuojamosios dalies pločio, dangomis ir apšvietimu įtvirtinamas pėsčiųjų prioritetas, daugumoje gatvių įrengiamas parkavimas, savąjį gatvės „metrą“ gaunantys pastatų naudotojai, – visa tai yra naujame sostinės gatvių standarte.

Nuotr. Sauliaus Žiūros
Standartas parengtas vadovaujantis Niujorko gatvių struktūra, tačiau pritaikytas Vilniaus kontekstui. Principais siekiama, kad sostinės gatvės taptų integralia miesto gyvenimo dalimi, būtų žalesnės ir gyvybingesnės.
„Turime tikrąja to žodžio prasme desovietizuoti ir sužmoginti mūsų pagrindines viešąsias erdves. Noriu, kad mėgiamiausia pasaulio gatvė vilniečiams būtų ta, kurioje gyvena ar dirba. Tam pagrindinę miestų viešąją erdvę – gatves – reikia pakelti į kokybiškai kitą lygmenį. Patogios ir patrauklios jos turi būti visiems”, – pristatydamas naują gatvių standartą įmonėms ir įstaigoms, projektuojančioms, statančioms ir prižiūrinčioms miesto gatves, sakė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
Dalis Gatvių standarto principų jau įgyvendinti rekonstruotose Pylimo, Algirdo, Naugarduko, Islandijos ir kitose gatvėse. Jose pertvarkytas apšvietimas, tarp gatvės ir pėsčiųjų pasodinti krūmai ir medžiai, spalviškai suvienodinti gatvės elementai. Susipažinti su visais gatvės standarto principais galima ČIA.

Nuotr. Sauliaus Žiūros
Keletas standarto principų yra susiję su kita didele Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyva – Žaliąja Vilniaus banga, kuria siekiama apželdinti kiekvieną iš 2000 Vilniaus gatvės kilometrų. Gatvių standarte numatyta rekonstruojant ir tiesiant gatves rūpintis tuo, kad nenukentėtų medžiai, o ten, kur jų kol kas nėra – pasodinti jų ir krūmų taip, kad vizualiai ir emociškai atskirtų važiuojamąją dalį nuo pėsčiųjų ir dviračių takų.
Vilniaus miesto savivaldybės vyriausiasis inžinierius Antonas Nikitinas įsitikinęs, kad gatvių standartas padės priimti drąsius, Lietuvoje galbūt dar nematytus sprendimus bei lanksčiai įvertinti kiekvieną būsimą projektą.

Nuotr. Sauliaus Žiūros
„Remdamiesi detaliai apibrėžtais 12-a principų galėsime nuosekliai tikrinti, ar planuojami darbai gatvėse bei jiems parengti projektai atitinka bendrą miesto viziją. Taip, kaip pagal 10 architektūros ir urbanistikos taisyklių jau ne pirmus metus tikrinami statiniai, – sakė A. Nikitinas. – Gatvių standartas taip pat padės praplėsti požiūrį į susiformavusį teisinį reguliavimą, leis eksperimentuoti ir, remiantis praktika, tobulinti taisykles ar net siūlyti keisti nacionalinius reglamentus.“
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pasveikino Vilnių žengus svarbų žingsnį derinant aplinkos tausojimą ir miesto gerovę.

Nuotr. Sauliaus Žiūros
„Vilniaus miesto darnusis gatvių standartas, kaip ir žalioji banga, – ilgai lauktas žingsnis geresnės gyvenimo kokybės link. Privalome sustabdyti miestų virtimą asfalto dykumomis. Gatvėms neturėtume taikyti išimčių: jos turi būti ne tik transporto, bet ir žaliosios arterijos“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Renginyje dalyvavusi susisiekimo viceministrė Agnė Vaiciukevičiūtė atkreipė dėmesį į gatvių standarte įvardytų principų svarbą darnaus judėjimo tikslams.

