Per šiuos 2024-uosius metus istorinio grafinio romano „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“ autoriai – rašytojas Marius Marcinkevičius ir iliustruotoja Lina Itagaki – surengė virš 40-ies knygos pristatymų ir edukacijos renginių, kurių metu apie 3000 Lietuvos moksleivių susipažino su Lietuvos partizanų istorija. Net 26-is iš šių renginių finansavo Lietuvos kultūros taryba, suteikdama autoriams galimybę aplankyti įvairiausių Lietuvos miestų ir miestelių bibliotekas. Autoriai apvažiavo Lietuvą skersai ir išilgai nuo Druskininkų iki Biržų bei Mažeikių, nuo Šalčininkų iki Klaipėdos.
Susitikimų su moksleiviais tikslas buvo vaikams suprantama forma papasakoti apie Lietuvoje po Antrojo pasaulinio karo vykusias išsilaisvinimo kovas ir partizaninį karą. Vaikai sužinojo apie Lietuvos didvyrius – partizanus: kas jie tokie buvo, kodėl išėjo į miškus, kokie buvo jų siekiai, kaip atrodė partizanų uniformos, ginkluotė, kokia buvo jų buitis ir ryšiai su išoriniu pasauliu. Knygos autoriai paaiškino kaip buvo statomi bunkeriai, parodė jų schemas. Taip pat vaikai susipažino su „Pėdsekės žemėlapiu“, pagal kurį keliaudami su klase ar šeima gali savo akimis pamatyti atstatytus ir iki šių dienų išlikusius bunkerius arba apsilankyti muziejuose, kuriuose yra partizanams skirta ekspozicija.
Susitikimų su moksleiviais metu knygos iliustruotoja Lina Itagaki pasakojo ir apie knygos kūrimo procesą nuo pirmųjų eskizų iki spausdinimo spaustuvėje. Iliustruotoja parodė kaip rašytinis tekstas virsta vizualiu planu, kokią dokumentinę medžiagą naudoja norėdama kuo tiksliau perteikti istorinį laikotarpį, kaip kuria knygos veikėjus bei jų aplinką ir kaip žmonės iš nuotraukų tampa knygos herojais.
Po knygos pristatymų vykdavo edukacijos su skautiškais žaidimais, kurie ypatingai sužavėjo vaikus. Moksleiviai sužinojo kokius būtiniausius daiktus reikia turėti norint išgyventi miške, kam reikalingas kompasas jei neturi žemėlapio, koks įrankis padės uždegti ugnį net kai lyja, kam miške reikalinga lupa, kaip pasigaminti meškerę, filtruoti vandenį ir kitus skautų triukus. Na, o labiausiai moksleiviams patiko miegmaišių rungtis – kas greičiau išlįs iš miegmaišio ir jį supakuos. Vaikai buvo mokomi ne tik laimėti, bet ir padėti draugui, nes partizanai turi veikti kaip komanda!
Rašytojas Marius Marcinkevičius ir iliustruotoja Lina Itagaki, būtent dėl šios knygos įkūrę savo leidyklą „Misteris Pinkmanas“, yra dėkingi Lietuvos kultūros tarybai už galimybę šviesti Lietuvos vaikus ir supažindinti juos su mūsų šalies istorija. Partizaninis judėjimas yra svarbi mūsų istorijos dalis, kurios užmiršti nevalia. Ši tema ypač aktuali šių dienų kontekste, kai istorija vėl kartojasi ir vyksta karas Ukrainoje.
Knyga „Mergaitė su šautuvu“ 2024-aisiais metais buvo išrinkta Metų knyga vaikams, apdovanota Prano Mašioto premija kaip Geriausia knyga vaikams ir paaugliams, laimėjo Metų iliustracijos apdovanojimą ir net Specialaus paminėjimo apdovanojimą pasaulinės svarbos konkurse BolognaRagazzi Awards.
Šios knygos dėka apie Lietuvos partizanus sužinos ne tik Lietuvos vaikai – „Mergaitė su šautuvu“ jau išleista Italijoje ir Latvijoje, o kitais metais pasirodys ir prancūzų, estų bei bulgarų kalbomis!
Iliustruotoja Lina Itagaki ir rašytojas Marius Marcinkevičius / iš asmeninio archyvo
The post 3000 Lietuvos vaikų sužinojo apie Lietuvos partizanus appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.