Nuotr. Sauliaus Žiūros
„Vilnius yra drąsių, darnių sprendimų lyderis. Sprendimų, kuriuos jau įgyvendina ne viena Europos sostinė, pavyzdžiui, Paryžius, planuojantis visas miesto gatves paversti žalesnėmis, pritaikyti jas dviračiams. Tikiuosi, kad sukurdami naują žalesnę miesto infrastruktūrą mes paskatinsime Vilniaus gyventojus ne sėdėti spūstyse, bet rinktis darnesnius susisiekimo sprendimus“, – sakė A. Vaiciukevičiūtė.
Per pastaruosius metus Vilniuje išasfaltuota per 300 km automobiliams, paklota per 150 km takų pėstiesiems ir nutiesta per 70 km dviračių takų. Šiuo metu sostinėje sodinama 20 kartų daugiau medžių nei prieš 7 metus.
Pristatymo nuoroda>>ČIA
Mažasis gatvių standartas>>ČIA
Taip pat skaitykite:
Per moksleivių atostogas Vilniuje laukia daugybė veiklų: nuo spektaklių iki orientacinių žaidimų
Jau visai netrukus Lietuvoje prasidės moksleivių rudens atostogos – daugiau nei savaitę truksianti pertrauka nuo mokslų. Šį laiką šalies sostinė siūlo vaikams ir jų tėvams iš visos Lietuvos praleisti aktyviai – Vilniuje nuo spalio 30 d. iki lapkričio 9 d. vyks įvairaus… ❯❯❯
2021-10-28
Nuo lapkričio 1 dienos Vilniuje sugriežtinus taisykles – daugiau apsaugos želdiniams
Vilniaus savivaldybės Tarybai pritarus, nuo lapkričio 1 d. dienos įsigalioja naujos miesto želdinių ir želdynų apsaugos taisyklės: keisis prašymo, leidimo forma ir jų nagrinėjimas, planuojant kirsti želdinius statybvietėse, vasaros laikotarpiu, taip pat medžiams žydint, mieste… ❯❯❯
2021-10-27
Daugiafunkcio komplekso statytojas atleidžiamas nuo žemės nuomos mokesčio
Vilniaus miesto tarybos sprendimu, daugiafunkcio komplekso koncesininkui statybos metu išnuomojama 22 ha teritorija (Ozo g. 27) ir jis atleidžiamas nuo žemės nuomos mokesčio. Taikant šiuo metu galiojantį savivaldybės nustatytą tarifą, mokestinė lengvata sudarys apie 127 tūkst…. ❯❯❯
2021-10-27
Studentams Vilniuje universitetai prevenciškai išdalins 48 tūkst. jodo tablečių
Rugsėjį į sostinę mokytis atvyko tūkstančiai studentų iš visos Lietuvos ir užsienio. Rūpindamasi kiekvieno vilniečio saugumu, miesto savivaldybė prevenciškai pradeda dalyti kalio jodidą sostinėje dar neregistruotiems aukštųjų mokyklų studentams, kurio galimai prireiktų tik… ❯❯❯
2021-10-25
Vilniuje buvo pasodintas pirmasis miesto miškas
Ozo parko teritorijoje – naujas pilotinis biologinės įvairovės miesto miško (angl. urban forest) projektas “Ozo Urban Forest”. Puoselėjant Lietuvoje gyvuojančios miškininkystės tradicijas ir šiuo pavyzdžiu siekiama paskatinti visuomenę susimąstyti apie tvarias urbanizuotų… ❯❯❯
2021-10-22
Viešosios erdvės prie būsimos Nacionalinės koncertų salės kūrėjai pristatys atnaujintą projektą
Viešosios erdvės ties V. Kudirkos g. 14 ir Z. Sierakausko g. 15 projektiniai pasiūlymai po dviejų savaičių bus darkart pristatyti daug pastabų jiems turėjusiems vilniečiams. Autoriai (skvero projektas rengiamas MB „Studio Space/Time“ (architektas – Povilas Marozas) atsižvelgė į… ❯❯❯
2021-10-22